ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش اوریگامی
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

وقوع خورشیدگرفتگی بر پهنه آبی دو اقیانوس

 • نویسنده: سیمین اکبری
 • سه شنبه, 19 تیر 1397
 • وقوع خورشیدگرفتگی بر پهنه آبی دو اقیانوس

  آسمان صبحگاهی جمعه، 22 تیرماه شاهد وقوع خورشید گرفتگی از نوع جزئی است که ساکنان کمی از بخش‌های خشک سیاره زمین قادر به رؤیت آن هستند.

  مسعود عتیقی با اشاره به خورشید گرفتگی روز 22 تیرماه،‌ افزود: روز جمعه 22 تیرماه برابر با 13 جولای 2018 خورشید گرفتگی جزئی رخ خواهد داد که محدوده کمی از مردم در جهان قادر به رؤیت این پدیده نجومی خواهند بود.

  وی این گرفت را متعلق به ساروس (دوره) 117 و شصت و نهمین گرفت از هفتاد و یکمین گرفت این ساروس عنوان کرد و یادآور شد: این پدیده در ساعت 6 و 18 دقیقه صبح به وقت تهران آغاز می‌شود و در ساعت 7 و 31 دقیقه به اوج خود می‌رسد.

  عتیقی اضافه کرد: در ساعت 8 و 43 دقیقه روز 22 تیر ماه، پایان این گرفت جزئی خواهد بود.

  مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به مناسب‌ترین مناطق برای رؤیت این خورشید گرفتگی، اظهار کرد: بخشی از جنوب استرالیا همچون شهرهای "آدلاید" و "ملبورن"در محدوده مشاهده این گرفت هستند و سایر مناطق گرفت شامل اقیانوس‌های هند و آرام خواهد بود.

  به گفته وی، پهنه‌های آبی اقیانوس‌های هند و آرام در محدوده این گرفت قرار دارند؛ از این رو ساکنان کمتری از مناطق خشکی زمین قادر به مشاهده این پدیده هستند.عتیقی همچنین با بیان اینکه منطقه بسیار کوچکی از قطب جنوب نیز تحت پوشش این خورشید گرفتگی قرار دارد، تاکید کرد: این خورشید گرفتگی در کل کشور قابل مشاهده نخواهد بود.

  مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به جزئیات پدیده خورشیدگرفتگی روز 22 تیر، یادآور شد: با قرار گرفتن ماه میان زمین و خورشید، سایه ماه بر روی زمین می‌افتد و کره ماه مانع مشاهده خورشید توسط بخشی از ساکنان زمین خواهد بود.وی با بیان اینکه خورشید گرفتگی در انواع مختلفی از جمله گرفت جزئی، گرفت کامل، گرفت حلقوی و گرفت کلی- حلقوی روی می‌دهد، ادامه داد: بازه زمانی تکرار هر گرفت متعلق به یک ساروس (دوره) هر 18 سال و 11 روز و 7 ساعت و 49 دقیقه خواهد بود.

  عتیقی یادآور شد: خورشید در هنگام این گرفت جزئی روز  22 تیر ماه، در صورت فلکی "دو پیکر" قرار دارد.

  منابع: ایسنا - خبرازما

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.