ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش اوریگامی
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

تصمیم بانک مرکزی برای کنترل قیمت سکه

 • نویسنده: سیمین اکبری
 • پنج شنبه, 24 خرداد 1397
 • تصمیم بانک مرکزی برای کنترل قیمت سکه

  هرچند خبر افزایش قیمت سکه و ارز در شش ماه گذشته به خبری شایع و متاسفانه عادی تبدیل شده اما در حقیقت این ارزش پول ملی و دارایی‌های مردم است که به شکل مداوم آب رفته و روز به روز از ثروتشان کم می‌شود.

  از قیمت دلار که چندان نمی‌شود صحبت کرد؛ چراکه دولت با اعمال زور و فشار، بازار ارز را غیرقانونی اعلام کرده و نمی‌گذارد قیمت واقعی بازار منتشر شود. اما قیمت سکه در روز گذشته با یک افزایش چشمگیر مواجه شد تا همچنان نگرانی‌های ناشی از بی‌ثباتی در بازار وجود داشته باشد.

  افزایش قیمت سکه تا دو میلیون و 480 هزار تومان در روز گذشته، فقط به بهت بیشتر مردم از شرایط بازار افزود؛ چراکه افزایش نزدیک به 250 هزار تومانی آن (فقط در یک روز) جزو رکوردهای عجیب و البته تاسف بار بازار سکه مربوط می‌شود.

  نکته ی قابل ذکر این است که در طی همین ایام دبیرکل بانک مرکزی گفت: سرمایه‌گذاران در طرح پیش‌فروش سکه میتوانند در صورت تمایل رسید پیش‌خرید خود را به اوراق سکه طلا (با سررسید متناظر) که از ویژگی‌های امنیتی لازم برخوردار بوده و قابلیت خرید و فروش در بورس دارند تبدیل کنند.

  سید محمود احمدی در این خصوص گفت: در آستانه عید سعید فطر خبر خوبی برای سرمایه‌گذاران در طرح پیش‌‌فروش سکه و فعالان بازار طلا داریم چرا که اجرای این طرح علاوه بر نقدپذیر کردن اوراق گواهی پیش‌فروش سکه، به تعدیل و تثبیت بازار طلا نیز کمک خواهد کرد.

  دبیر کل بانک مرکزی افزود: در سال گذشته و به دنبال التهاب بازار ارز و طلا، بانک مرکزی نسبت به اجرای طرح پیش فروش سکه طلای بهار آزادی اقدام کرد. در این راستا مجموعاً 7.6 میلیون قطعه سکه طلا در مراحل مختلف و با سررسیدهای یک ماهه الی 2 ساله پیش فروش شد. تاکنون و با سررسید شدن موعد تحویل سکه‌های یک‌ماهه، حدود 800 هزار قطعه سکه طلا به خریداران تحویل شده و  6.8 میلیون قطعه سکه طلا از کل میزان پیش‌فروش شده باقی مانده که در مواعد سررسید تحویل مردم خواهد شد.

  احمدی با اشاره به عرضه تدریجی سکه‌های پیش‌فروش شده بر اساس برنامه پیش فروش، بازارسازی برای اوراق گواهی پیش‌فروش سکه را اقدامی در راستای نقد‌پذیر کردن اوراق مزبور و همچنین تعمیق بازار طلا و ثبیت این بازار در شرایط کنونی معرفی کرد.

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.