ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش اوریگامی
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

تمام اظهارات دونالد ترامپ در ارتباط با ایران را بدانید

 • نویسنده: ندا یدی
 • سه شنبه, 17 اسفند 1395
 • تمام اظهارات دونالد ترامپ در ارتباط با ایران را بدانید

  رئیس جمهور جدید آمریکا با اشاره به اینکه ایران متحد اصلی دولت سوریه است ادعا کرد: روسیه در حال حاضر به طور کامل با سوریه هم راستا است و در حال ایران را دارید که به واسطه ما قدرتمند شده است و این کشور نیز با سوریه هم راستا است. هم‌اکنون ما از شورشیان مخالف سوریه حمایت می‌کنیم و هیچ‌ ایده‌ای از اینکه این افراد چه کسانی هستند نداریم».

   

  اظهارات ترامپ درباره ایران
  ۱- ترامپ معتقد است که آمریکا باید از وضعیت "محافظ" نسبت به متحدانش خارج شود. اگر کشوری می‌خواهد آمریکا از آن محافظت کند باید برای آن هزینه بپردازد. یک معامله تجاری صرف. او حتی نقش آمریکا را در ناتو زیر سئوال می‌برد. این نگرش که مدافع حداقل درگیری آمریکا در منازعات بین المللی و تمرکز صرف بر روی امنیت آمریکا است از دهه ۱۹۳۰ توسط پرزیدنت روزولت مطرود شد. این نگاه می‌تواند آمریکا را از درگیری‌های موجود بین اعراب، به رهبری عربستان، با ایران دور نگاه دارد.
  در دسامبر ۲۰۱۵، ترامپ با شاهزاده ولید بن طلال در توییتر وارد نزاع لفظی شد. بن طلال او را "مایه شرمساری نه تنها حزب جمهوری‌خواه بلکه تمام آمریکا" خواند. ترامپ در پاسخ نوشت: "ولید بن طلال می‌خواهد با پول پدرش سیاستمداران آمریکایی را کنترل کند. وقتی من انتخاب شوم دیگر نمی‌تواند چنین کاری را انجام دهد."
  ترامپ گفته که حاضر است از عربستان در مقابل ایران محافظت کند، اما عربستان باید هرینه این کار را بپردازد. وی می‌گوید: "باید ببینم معامله‌ای که سر می‌گیرد چیست". این برخورد، خشم شدید سعودی‌ها را که عادت به این برخورد از سوی آمریکا ندارند برانگیخت. جمال خاشقجی، رئیس تلویزیون العرب در صفحه توییتر خود نوشت که ترامپ به عربستان به عنوان یک "منبع پول نقد" نگاه می‌کند.
  ۲- ترامپ معتقد است که آمریکا می‌تواند و باید با روسیه همکاری داشته باشد و از ایجاد درگیری و دشمنی و یک فضای جنگ سرد جدید با روسیه خودداری کند. این نظر با نظریه دو تن از بهترین متخصصین جنگ سرد یعنی زیبیگنیو برژینسکی و توماس گراهام انطباق دارد. این دو متخصص روابط بین الملل روزگاری از مدافعان سرسخت جنگ سرد با شوروی بودند، اما امروز را دنیایی دیگر می‌بینند که برای ایجاد ثبات در آن به همکاری آمریکا و روسیه نیاز است. استدلال آنان این است که دشمنی آمریکا و روسیه به عدم ثبات در جهان منجر می‌شود ضمن اینکه آمریکا آن قدرت را ندارد که به تنهایی خواسته‌های خود را دیکته کند. سوریه نمونه بارز این مدعاست.
  از آنجا که روسیه در موارد عمده‌ای در مسائل منطقه ای، از جمله درمورد سوریه در کنار ایران قرار گرفته، نگاه آشتی جویانه با روسیه خطر بروز تضاد عملی بین ایران و آمریکا را کاهش می‌دهد هر چند که شعار‌ و دعوای لفظی از هر دو سو، یعنی آمریکا و ایران ادامه خواهد داشت.
  ۳- مبارزه با داعش یکی از محور‌های سیاست خارجی ترامپ است. این موضوع نیز می‌تواند از تشدید درگیری عملی بین آمریکا و ایران جلوگیری کند. او در مناظره با کلینتون وی گفت: "من اصلا اسد را دوست ندارم اما اسد دارد داعش را می‌کشد. روسیه دارد داعش را می‌کشد و ایران هم دارد داعش را می‌کشد."
  ۴- کاندیدای مورد علاقه اسرائیل خانم کلینتون بود. این مطلب در نشریات اسرائیلی کاملا مشهود بود. هر چند که آقای ترامپ گفته است که "حمایت از اسرائیل بخشی از هویت آمریکایی بودن است" اما وی بار‌ها از عباراتی مانند "ساختار قدرت جهانی" که علیه منافع مردم آمریکا توطئه می‌کند استفاده کرده که مورد اعتراض شدید سازمان‌های یهودی قرار گرفته است. در ماه اکتبر بزرگترین سازمان یهودیان آمریکا به او اخطار کرد که از بکار بردن کلماتی که "بطور تاریخی بار یهودی ستیزی دارد خودداری کند".


  پيشنهاد فروش موشك هاي معيوب به ايران
  ترامپ در جمع هواداران خود در شهر راچستر نيز مدعي شد كه آمريكا بر اساس توافق هسته اي به ايران 150 ميليارد دلار داده است و ايران به جاي بوئينگ از ايرباس هواپيما مي خرد.

  وي اظهار داشت: 'آنها از روسيه موشك مي خرند. از همه خريد مي كنند به جز ما. چرا؟ چون ما خريد (نظامي) ايران را ممنوع كرده ايم.'

  نامزد پيشتاز جمهوريخواهان در انتخابات درون حزبي افزود: 'البته من معتقدم كه اين ممنوعيت چيز خوبي است. اما وقتي كه به آنها 150 ميليارد دلار داده ايم بايد اين ممنوعيت بطور موقت تعليق شود تا آنها از شهر راچستر خريد كنند. در آن صورت ما به آنها موشك معيوب مي فروشيم. بگذاريد شكايت كنند. براي اين موشكها 12 ميليارد دلار به جيب مي زنيم و آنها هم مي گويند كه موشك ها افتضاح بودند. من هم به ايرانيها مي گويم: بله! هدفمان همين بود!'

  پيشنهاد فروش موشك هاي معيوب از سوي ترامپ،‌ با واكنش شمار زيادي از كاربران در فضاي مجازي مواجه شد و اظهارات او را در اين خصوص مورد تمسخر قرار دادند.


  نظر ترامپ درباره ایران و توافق هسته‌ای چیست؟

  نظر ترامپ درباره ایران و توافق هسته‌ای چیست
  در میان غوغای رسانه‌ای در این انتخابات، شاید مرور اخبار مربوط به اظهارات رئیس جمهور آتی ایالات متحده آمریکا درباره ایران، برای بررسی آینده روابط کشورمان با دولت آمریکا از ضرورت بیشتری برخوردار باشد.

  در هر سه مناظره نامزدهای انتخابات آمریکا، موضوع ایران، پرونده هسته‌ای، توافق هسته‌ای موسوم به برجام و همینطور مسائل مربوط به ایران و بحران خاورمیانه مطرح شد.

  در مناظره اول وقتی هیلاری کلینتون از فشارهای دیپلماتیک در دولت اوباما و توافق هسته‌ای با ایران، در جهت تحریم ایران و از بین بردن برنامه هسته‌ای ایران سخن گفت، ترامپ در جواب او تاکید کرد: «ایران حتی بر کره شمالی هم می‌تواند نفوذ داشته باشد و فشار بیاورد. چون این دو کشور با هم تجارت می‌کنند و ما باید موقع مذاکرات هسته ای از ایران می‌خواستیم که هم درباره یمن و هم در قبال کره شمالی با ما (دولت آمریکا) همکاری کند. ولی ما به جای این کار چهارصد میلیون دلار پول نقد به ایران پرداخت کردیم. بهتر است بگویم باج دادیم. چون این پول باج بود بکه رای آزادی زندانیان امریکایی به ایران پرداخت شد.»

  در ادامه وقتی بازهم هیلاری کلینتون، از موفقیت مذاکرات هسته‌ای در افزایش تحریم‌ها علیه ایران سخن گفت، ترامپ باز هم از توافق هسته‌ای با ایران انتقاد کرد و عنوان داشت: «این یکی از افتضاح‌ترین توافق‌های تاریخ بود و من در ملاقاتی که با بنیامین نتانیاهو داشتم، فهمیدم که او از این توافق اصلا خوشحال نبود.»

  ترامپ به حملات خود به توافق هسته‌ای ایران و گروه کشورهای 5+1 ادامه داد و گفت: «ایران تا 10 سال بعد از این توافق، هر اقدامی را که خواست، می‌تواند مجدداً انجام دهد. این توافق و 400 میلیون دلاری که به صورت نقدی به ایران داده شد، که آن هم بعدها معلوم شد یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار بوده است، یکی از بزرگترین اهدایی‌های تاریخ به یک کشور بود.» خلاصه سخنان ترامپ در مناظره اول با هیلاری کلینتون درباره ایران، این بود که این توافق هسته‌ای به نفع ایران است و برای آمریکا نوعی خطر به شمار می‌آید.

  مناظره دوم ترامپ و هیلاری کلینتون در حالی آغاز شد که ترامپ، در همان ابتدای مناظره در انتقاد از کلینتون برای توافق هسته‌ای با ایران، ایران را یک «کشور تروریستی» نامید. ترامپ معتقد است که ایران کشوری رو به ضعف بود ولی دولت اوباما با این توافق به این کشور جان تازه‌ای بخشید.

  در مناظره پایانی هم ترامپ با انتقاد از روند خروج نیروهای آمریکایی از خاک عراق خطاب به کلینتون گفت: «موصل در دست ما بود ولی به دلیل حماقتمان آن را از دست دادیم. ایران می‌خواهد بر عراق مسلط شود و ایران در این میان نفع می‌برد.»

  وی همچنین در نشست کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل اعلام کرده بود: «توافق فاجعه‌بار با ایران را برخواهم چید.»‌

  البته همانطور که قبلا هم اشاره شد، مواضع ترامپ نه تنها درباره ایران، بلکه درباره سایر مسائل سیاست خارجی به خصوص خاورمیانه، به صورت یکپارچه و دقیق بیان نمی‌شود. باید منتظر ماند و دید که تیم ترامپ و مایک پنس، به علاوه هزاران مشاور یا افراد صاحب نفوذ سیاسی دیگر، که تا چندی بعد پیرامون او را خواهند گرفت، فرمان دولت آمریکا درباره سیاست خارجی، به خصوص بحران سوریه و نحوه برخورد با توافق هسته‌ای ایران را به کدام سمت می‌کشانند.

  منابع فرارو - آخرین نیوز - فرادید - فردا

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.