ویدئو مشروح
تیتر روزنامه ها
تیتر روزنامه های ورزشی

جدایی نادر از سیمین اصغر فرهادی برنده ی جایزه ی اسکار بهترین فیلم خارجی زبان

 • نویسنده: رامین پنجه ء
 • دوشنبه, 16 اسفند 1395
 • جدایی نادر از سیمین اصغر فرهادی برنده ی جایزه ی اسکار بهترین فیلم خارجی زبان

  Oscars 2012

  در هشتاد و چهارمین دوره برگزاری جوایز اسکار، اصغر فرهادی جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی (غیر انگلیسی زبان) را برد. این برای اولین بار بود که یک فیلم ایرانی به چنین افتخار هنری نایل می شود. البته همه میدانیم گه جایزه اسکار جشنواره سینمایی (نظیر جشنواره های کن، لوکارنو، برلین، فجر و ونیز) نیست و بر اساس آرا حدود 6000 نفر از اعضای آکادمی در شاخه های مختلف سینمایی و هنر اهدا می شود. ولی از نظیر معروفیت بین المللی، در ردیف مهمترین جوایز هنری در سطح جهان است. اسکار کلمه مخفف برای جایزه آکادمی هنرها و علوم نمای متحرک[1] (که مرکز آن در شهر بورلی هیلز، در لس آنجلس آمریکا قرار دارد) است که از سال 1929 تا کنون هر ساله به فیلم های سینمایی در رشته های مختلف اهدا شده است. از ایران از سال 1356 (1977 میلادی) فیلم دایره مینا – ساخته داریوش مهرجویی – به عنوان کاندید برای اسکار بهترین فیلم خارجی، تا امسال 18 فیلم برای این جایزه معرفی شده اند که فقط فیلم های بچه های آسمان – ساخته مجید مجیدی- در سال 1377 (1998 میلادی) و جدایی نادر از سیمین در سال 1390 (2011) توانسته اند به رقابت پنج فیلم نهایی برای جایزه اسکار راه یایند (بچه های آسمان برای مراسم اسکار 1999 و جدایی نادر از سیمین برای مراسم اسکار 2012) و از این میان جدایی نادر از سیمین تنها فیلم ایرانی بوده که در کل 84 دوره اسکار به جایزه اسکار دست می یابد. ضمنا همین فیلم برای جایزه بهترین فیلمنامه دست اول (اوریجینال) هم به جمع پنج نامزد نهایی رسید که در کل 84 دوره اسکار فقط سه فیلم غیر انگلیسی زبان توانسته اند این جایزه را ببرند. از این نظر ها باید گفت که فیلم اصغر فرهادی جمعی از اولین ها را باهم در تاریخ سیمنای ایران رکورد زده است! و البته شاید از نظر برخی از منتقدان و صاحبنظران سینمایی بعضی جایزه های دیگری که این فیلم کسب کرده – نظیر جایزه سزار 2012 فرانسه و یا جایزه شیر طلایی برلین 2011برای بهترین فیلم، از نظر هنری و سینمایی جایگاه مهمتری داشته باشد. به هر حال از نظر رسانه ای و خبری، جوایز اسکار همواره به طور وسیعی در دنیا مورد توجه قرار میگیرد.

  جدایی نادر از سیمین اصغر فرهادی برنده ی جایزه ی اسکار بهترین فیلم خارجی زبان

  اصغر فرهادی اسکار خود را از ساندرا بولاک دریافت کرد.

  سخنان اصغر فرهادی بعد از دریافت جایزه :

  هم اکنون بسیاری از ایران در سراسر جهان در حال تماشای ما هستند و من تصور می کنم که انها خیلی شاد باشند.
  ایرانیان فقط بهخاطر یک جایزه‌ى مهم یا یک فیلم یا یک فیلمساز خوشحال نیستند انها خوشحالند، چون در روزهایى که سخن از جنگ، تهدید، و خشونت میان سیاستمداران در تبادل است نام کشورشان ایران از دریچه‌ى باشکوه فرهنگ به زبان مى‌آید. فرهنگ غنى و کهنی که زیرگرد و غبار سیاست پنهان مانده است. من با افتخار این جایزه را تقدیم به مردم کشورم می کنم، مردمی که به تمام تمدن ها و فرهنگ ها احترام می گذارند و از دشمنی متنفر هستن.

  جدایی نادر از سیمین اصغر فرهادی برنده ی جایزه ی اسکار بهترین فیلم خارجی زبان
  در حالی که فرهادی بر روی صحنه در حال سنخرانی بود، دوربین سریعا استیون اسپیلبرگ حامی سرسحت اسرائیل را نشان داد. این اقدام نشان تنده تنشی بود که اوایل هفته پیش آمد. فرهادی در رویدادی که مربوط به اسکار بود شرکت نکرد. در ان جلسه، کارگردان های بهترین فیلمنامه غیرانگلیسی زبان از جمله جوزف سدار، کارگردان اسرائیلی حضور داشتند. فرهادی عدم حضور در آن جلسه را کسالت عنوان کرده بود.

  منابع : انتخاب - تابناک - خبر آنلاین 

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.