ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش اوریگامی
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

جزئیات نقشه شوم توتال برای خیانت به ایران/"خطای فنی" و "فساد و رشوه" جزو سوابق توتال است/گزارشی از زندگی در همسایگی قبرفروش‌های تهران/مشروح تازه ترین اخبار ایران و جهان

 • نویسنده: علی اصغر قره داغی
 • یکشنبه, 18 تیر 1396
 • جزئیات نقشه شوم توتال برای خیانت به ایران/

  جزئیات نقشه شوم توتال برای خیانت به ایران

  یکی از کارشناسان برجسته صنعت نفت کشور، جزئیات نقشه شوم توتال برای خیانت به ایران را تشریح کرد.

  «اصغر ابراهیمی اصل» معاون سابق وزیر نفت و دکترای مهندسی مخازن نفتی در نشست تخصصی بررسی قرارداد توتال از منظر اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: فاز یک پارس جنوبی را شرکت پتروپارس نزدیک مرز شروع کرد، فاز 2 و 3 را توتال توسعه داد و توسعه فازهای 4 و 5 پارس جنوبی را شرکت انی ایتالیا انجام داد.

  وی افزود: فازهای 6، 7 و 8 و 12 و 19 را پتروپارس انجام داد، فازهای 13، 15، 16، 22 تا 24 توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص)، فازهای 17 و 18 و 20 و 21 توسط سازمان گسترش صنایع به صورت کنسرسیوم توسعه یافت.

  معاون سابق وزیر نفت تصریح کرد: در تمامی فازها کار مهندسی پایه توسط یک شرکت بین المللی انجام شده و طراحی جزئیات توسط شرکت های ایرانی انجام شده است.

  وی ادمه داد: بین 35 درصد در اوایل کار تا نزدیک 65 درصد تجهیزاتی که در پالایشگاهها، ساخت سکوها و تأسیسات و خطوط لوله زیر دریایی انجام شده، توسط ایرانی ها صورت گرفته است.

  توقف 16 ساله توسعه فاز 11 پارس جنوبی با بدعهدی توتال فرانسه

  ابراهیمی از امضای قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی در سال 79 با شرکت توتال فرانسه خبر داد و گفت: توتال قراردادی در سال 79 برای توسعه همین فازی که امروز دوباره قرارداد توسعه انرا با ایران امضا کرده، با ایران امضا کرده بود که در سال 87 آنرا لغو کرد و در عمل 16 سال توسعه فاز 11 پارس جنوبی را متوقف کرد.

  وی افزود: ما حدود 50 میلیارد دلار قرارداد با بیع متقابل بستیم و امکان اینکه قرارداد فاز 11 را هم به صورت بیع متقابل و با برگزاری مناقصه بین شرکت های داخلی و خارجی منعقد می کردیم وجود داشت و باید اینکار انجام می شد.

  معاون سابق وزیر نفت اظهار داشت:  در یک جلسه ای در تهران که با حضور نخست وزیر اسبق ایتالیا که خودش وزیر خارجه و وزیر اقتصاد و دارایی و وزیر دادگستری ایتالیا بوده و به اتفاق یکی از وزرای سابق و چند تن از مدیران صنعت نفت برگزار شد، به ایشان گفتیم چرا توتال حاضر شده بیاید در ایران سرمایه گذاری کند، در حالی که ما هم رابطه خوبی با ایتالیا داریم و ایتالیا پیش از این پروژه هایی چون فازهای 4 و 5 پارس جنوبی و دارخوین را در ایران اجرا کرده، چرا شما نمی آیید؟ این جلسه 27 روز بعد از امضای HOA با شرکت توتال فرانسه در تهران بود.

  تاریخ درباره قراردادهای نفتی از ما سؤال خواهد کرد/"خطای فنی" و "فساد و رشوه" جزو سوابق توتال است

  مسعود درخشان با ابراز این که در کشور نهادی نداریم که بحثهای مهم انرژی را از منظر علمی بررسی کند، گفت: بنابراین ابعاد سیاسی و رسانه‌ای و اتهام گسترش می‌یابد و تاریخ در این رابطه از ما سؤال خواهد کرد.

  برنامه 17 تیرماه «جهان‌آرا» شبکه افق با موضوع ارزیابی قرارداد توتال از منظر اقتصاد مقاومتی برگزار شد.دکتر مسعود درخشان اقتصاددان و کارشناس ارشد در حوزه اقتصاد نقتی در این برنامه با بیان اینکه کلّیت IPC محرمانه نیست ولی مبالغ قراردادها محرمانه است، گفت: مبنای IPC این است که از موضع ضعف وارد شده‌ایم و این اصلاً به‌نفع کشور نیست.

  درخشان با اظهار اینکه "کاری را که خودمان می‌توانستیم انجام دهیم به شرکت توتال واگذار کردند و جشن پیروزی می‌گیرند و این در شأن ما نیست" گفت: مطمئنم حتی یک مهندس مخزن ایرانی معتقد نمی‌باشد کاری که توتال انجام می‌دهد در داخل انجام‌شدنی نیست.

  وی با تصریح به اینکه دیپلماسی را باید با شیوه‌های سیاسی جلو برد نه حراج منابع نفت و گاز کشور، گفت: جوّی به وجود آمده که فکر می‌کنند کلید حل مشکلات، شرکت‌های بزرگ نفتی دنیا هستند.

  درخشان با تأکید بر اینکه "اگر توتال قادر به حل مشکلات ما بود 16 سال پیش این کار را کرده بود و قراردادش با ایران را رها نمی‌کرد" گفت: جهان باید بداند که ایران در چارچوب اقتصاد مقاومتی مشکلاتش را حل می‌کند نه تکیه بر خارجی‌ها.

  درخشان با بیان اینکه کلید پیشرفت پروژه‌ها در دست شرکت ملی نفت است نه شرکت‌های خارجی، گفت: چراکه آنها دنبال منافع ملی ما نیستند بلکه به‌دنبال تأمین سود سهامداران خود هستند. توتال شرکت فاسدی است چون اهل رشوه دادن و تقلب است اما اشکال اصلی از فساد توتال نیست اشکال اصلی از عدم نظارت ماست.

  گزارشی از زندگی در همسایگی قبرفروش‌های تهران

  می‌گوید: آدرسش سرراسته؛ تقریباً میشه دیوار به دیوار قبرستون؛ روبروی راسته سنگ قبر فروش‌ها؛ ریز میخندد و زیرلب استغفرالهی می‌پراند و ادامه می‌دهد: اصلاً از هرکدوم از سنگ قبر فروش‌های اون راسته بپرسی، آدرس دقیق «پیرزن پیرمردا» رو نشونت می‌دن؛ با کروکی.

  از جاده قدیم قم آدرس می‌دهد؛ سیگارش را از بین تارهای قطور سبیلش، گوشه لب می‌چپاند و با دست، درخت‌هایی که توی خط افق قد کشیده‌اند را نشان می‌دهد و می‌گوید:

  _ سرراسته؛ کافیه همین مسیر رو راست شکمت بگیری و بری...

  (انگار می‌فهمد هنوز گیجم و دوزاریم درست نیفتاده) دوباره کام می‌گیرد و سیگار فیلتر قرمزش را از لابه‌لای سبیل‌های پرپشتش بیرون می‌کشد و می‌گوید:

  _ «اون درختا رو می‌بینی؟ اونجا قبرستونه؛ تقریباً میشه دیوار به دیوار قبرستون؛ روبروی راسته سنگ قبر فروش‌هاس؛ اصلاً از هرکدوم از سنگ قبر فروش‌های اون راسته بپرسی، آدرس دقیق «پیرزن پیرمردای کهریزک» رو نشونت می‌دن؛ با کروکی.»

  جمله‌اش که تمام می‌شود بی‌خود و بی‌جهت لبخند تلخی تحویلم می‌دهم و لب های کبودش از لابه‌لای تارهای سبیلش پیدا می‌شود؛ زیرلب لااله‌الاالله و استغفراللهی می‌پراند و در جهت عکس، راهش را کج می‌کند؛ می‌رود و زیر لب زمزمه می‌کند: «سنگ قبرفروش‌ها» و ریز ریز می‌خندد...

   می‌گویند همان 45 - 40 سال پیش، وقتی رئیس اتوکشیده و کراواتی بیمارستان فیروزآبادی تهران سه چهار پیرمرد و پیرزن‌ سالخورده و بی‌جا و مکان را مقابل بیمارستان دید، فکر راه‌اندازی چند اتاقک برای نگهداری‌شان به سرش می‌افتد؛ آنقدر جدی، که شال و کلاه می‌کند و می‌آید بیابان‌های جنوب تهران؛ درمانگاه متروکه مرحوم امین‌الدوله کهریزک؛ قدیمی‌ها می‌گویند اینجا آنقدر متروکه بوده و دست دکتر حکیم‌زاده پنجاه و خورده‌ای ساله آنقدر تنگ، که خود دکتر فُکل کراواتی دست به کار می‌شود و پاچه شلوار بالا می‌زند و شروع می‌کند گل لگد کردن؛ دست تنها؛ نقل است از بعضی قدیمی‌های کهریزک که وقتی دکتر کراواتی آمده بود کهریزک، جای این سنگ قبر فروش‌ها، آجر فروش‌ها بودند؛ دکتر سراغ یکی‌شان می‌رود و می‌گوید یک کامیون آجر می‌خواهم برای خانه سالمندان؛ آجر فروش می‌گوید پول داری؟ دکتر اتوکشیده کراواتی هم که دستش خالی بود، فقط سر تکان می‌دهد که یعنی ندارم؛ آجرفروش هم آب پاکی را می‌ریزد روی دستش که آجر مفتی نداریم؛ خوش گلدی؛ به سلامت؛ دکتر اما دست در جیبش می‌کند و یه دوزاری درمی‌آورد و می‌گیرد جلوی آجر فروش؛ که یعنی به اندازه این دوزاری به من آجر بده؛ آجرفروش هم که هاج و واج مانده بود، نگاهش می‌کند که یعنی چی؟ حکیم‌زاده هم می‌گوید «بنّا سرِ زمین است؛ بهش قول داده‌ام با آجر برگردم» خلاصه یک آجر می‌گیرد و می‌زند زیر بغلش و راه می‌افتد سمت زمین؛ آجرفروش که از این کار دکتر کراواتی جا خورده بود، دو دو تا چهارتایی می‌کند و خلاصه دلش رضا می‌دهد یک کامیون آجر بدهد به دکتر اتوکشیده؛ یک بار آجر برای آسایشگاه؛ می‌گویند وقتی کامیون آجر می‌رسد سرِ زمین، می‌بینند همان دکتر اتوکشیده کراواتی لباس کارگری تن کرده و بنایی می‌کند... قدیمی‌ها می‌گویند برکت نیت خالص و دل پاک آن دکتر کراواتی بود که تک آجر این آسایشگاه را به جایی رساند که امروز بیشتر از 1700 پیرزن و پیرمرد و معلول و از کار افتاده و ام اسی را در خود جا داده؛ تک آجری که تبدیل شد به آسایشگاهی 420 هزار متر مربعی؛ به پناهگاه بی‌پناه‌ترین‌ها؛ به مأمن از همه جا رانده‌ها؛ محلی برای درمانده‌ها؛ تک آجری که برکاتش تا دنیا دنیاست مضاعف می‌شود به نیت خیر همان دکتر کراواتی؛ حتی بعد از مرگ...

  به قول پیرمردی که کنار در مؤسسه نشسته: «هشت؛ یک ربع کم» است که می‌رسیم جلوی میله‌های آهنی ورودی «کهریزک»؛ «آسایشگاه خیریه کهریزک»؛ همان دری که مقابلش با فونت درشت نوشته: «نیکوکار گرامی و عیادت کننده ارجمند خواهشمند است به جای چیپس، پفک و تنقلات شور که برای سالمندان بسیار ضرر دارد از مواد جایگزین سالم مانند شیر، لبنیات، میوه و سبزیجات و مغزهای خشکبار خام و بی‌نمک تهیه نمایید».

   با اینکه 8 صبح است و قاعدتاً باید نصف پیرمرد و پیرزن‌ها این ساعت خواب باشند، بلندگوهای محوطه، موزیک تندی را پخش می‌کنند؛ آنقدر تند و بلند که تک و توک پیرمرد و پیرزنی که پای پیاده یا روی ویلچر از محوطه رد می‌شوند، ناخواسته با ریتم موزیک هماهنگ می‌شوند و تکان تکانی به خودشان می‌دهند و ریز ریز می‌خندند و یواشکی چشمک می‌زنند؛ به یاد روزهای نه چندان دور جوانی...

  وارد بخش که می‌شوی پیش از هر چیز، مگس‌های معلق آویزان از برچسب‌های بی‌رنگ نگاهت را جلب می‌کند؛ برچسب‌هایی که جلوی در ورودی هر اتاق از سقف آویزان شده‌اند و هر کدام ده‌ها مگس را شکار کرده و اجسادشان را به همدیگر چسبانده‌؛ بخش ساکت است و هر از گاهی صدای ویز ویز دست و پا زدن مگسی تازه شکار شده سکوت راهرو را می‌شکند؛ پیرمردی در گوشه یکی از سالن‌ها مشغول بافتن تابلو فرش است؛ صورتش را از ته تراشیده و شق و رق روبروی دار کوچکی نشسته؛ از روی نقشه کامپیوتری که یک مشت عدد را کنار هم نوشته، نخ‌های رنگی را از بین شیارهای دار قالیچه رد می‌کند و آرام و لرزان گره می‌زند. کندی انگشت‌هایش داد می‌زند که تازه کار است؛ با ذوق، چند رج آخر را نشان می‌دهد و می‌گوید «این‌ها را می‌بینی؟ توی سه ماه بافتمش؛ خوبه نه؟» لبخند یخی می‌زنم و به نشانه تأیید استعدادش، سر تکان می‌دهم؛ می‌گوید: «اینجا کلاس تئاتر و موسیقی هم می‌رم؛ عالیه»؛ ناخودآگاه دوباره لبخندی سرد تحویلش می‌دهم و بدون هیچ فکری می‌پرسم:

   - رج‌های قبلی رو چند وقته بافتی؟

   _ اونا رو من نبافتم؛ تازه یاد گرفتم گره بزنم.

   _ (بی‌خود و بی‌جهت می‌پرسم) خب کی اونا رو بافته؟ الان کجاس؟

   _ (از بالای عینک فریم کائوچویی نگاهم می‌کند) این اواخر چشماش دیگه نمی‌دید؛ یه مدت بافتن رو گذاشت کنار ولی بعدش مُرد.

   دستپاچه سعی می‌کنم حرف تو حرف بیاورم؛ می‌فهمد و خونسرد می‌گوید: «من سعی می‌کنم روحیه خودم رو حفظ کنم؛ اینجا آدما با هم فرق دارن؛ باید سعی کنی روحیه خودت رو حفظ کنی» دوباره با همان ذوق زدگی می‌گوید: «من از اینجا راضیم؛ رسیدگی‌شان خیلی خوب است...» این را می‌گوید و خیلی رسمی خداحافظی می‌کند و مشغول گره زدن می‌شود.

  چالش «ثریا» در اولین گام/ اطلاع رسانی به نمایندگان مجلس باز هم متوقف شد

  شب گذشته، پخش مستند «نردبان فریب» برنامه ثریا، به دلیل فشار سازمان محیط زیست متوقف شد. محسن مقصودی، با انتشار فیلمی کوتاه در این زمینه توضیح داد.

  طی یک سال گذشته، فشارها به صداوسیما برای توقف برنامه‌های نقاد ــ مانند «ثریا» ــ موجب شد عملاً پخش این برنامه‌ها متوقف شود. اما هفته گذشته، محسن مقصودی، مجری و برنامه‌ساز برنامه شناخته شده «ثریا» با انتشار ویدئویی کوتاه، از حل یکباره مشکلات این برنامه در سازمان صداوسیما خبر داده بود. طرفه اینکه علاوه بر پخش خود برنامه ثریا، قول همکاری برای پخش مستندهای ساخته شده توسط همکاران این برنامه نیز توسط مسئولان سازمان داده شد.

  علت این تغییر رویکرد یکباره از سوی مسئولان سازمان اعلام نشد؛ اما به عنوان مطلع پخش، قرار بود شب گذشته و پیش از تصمیم‌گیری امروز مجلس برای معاهده زیست‌محیطی پاریس، مستند «نردبان فریب» از شبکه مستند پخش شود. اما باز هم این مستند در لحظات آخر با فشار سازمان حفاظت محیط زیست متوقف شد، تا جریان نقد و اطلاع‌رسانی به جامعه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی متوقف شده و به زمانی کم‌اثر موکول شود.

   گرچه مقصودی، با انتشار ویدئوی کوتاه زیر، از عدم وجود اشکال کلی در این زمینه خبر داد و آن را در فضای رسانه طبیعی دانست، اما عدم انتشار این قسمت، فراز و فرودهای برنامه «ثریا» و فشارهایی که طی یک سال گذشته بر برنامه‌سازان و دست‌اندرکاران این برنامه وارد شده را دوباره برای مردم و صاحبنظران تداعی کرد. توضیحات محسن مقصودی را ببینید.

  «سنجار» شهر فراموش‌شده

  شهر سنجار به دلیل موقعیت سوق الجیشی خود تبدیل به منطقه مناقشه میان گروه های کُرد از یک سو و دولت مرکزی از سوی دیگر شده است و با توجه به گذشت یک سال و نیم از آزادسازی این شهر هنوز مردم به خانه های خود بازنگشته اند.

  شهر سنجار در استان نینوا در شمال غربی عراق قرار دارد. جمعیت این شهر در سال 2006 میلادی 39٫875 نفر و جمعیت شهرستان در سال 2013 بیش از 88 هزار نفر بود. بیشتر مردم این شهر از کردهای ایزدی هستند. سنجار یکی از نقاطی است که پس از ورود نابهنگام داعش به عراق بیشتر از همه مناطق تصرف‌شده توسط این گروه تروریستی، مورد توجه تمام‌ رسانه‌های جهان‌ قرار گرفت. حضور کُردهای ایزدی در این منطقه با جمعیتی نزدیک‌ به 500 هزار نفر یکی از نقاط مورد توجه دولت مرکزی و نیروهای کُرد است و به دلیل فرهنگ و آیین متفاوت این مردمان، منطقه سنجار همواره مورد تاخت و تاز گروه‌های مختلف بوده است. پس از هجوم‌ داعش به این‌ منطقه و عقب‌نشینی نیروهای دولتی و گروه‌های کُرد، داعش در سنجار دست‌ به جنایات بیشماری زد و تعداد زیادی از جوانان‌ ایزدی را قتل‌عام کرد و شمار زیادی از زنان ایزدی را به عنوان‌ کنیز در بازارهای موصل و رقه به فروش رساند. طبق آمار مرکز حقوق بشر سازمان ملل نزدیک‌ به 3 هزار زن و دختر ایزدی در دست داعش اسیر هستند که سرنوشت بسیاری از آنها هنوز نامعلوم است.

  عزیزی:کی‌روش هیئت رئیسه را از پرتغال می‌آورد، «ساکتینیو» هم دبیرکل می‌شود

  مهاجم پیشین تیم ملی فوتبال ایران گفت: خدا آن روز را نیاورد، چون اگر کی‌روش پهلو درد بگیرد، به تاج می‌گوید که از فدراسیون برو!

  مشاجره رسانه‌ای کارلوس کی‌روش و علیرضا اسدی در نهایت به برکناری دبیرکل فدراسیون فوتبال منجر شد. سرمربی تیم ملی فوتبال، به نوعی با یک بیانیه در صفحه شخصی‌اش، نفر دوم فدراسیون فوتبال ایران را تغییر داد.خداداد عزیزی در گفت‌وگو با تسنیم، به شدت از این موضوع ابراز ناراحتی کرده و می‌گوید که با اوضاعی که به وجود آمده و دبیرکل فدراسیون با یک بشکن عوض می‌شود، باید درِ این فوتبال را بست.

  کی‌روش بالاخره به خواسته‌اش رسید و اسدی را برکنار کرد...

  کی‌روش تقصیری ندارد. باید به حال فوتبال ایران تاسف بخوریم. برای تاج اظهار تاسف می‌کنم. یک آدم خوب در آن فدراسیون بود که آن را هم کنار گذاشتند. به جز اسدی، بقیه افرادی که در آن فدراسیون هستند، فوتبال را نمی‌فهمند،‌ یعنی فوتبال بازی نکردند که فوتبال را بفهمند. یعنی فوتبال به این ذلت، خواری، بدبختی و بیچارگی رسیده  که این آقا (کی‌روش) برای ما تعیین تکلیف کند؟! ما چقدر بدبختیم که یک نفر که کارمند ماست، از ما پول می‌گیرد و باید تا کمر جلوی مردم ما خم شود، برایمان تعیین تکلیف می‌کند.

  گزارش نخستین فوت مشکوک به تب کریمه کنگو در تهران

  یک خانم ۷۵ ساله روز گذشته مشکوک به داشتن تب کریمه کنگو در تهران فوت کرد.

  بر اساس این گزارش یکی از اقوام این فرد با بیان اینکه مسئولان بیمارستان، علت احتمالی فوت این خانم ۷۵ ساله را ابتلای وی به تب کریمه کنگو اعلام کرده‌اند در تشریح جزئیاتی از این اتفاق گفت: صبح روز چهارشنبه گذشته خانواده خانم «فاطمه م» به دلیل اختلال تنفسی وی را به بیمارستان «ش» منتقل کردند و مسئولان درمان این بیمارستان نیز با توجه به سطح هوشیاری پایین بیمار، بلافاصله اقدام به بستری کردن وی در بخش ICU کرده و روند درمان بیمار را آغاز کردند.

  این فرد با بیان اینکه کبودی دست و پا و زخم در پشت بدن، جزو علائم بیماری وی بوده است، گفت: این علائم بالینی پزشکان را نسبت به ابتلا بیمار به تب کریمه کنگو مشکوک کرده بود و پزشک با توجه به این علائم، ابتلا این خانم به تب کریمه کنگو را به خانواده وی اعلام می‌کنند.

  وی اضافه کرد: علی‌رغم ادامه داشته روند معالجات بیمار، این خانم 75 ساله روز گذشته در بیمارستان فوت کرد و امروز (یکشنبه) نیز جسد وی برای بررسی‌های بیشتر به پزشکی قانونی منتقل شد.

  فوت این خانم 75 ساله نخستین گزارش فوت مشکوک به دلیل ابتلا به تب کریمه کنگو در شهر تهران است و لازم است و در صورت مسجل بودن ابتلا وی به این بیماری، مسئولان وزارت بهداشت در این خصوص پاسخگو باشند.

  تنفس زبان فارسی در مهمترین دانشگاه‌های بریتانیا

  بریتانیایی‌ها به علت حضور در هند و رواج زبان فارسی در این کشور، آموختن این زبان را ضروری دیدند‌، از قرن ۱۷ به تدریج آموزش فارسی به دانشگاه‌های بریتانیا نظیر دانشگاه آکسفورد راه یافت.

  انگلیسی‌ها از دوره صفویه رفته رفته پایشان به ایران باز شد و همین امر آغازی بر آشنایی دانشمندان انگلیسی با علوم و حکمت اسلامی ایران که بخش مهمی از فرهنگ جهان اسلام به شمار می‌رود، بود. در همان زمان بود که ترجمه آثاری از دانشمندان ایرانی نظیر محمد زکریای رازی، فارابی، ابوعلی سینا و امام محمد غزالی به زبان انگلیسی و لاتین آغاز شد. توجه جهانگردان انگلیسی به زبان فارسی، گرایش انگلیسی‌ها را به فارسی­‌آموزی زیاد کرد و همین موضوع، بعدها انگلیسی‌ها و بعد اروپاییان را به آشنایی با هنر و ادب و فرهنگ و دانش ایرانی و ایجاد دانش جدیدی به نام ایران­شناسی و ظهور مستشرقان وادار کرد. پس از استقرار ملل اروپایی در هند، با توجه به این که در سرتاسر هندوستان، فرهنگ و ادب و تمدن ایرانی رواج داشت و زبان فارسی، زبان ادبی و دیوانی هندیان بوده، اهمیت دو چندان یافت و اروپاییان به ویژه، انگلیسی‌ها را به آموختن این زبان ناگزیر کرد.

  در دانشگاه‌­هاي بريتانيا رشتۀ خاصي به عنوان «مطالعات ايراني» در مقطع ليسانس به ندرت وجود دارد و دروس ايران شناسي يا زبان فارسي جزء دروس رشته­‌هاي مطالعات خاورميانه و شرق­شناسي است. به عنوان مثال در دانشگاه کمبريج که يکي از قديمي‌­ترين دانشگاه­‌ها در زمينۀ ادبيات فارسي است، زبان فارسي به عنوان يک درس اختياري به دانشجويان رشته‌‌‌‌هاي مطالعات خاورشناسي تدريس مي­‌شود. با اين حال درس­‌هايي در اين زمينه که بيشتر روي تحصيلات تکميلي تمرکز دارند کم نيست. محورهاي مهم مطالعات ايراني يا ايران‌‌شناسي در بريتانيا را مي­‌توان در اين موارد خلاصه کرد:

  1-دانشگاه لندن- مدرسۀ مطالعات شرق شناسي و آفريقايي SOAS: رشتۀ زبان و ادبيات فارسي در سطح کارشناسي در دانشگاه سواز ارائه مي­‌شود.

  2-دانشگاه کمبريج- دپارتمان مطالعات خاورميانه: دپارتمان خاورميانه در سال 40 دانشجو مي­گيرد و حدود 7 نفر زبان فارسي را انتخاب مي‌­کنند.

  راز معلق ماندن مُرتاضان در «رم» چیست

  بیشتر ما از مُرتاضان هندی و کارهای عجیب و غریبی که می‌کنند، روایت‌ها شنیده‌ایم. آنان سال‌ها ریاضت می‌کشند و بر روی تفکرشان کار می‌کنند تا بتوانند کارهایی انجام دهند که شاید هیچ فرد عادی قادر به انجامشان نیست. مُرتاضان معتقدند که همه چیز به فکر آدمی بستگی دارد و هر طور که فکر کنی همان طور هم می‌شود عمل کرد.

  این مُرتاضان گاهی 30 یا 40 سال از زندگی خود را صرف می‌کنند تا مثلا بتوانند سرشان را زیر خاک مدفون کنند و ساعت‌ها و بلکه روزها در همان حالت بمانند و در نهایت هم نمیرند.

  اما هستند کسانی که از نام مُرتاضان و از کارهایی که می‌کنند استفاده یا بهتر است بگوییم سو استفاده می‌کنند. در شهر رم و در یکی از گذرگاه‌هایی که جلوی معبد وسپا(معبد آتش) قرار دارد، در یک روز گرم تابستانی، مُرتاضی بساطش را پهن کرده و کاسه‌ای مقابلش نهاده تا از مردم پول بگیرد. او با استفاده از عصایی که در دست دارد، حدود یک متر از زمین فاصله گرفته و در حالت نشسته بر هوا معلق است.

  این موضوع برای هر بیننده‌ای جذاب است. مگر می‌شود کسی با استفاده از یک عصا از زمین فاصله بگیرد و در حالت نشسته، در هوا معلق باشد. توریست‌های شهر رُم بسیارند. روزانه هزاران نفر از سراسر دنیا به این شهر می‌آیند تا از جاذبه‌های تاریخی رُم دیدن کنند. به هر روی در میان این خیل عظیم توریست، هستند کسانی که کارهای این مُرتاض برایشان جذاب باشد. پس این کار برای مُرتاض درآمد بالایی دارد.

   شخصی که در ادامه او را در فیلم می‌بینید، به توریست‌ها اجازه می‌دهد که با او عکس بگیرند و در ازای همین عکس‌ها از آنان پول می‌گیرد. اگر با این شخص که در آسمان معلق است، عکس بگیرید و به او پول ندهید، عصبانی می‌شود و به شما پرخاشگری می‌کند.

   اما آیا او واقعا با نیرویی درونی و قدرتی ماورایی، توانسته اینگونه در هوا خودش را معلق کند؟ پاسخ به این پرسش روایت جالبی است. در همان شهر رُم و در همان روز گرم تابستان، کسانی بودند که می گفتند همه چیز در این کار یک شعبده ساده است.

   اما واقعیت ماجرا چیست. ماجرا یک میله‌ی آهنی و یک صندلی است. همان عصایی که در دست این به اصطلاح مُرتاض هست، میله‌ای آهنی است که برزمین قرار گرفته و همان میله با بازویی آهنی به یک صندلی از طریق آستینِ گشادش وصل می‌شود. با این روش شخص می‌تواند روی صندلی بشیند و اینگونه به نظر برسد که او در هوا معلق است.

   تنها شرط این کار این است که شخصِ مُرتازض‌نما باید وزن کمی داشته باشد. همین.

  منبع:تسنیم-تی نیوز-مشرق نیوز-مگیتو-هشدار نیوز-مسیر آنلاین

  : تگ ها

  اخبار

  نظر (5)

  • علی اصغر قره داغی

   09 بهمن 1396 در 11:42 |
   سلام ، ممنون ، لطف دارید

   پاسخ

  • علی اصغر قره داغی

   09 بهمن 1396 در 11:41 |
   سلام ، ممنون از دلگرمی شما

   پاسخ

  • رامین پنجه ء

   17 مرداد 1396 در 08:54 |
   با سلام
   ممنون از نظر و دلگرمیتون

   پاسخ

  • خرید بک لینک ارزان

   12 مرداد 1396 در 12:13 |
   سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه
   بدین

   پاسخ

  • بهینه سازی سایت

   06 مرداد 1396 در 06:48 |
   وای خیلی خوبه ساییتون

   پاسخ

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.