ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش اوریگامی
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

«اشنوگل» فیلمی برای زنده نگه داشتن شهامت ایرانی/کاهش خوددرمانی‌ها با کمک اپلیکیشن‌های پزشکی/کشف 100 بیسیم آمریکایی و ژاپنی غیرقانونی در تهران/واکنش ولایتی به حواشی مراسم 16 آذر نجف آباد: حرمت دانشگاه را حفظ کنید/روحانی 4 دقیقه هم برای شنیدن صحبت دانشجویان

 • نویسنده: علی اصغر قره داغی
 • شنبه, 18 آذر 1396
 • «اشنوگل» فیلمی برای زنده نگه داشتن شهامت ایرانی/کاهش خوددرمانی‌ها با کمک اپلیکیشن‌های پزشکی/کشف 100 بیسیم آمریکایی و ژاپنی غیرقانونی در تهران/واکنش ولایتی به حواشی مراسم 16 آذر نجف آباد: حرمت دانشگاه را حفظ کنید/روحانی 4 دقیقه هم برای شنیدن صحبت دانشجویان

  فیلم «اشنوگل» یکی از آثار سینمایی خاص دفاع مقدس است، با اینکه جریان اصلی سینما (مافیای پخش) سعی می‌کند، نادیده‌اش بگیرد و کمترین سالن و زمان نمایش را در اختیار دارد، اما اثر قابل اعتنایی است که در خیل آثار بی‌مسئله خود را به تماشاگر تحمیل می‌کند.

  متوسط‌ترین آثار سینمای دفاع مقدس، از بهترین فیلم‌های سینمای اجتماعی، در شرایط کنونی، دارای مزیت‌های ویژه سینمایی‌تری هستند. مزیت‌هایی که عمق نگاه تماشاگر، به واسطه تجلی شهامت، به یک حماسه بزرگ متصل می‌شود.فیلم‌های اجتماعی‌نمای سینمای ایران، تماشاگر را وصل به رویدادهای اجتماعی‌ ثقیل می‌کند که ده سال دیگر با تغییر مناسبات اجتماعی، حتی در دایره تحلیل، نمی‌گنجند. مثال قابل اعتنا، فیلم‌های دخترپسری دوره اصلاحات هستند که در لانگ شات بهم رسیدند، دست در دست هم و چشم در چشم، در افق گم می‌شدند و پس از زمان بسیار کمی، از فیلم‌های خانوادگی دولت دهم و یازدهم سر برون ‌آوردند و عمدتا یکی از زوجین، قصد خیانت، طلاق یا مهاجرت را داشت.

  اما فیلمی مثل افق به کارگردانی زنده یاد «رسول ملاقلی‌پور» یا «عملیات کرکوک» جمال شورجه، کماکان می‌توانند احساسات عمیق ملی– میهنی را در مردم زنده و مخاطبان سینمایی را سرگرم کنند. چنین فیلم‌هایی هیچگاه رنگ کهنگی نمی‌گیرند. با چنین آثاری می‌توان مفهوم شهامت ملی را در مردم ایران زنده نگاه داشت، مثل همان کاری که کریستوفر نولان در فیلم دانکرک انجام می‌دهد و سعی می‌کند، شهامت خفته را در چهارچوب یک قصه جنگی در مردم انگلستان بیدار کند. در حالی‌ سینمای اجتماعی کنونی ایران، شهامت گریز است.فیلم «اشنوگل» یکی از آثار سینمایی خاص دفاع مقدس است، با اینکه جریان اصلی سینما (مافیای پخش) سعی می‌کند، نادیده‌اش بگیرد و کمترین سالن و زمان نمایش را در اختیار دارد، اما اثر قابل اعتنایی است که در خیل آثار بی‌مسئله خود را به تماشاگر تحمیل می‌کند.

  «اشنوگل»با وسواس ساخته شده و به شکل طبیعی، مثل هر اثر هنری، دارای اشکالاتی است. اما این اشکالات ریشه در دیدگاه تهیه‌ کننده‌اش دارد. هر دو کارگردان با نهایت تلاش و وسواس، از یک فیلمنامه کاملا تلویزیونی به سبک و سیاق ابراهیم اصغری، یک اثر سینمایی قرص و محکم ساخته‌اند.

  کاهش خوددرمانی‌ها با کمک اپلیکیشن‌های پزشکی

  کاهش خوددرمانی‌ها با کمک اپلیکیشن‌های پزشکی

  بزرگی می‌گفت: متأسفانه در ایران 80 میلیون پزشک وجود دارد، زیرا هر کسی در زمان بیماری تجویزهای خانگی خود را ارائه می‌دهد که یکی از نشانه‌های آن پُرشدن یخچال‌های منازل از دارو است.

  به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، امروزه در کشور ما آنقدر مبحث سلامت مهم شده است که کمتر فردی را می‌توان پیدا کرد که اندک اطلاعاتی در این زمینه نداشته باشد از جمله اینکه در زمان بیماری چه دارویی مصرف کنند و یا چه گیاه یا میوه‌ای برای بهبود خود بخورند و یا چه‌کارهایی انجام دهند.

  ولی مشکل از جایی شروع می‌شود که بیشتر این اطلاعات نادرست، ناقص و حتی زیان‌بار است و به‌گفته بزرگی، متأسفانه در ایران 80 میلیون پزشک وجود دارد، زیرا هر کسی در زمان بیماری تجویزهای خانگی ارائه می‌دهد که یکی از نشانه‌های آن پُر شدن یخچال‌ منازل از دارو است.

  براین حساب چند سالی است که "پزشکی از راه دور" مطرح شده است، «پزشکى از راه دور» یا «تله‌‌مدیسن» یکى از دستاوردهاى قرن بیست و یکم است. «تله‌مدیسن» یعنی استفاده از فناورى اطلاعات و ارتباطات به‌منظور ارائه خدمات پزشکی و سلامتی. این روش مى‌تواند به بهبود مراقبت‌هاى بهداشتى کند، تسهیل ارتباط پزشک و بیمار برای پیگیری پروسه درمان و وضعیت بیمار یکی از کاربردهای اصلی تله‌مدیسن است.

  گرچه پزشکی از راه دور هنوز نتوانسته است جای مراجعه حضوری و معاینه را بگیرد اما شاید کمکی باشد به مناطق دورافتاده‌ای که تعداد پزشکان متخصص در آنان کم است و یا حتی بعضی از تخصص‌ها در آن مناطق یافت نمی‌شوند.

  به هر صورت نمی‌توان منکر آن شد که دسترسى بیشتر و راحت‌تر به پزشک و کاهش هزینه‌هاى مراقبت‌ بهداشتى دستاورد این روش است. مشاوره، آموزش، تصویربردارى و حتی جراحى از راه دور از دیگر کاربردهای پزشکی و سلامت الکترونیک است.

  همچنین وضعیت تله‌مدیسن در ایران براساس آمارهاى رسمى ارائه‌شده از سازمان فناورى اطلاعات ایران نشان می‌دهد که در ایران به‌ازاى هر دو نفر یک نفر داراى گوشى تلفن هوشمند است، ابزار ارزشمندى که مى‌تواند در ارائه خدمات بهداشتى و بهبود سلامتى عمومى، نقش پراهمیتى را ایفا کند.

  سال‌های اخیر نرم‌افزارهای متفاوتی در حوزه اپلیکشن‌های پزشکی فعال شده‌اند که هنوز نوپا بوده که هم‌اکنون در حدود 8 اپلیکیشن پزشکی در حال بهبود سرویس‌دهی خود در حوزه خدمات پزشکی هستند که یکی از این نرم‌افزارها "اپلیکیشن هاسپیتل" است.

  در این رابطه یکی از فعالان اپلیکیشن‌های پزشکی خانم دکتر "گلرخ داوران‌پور فرد" است که درباره این اپلیکیشن پزشکی به تسنیم توضیح می‌دهد: در حال حاضر 58 پزشک در "هاسپیتل" فعال هستند که می‌توان هر ساعتى از شبانه‌روز و از هر جایى در ایران با آنان تماس گرفت. سلامت عمومی، روانپزشکی و سلامت روان، مامایی و سلامت بارداری، سلامت کودکان و نوزادان، دندانپزشکی و سلامت دهان همچنین طب فیزیکی و ورزش از دسته‌بندی‌های فعال این برنامه است.

  وی ادامه می‌دهد: تماس در این برنامه بدین صورت است که بیمار پس از انتخاب پزشک از طریق اپلیکیشن درخواست تماس می‌دهد و همان لحظه اپلیکیشن به وی و همچنین به پزشک زنگ می‌زند و تماس‌ها را به هم وصل می‌کند تا مکالمه تلفنی صورت پذیرد، بدین صورت اپلیکیشن سعی کرده است تا با محفوظ نگاه داشتن شماره تلفن طرفین، حریم خصوصی آنان را ایمن نگه دارد. امکان ارسال فایل و گفت‌وگوی متنی یا چت از دیگر راه‌های تماس کاربر با پزشک است.

  داوران‌پور فرد می‌گوید: در این برنامه هزینه تماس براساس دقایق صحبت کردن محاسبه می‌شود (بیمار به‌ازاى صحبت با پزشک عمومى هر دقیقه 1500 تومان، پزشک متخصص دقیقه‌اى دو هزار تومان و ماما دقیقه‌اى هزار تومان پرداخت می‌کند، هزینه‌اى به‌مراتب کمتر از مراجعه حضورى یک پزشک). البته سؤال به‌صورت کتبی نیز رایگان است.

  وی همچنین خاطرنشان می‌کند: در حال حاضر امکان درمان مواردى که نیازمند مراجعه فورى و تجویز دارو است از طریق این اپلیکیشن‌ها وجود ندارد. پزشک مشاور فقط می‌تواند در مواردى که لازم باشد بیمار را به مراجعه فورى یا پیگیرى تشویق کند، اما در مواردى مانند دیابت، فشار خون و یا چاقى که نیازمند به مشاوره دائمى و طولانى‌مدت دارند یا شرایطی مانند دوره باردارى یا مراقبت از کودکان که نیاز به ارتباط مداوم با پزشک و مشاوره دارند استفاده از این اپلیکیشن می‌تواند به‌مراتب مفیدتر باشد.

  این پزشک معتقد است استفاده از اپلیکیشن‌های پزشکی می‌تواند تأثیر مثبتی در کاهش خوددرمانی‌ها در جامعه داشته باشد، خوددرمانی‌هایی که‌ زیان‌های بسیاری بر بیماران  و همچنین نظام سلامت کشور وارد می‌کند.

  کشف 100 بیسیم آمریکایی و ژاپنی غیرقانونی در تهران

  کشف ۱۰۰ بیسیم آمریکایی و ژاپنی غیرقانونی در تهران

  پلیس پایتخت موفق شد فردی را دستگیر کند که علاوه بر فروش تجهیزات مخابراتی و امنیتی، قصد فروش 100 بیسیم غیرقانونی از برندهای آمریکایی و ژاپنی را داشت.به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری تسنیم، به‌دنبال اعلام گزارش‌هایی از فروش غیرقانونی تجهیزات مخابراتی، بررسی موضوع در دستور کار مأموران پلیس قرار گرفت و نهایتاً مأموران پلیس پایتخت موفق شدند پس از انجام اقدامات اطلاعاتی و رصدهای پلیسی، فردی را شناسایی کنند که در محدوده میدان امام خمینی اقدام به فروش تجهیزات مخابراتی غیرقانونی می‌کرد.

  ماموران کلانتری 109 بهارستان پس از شناسایی این فرد و پیگیری اقدامات وی و با توجه به فروش این تجهیزات امنیتی که به‌صورت غیرمجاز وارد کشور شده بود، در هماهنگی با مقام قضائی دستور دستگیری وی را اخذ کردند و پس از تکمیل اطلاعات مورد نیاز توانستند این فرد را دستگیر کنند.

  بر اساس این گزارش، مأموران پلیس موفق شدند علاوه بر دستگیری این فرد، حدود 100 دستگاه انواع بیسیم‌های غیرقانونی آمریکایی و ژاپنی را از محل اختفای وی کشف و ضبط کنند.

  واکنش ولایتی به حواشی مراسم 16 آذر نجف آباد: حرمت دانشگاه را حفظ کنید

  واکنش ولایتی به حواشی مراسم ۱۶ آذر نجف آباد: حرمت دانشگاه را حفظ کنید

  رییس هییت امنا و موسس دانشگاه آزاد اسلامی طی نامه ای به رییس دانشگاه آزاد واحد نجف آباد بر ضرورت حفظ حرمت شهدا و خانواده های آنان و پاسداشت حریم دانشگاه، اساتید و دانشجو تاکید کرد.

  به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، در پی انتشار تصاویری از مراسم 16 آذر و روز دانشجو در فضای مجازی و تهیه و ارسال گزارش های موثق به دستور دکتر ولایتی از این موضوع در دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد، رییس هییت امنا و موسس دانشگاه آزاد اسلامی طی نامه ای به رییس این دانشگاه ضمن ابراز تاسف از بخش دوم این مراسم، بر ضرورت حفظ حرمت شهدا و خانواده های آنان و پاسداشت حریم دانشگاه، اساتید و دانشجو تاکید کرد.

  متن نامه دکتر لایتی به این شرح است:

  بسم الله الرحمن الرحیم

  جناب آقای دکتر مهران مجلسی ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد

  سلامٌ علیکم

  شانزدهم آذر ماه سالگرد شهادت 3 نفر از پیشگامان مبارزه با سلطه آمریکا و انگلیس (قندچی، بزرگ نیا، شریعت رضوی) می باشد و همه ساله از این فرصت برای تجدید عهد با آن جان بر کفان دفاع از استقلال و عزت ایران استفاده می شده است و قبل از انقلاب علیرغم محدودیت ها و سرکوب های پلیسی و امنیتی رژیم پهلوی، دانشجویان به عنوان یک وظیفه ملی و ضد استعماری و در جهت نکوداشت پرچمداران نهضت ملی شدن صنعت نفت، مانع از به فراموشی سپرده شدن نقش آمریکا و انگلیس در شکل دهی کودتای 28 مرداد و انعقاد قرارداد ننگین کنسرسیوم می شدند.

  از زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران با دو رویکرد اسقاط نظام وابسته پهلوی و قطع ید امریکا و صهیونیست از کشور عزیزمان، طبیعی بود که گرامیداشت این روز بزرگ، پرشورتر، پر محتواتر و با جهتگیری روشن تر ضد استکباری در ابعاد گسترده تر برگزار گردد. و در همین جهت است که هر ساله در این روز ریاست محترم جمهوری و دیگر مسئولین نقش آفرین کشورمان در دانشگاه های مختلف شرکت می نمایند.

  هدف از اهمیت دادن به این روز بزرگ این است که "ره گم نشود".

  ما مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی می‌بایست طوری عمل نماییم که دانشجویان و اساتید محترم دانشگاه و احاد ملت شریف و هوشمند ایران به این باور برسند که رهنمودهای مقام معظم رهبری در جهت گیری‌های سیاسی و حرکت‌های آرمانی و اجتماعی نصب العین ما می باشد. شما و دیگر مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی لابد دریافته اید که "کشتیبان را سیاست دیگر آمده است".

  اطلاعات موثق واصله حکایت از این دارد که مراسم بزرگداشت روز 16 آذر سال جاری در دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد شامل دو بخش بوده است: بخش اول با حضور خانواده معزز شهید محسن حججی و مبتنی بر ارزشهای متعالی جمهوری اسلامی و در شان بزرگداشت شهدای نهضت ملی شدن صنعت نفت، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و دفاع از حرم و به طور کلی در شان دانشجویان عزیز جمهوری اسلامی ایران بوده است.

  لیکن متاسفانه بخش دوم مراسم دور از شان دانشجو، استاد و عرصه دانشگاه، در کمال ابتذال بود که روح شهید احمد کاظمی و شهید حججی از آن بیزار است.

  از درگاه خداوند متعال خواستاریم که ما را قدردان خون شهدای اسلام و ایران قرار دهد و به ما توفیق عنایت فرماید که حرمت عرصه مقدس دانشگاه، استاد و دانشجو را نگهداریم.

  دکتر علی اکبر ولایتی

  رییس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی

  17 آذر 96

  روحانی 4 دقیقه هم برای شنیدن صحبت دانشجویان وقت نگذاشت

  روحانی ۴ دقیقه هم برای شنیدن صحبت دانشجویان وقت نگذاشت

  نماینده دفتر تحکیم وحدت گفت: سخنرانی نکردن نماینده تشکل‌ها در حضور روحانی از جنس عدم پاسخگویی دولت به مطالبات دانشجویان بود.

  مجتبی بختیاری نماینده اتحادیه دانشجویی دفتر تحکیم وحدت در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران(17 آذر) با اشاره به سخنرانی رئیس‌جمهور در دانشگاه زاهدان، گفت: در سال‌های گذشته نمایندگان تشکل‌ها فرصت محدودی در اختیار داشتند تا پژواک صدای دانشجویان باشند، اما امسال این فرصت محدود حتی در حد 4 دقیقه هم در اختیار دانشجویان قرار نگرفت.

  وی افزود: این رویداد از جنس عدم پاسخگویی دولت به مطالبات دانشجویان و در تعارض با شعارهای انتخاباتی رئیس‌جمهور بود.

  بختیاری با بیان اینکه جنبش دانشجویی باید در رفتار آرمانگرا باشد و در تمام امور خود تحکیم وحدت کند، با اشاره به زلزله کرمانشاه، گفت: برخی مسئولین دولتی با ادبیات غلط خود نشان دادند مستضعفان جایگاهی در اندیشه آنان ندارند و هنگام ورود به حریم خصوصی مردم "فاخلع نعلیک" را رعایت نکردند.

  نماینده اتحادیه دانشجویی دفتر تحکیم وحدت خاطرنشان کرد: متأسفانه بعد از اجرایی شدن برجام جسم و روح برجام لگدمال شد. عده‌ای گمان می‌کردند قول شفاهی آمریکا تضمین است اما اینگونه نبود.

  این فعال دانشجویی با محکوم کردن اظهارات مداخله‌جویانه رئیس‌جمهور فرانسه درباره توان موشکی ایران، گفت: از دادستان می‌خواهیم اقدامات قضایی را درباره افرادی که در داخل کشور با دشمنان همراه شده و حرف از مذاکره موشکی می‌زنند انجام دهد. همگان باید بدانند ملت ایران در برابر برد موشک‌هایش کوتاه نخواهد آمد.

  بختیاری با بیان اینکه رژیم صهیونیستی با بازداشت کودکان ننگی دیگر بر ننگ‌هایش افزود و مجامع بین‌المللی هم دم فروبستند، گفت: آمریکایی جنایتکار با انتقال سفارتش به بیت‌المقدس نشان داد به عجز و ناتوانی رسیده و ضربه محکمی خواهد خورد.  مسلح کردن ملت فلسطین تنها راه ممکن است تا قدرت‌نمایی کند و الا با برخورد رام و سازشکارانه کاری برای فلسطین صورت نگرفته است.

  منبع: تسنیم

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.