ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش اوریگامی
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

نماینده مجلس ایران : 3700 نفر در ناآرامی‌های اخیر دستگیر شدند

 • نویسنده: علی اصغر قره داغی
 • سه شنبه, 19 دی 1396
 • نماینده مجلس ایران : 3700 نفر در ناآرامی‌های اخیر دستگیر شدند

  محمود صادقی، نماینده مجلس ایران می‌گوید که در جریان اعتراض‌ها و ناآرامی‌های اخیر در ایران حدود 3700 نفر در مناطق مختلف کشور بازداشت شدند. به گفته آقای صادقی این افراد بدست نهادهای مختلف انتظامی و امنیتی دستگیر شدند.

  آخرین آماری که چند روز پیش وزارت کشور از بازداشت‌شدگان در شهرهای مختلف ایران داده بود حاکی از آن دستگیری حدود 1700 نفر بود. آماری که آقای صادقی امروز سه‌شنبه 19 دی اعلام کرده بیش از دو برابر این تعداد است.

  در روزهای اخیر تعدادی از بازداشت‌شدگان در شهرهای مختلف آزاد شده‌اند، اما آمار دقیقی از تعداد آنها در دست نیست.

  بسیاری از فعالان سیاسی و اجتماعی و شماری از نمایندگان مجلس خواهان شفاف‌سازی نهادهای امنیتی و قضایی درباره دستگیرشدگان شده‌اند و از آنها خواسته‌اند حقوق افراد بازداشت‌شده را برای در اختیار داشتن وکیل و اطلاع از موارد اتهامی و تماس با خانواده رعایت کنند.

  بنا بر آمار رسمی حکومت ایران در جریان اعتراض‌های اخیر دست کم 21  نفر کشته شدند. مقام‌های ایران همچنین مرگ دست کم دو نفر از بازداشت‌شدگان را در زندان اوین تهران و بازداشتگاهی در اراک را تأیید کرده و گفته‌اند که این دو نفر خودکشی کرده است.

  روز دوشنبه 18 دی مدیر کل زندان‌های استان تهران گفت سینا قنبری 22 ساله در دستشویی قرنطینه زندان اوین خود را حلق‌آویز کرده است. امروز سه‌شنبه هم دادستان اراک مرگ یک بازداشت شده را در یک کلانتری تأیید کرد و گفت که او خودکشی کرده است.

  آقای صادقی پیشتر به مقام‌های امنیتی و قضایی هشدار داده بود که از وقوع "کهریزک دوم" جلوگیری کنند. در جریان اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 تعدادی از بازداشت‌شدگان به بازداشتگاه کهریزک در جنوب تهران فرستاده شدند و در آنجا چند نفر به دلیل ضرب و جرح و وضعیت نامناسب بازداشتگاه جان خود را از دست دادند.

  محمدصالح نیکبخت، وکیل دادگستری در تهران به بی‌بی‌سی فارسی گفت که بنا بر قانون آیین دادرسی کیفری متهم باید در اسرع وقت از موضوع و ادله اتهامی آگاه شود و دسترسی به وکیل داشته باشد. به گفته آقای نیکبخت مسئول جان زندانیان از لحظه‌ای دستگیری تا زمان تحویل به مقامات قضایی کسانی هستند که فرد را دستگیر کرده‌اند.

  دانشجویان بازداشت‌شده

  محمود صادقی، عضو فراکسیون امید مجلس ایران درباره تعداد دانشجویان بازداشت‌شده در ناآرامی‌های اخیر گفت که آمارهای متفاوتی از نهادهای مختلف ارائه شده، اما "نمی‌توان آمار دقیقی از بازداشت دانشجویان ارائه کرد".

  نماینده تهران به خبرگزاری خانه ملت گفت "بر اساس آمار دستگاه‌ها و‌ نهادهای مختلف و مراجعات مردمی، تعداد دانشجویان بازداشتی حدود 40 تا 68 نفر تخمین زده می‌شود که با توجه به آزادی بسیاری از این افراد، این آمارها در حال کاهش است."

  به گفته آقای صادقی، لیست دانشجویانی که معلوم نیست چه نهادی آن‌ها را دستگیر کرده به وزارتخانه‌های اطلاعات، کشور و علوم ارائه شده است.

  همزمان محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، از بازداشت 41 دانشجوی این دانشگاه در وقایع اخیر خبر داده و گفته "تاکنون 16 دانشجوی بازداشت شده آزاد شدند و امیدوار هستیم بخش عمده‌ای از این دانشجویان تا پایان هفته آزاد شوند".

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.