ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش اوریگامی
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

اعتراضات احمد نجفی به بی‌عدالتی و مافیای سینما

 • نویسنده: علی اصغر قره داغی
 • سه شنبه, 10 بهمن 1396
 • اعتراضات احمد نجفی به بی‌عدالتی و مافیای سینما

  به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،روز گذشته احمد نجفی بازیگر، تهیه کننده و مجری برنامه صندلی داغ در اعتراض به پشت خط ماندن اکران فیلم «من یک ایرانی‌ام»، در مرکز سازمان سینمایی در وزارت ارشاد دست به اعتصاب زد که با وساطت برخی از اهالی سینما این اعتصاب متوقف شد. اما احمد نجفی برای استمرار اعتصاب همچنان انگیزه‌های فراوانی دارد و در فاصله زمانی بسیار کوتاهی با او به گفت‌وگو نشستیم.

  *آقای نجفی چرا کار به اینجا رسید و شما در وزارت ارشاد دست به اعتصاب زدید؟

  اصلا مسئله فیلم من نیست. مسئله الیت (قشر) و گروه خاصی است که همه باهم هستند ورسما دخالت می‌کنند. شورای صنفی بر اساس قانون اساسی و مصوبات مجلس عمل نمی‌کند. یک تفاهمنامه‌ای بوده بین بعضی آدم‌ها با بعضی روابط که خوب خودشان موضوع را می‌دانند. من کار به صنف دارم و کار با یک شورای صنفی که غیرقانونی است و زندگی تهیه‌کنندگان و کسانی که در سینما زحمت کشیدند را نابود می‌کند.

  *غیرقانونی به چه معنا؟

  وقتی می‌گوییم قانونی یعنی مجلس، نه تفاهمنامه. یک وزیری تحت شرایطی با دوستان برای حمایت از شخصی در انتخابات، افسار سینما را به اینها سپرده‌اند. عرض می‌کنم که شورای صنفی نمایش ظلم می‌کند. اینها ظالم هستند و رسما اینها را می‌گویم تا تکلیف ما را با این وضعیت مشخص کنند. چه کسی به اینها اجازه داده با زندگی سینماگران بازی کنند؟ دوسال است که فیلم من آماده است و فیلم دارای مضمون هویت ایرانی است و جایزه گرفته است. جایزه بهترین فیلم ملی و هویت ملی از جشنواره‌ بین‌المللی فیلم‌های ورزشی. اگر بخواهند این جشنواره را کوچک کنند بروند ببیند فیلم‌های در این جشنواره چه بوده، فیلم‌هایی که  در جشنواره فجر حضور نداشته ‌اند، چه فیلم‌های زیبایی هستند.

  اینها جز فساد هیچ کاری نمی‌کنند، این را رسما اعلام می‌کنم، آقایان فساد می‌کنند. من از تمام روزنامه نگاران مستقل خواهش می‌کنم به دو مطلب فکر کنند. اولا اسناد فیلم‌هایی که فروش کردند، از ابتدای سال تاکنون اکران شدند را پیدا کنند. در دفاتر اینها چقدر فیلم‌ هست و فیلم‌ها دست چه کسانی بوده است. ببینند فیلم‌هایی که به ناگهان اکران دادند.... اسم نمی‌برم تا دادگاه. الان اسنادش را دارم تهیه می‌کنم. اینها فکر می‌کنند که می‌توانند به همه ظلم بکنند اینها فکر می‌کنند گروهند. من خبر دارم اینها باید بیایند جواب بدهند. شب‌ها می‌نشینند برنامه اکران می‌ریزند. اگر این سینمای آقای اسعدیان است باید بگویم که  نکبت گرفته و باید در آن را گِل بگیرند. باید شورای صنفی را گِل بگیرند.

  *آقای اسعدیان چرا ؟

  ایشان بنا به گفته خودشان مافیای عظیمی راه انداختند و سرپرست این گروه مافیایی هستند. اعلام می‌کنم ترس هم ندارم و دوست دارم بنده را به عنوان نشر اکاذیب تعقیب کنند تا در دادگاه در حضور همه در حضور اعضای این صنف و کل سینما، استدلال‌هایم را ارائه دهم. تقاضا می‌کنم از تمام خبرنگاران از من سئوال نکنند بروند آمارها را بررسی کنند و ببینند حرف من درست است یا نه. به چه دلیل سینماگری مثل آقای منوچهر محمدی آمده، در حالی که داماداش در شورای شهر بوده است، بروند تحقیق کنند. باید بروند بپرسند.

  مگر می‌شود با فاصله شش تا هفت میلیون تومان (درباره یک رقم میلیاردی) یک کاغذ بچسبانند و بگویند سینما مال شخص دیگری است؟ من دارم مسئله‌ای را می‌گویم که بروند تحقیق کنند و بعد مرا صدا کنند و بگویند شما تهمت زدید. تاوانش را خواهم داد. اینها را باید  گفت ... بس است. قبلا چه کار کردند؟ چند نفری که همیشه باهم بودند ببیند چگونه در شهرداری نفوذ داشتند. اینها باید مشخص شود. قبلا هم به آقای قالیباف گفتم چرا به ما اطلاع ندادید تا ما هم در مناقصه شرکت کنیم؟

  الان دارم می‌گویم،  هی سکوت کردم. چهارسال و نیم است سکوت کردم گفتم شاید اشتباه می‌کنم. خدا شاهد است گفتم اینها که سرکار آمدند بیایند شاید کار بهتری بکنند. شاید ماها اشتباه می‌کردیم. این است؟ اینها حتی شورای عالی سینما را منحل کردند که شورای صنفی نمایش بشود سرگروه. این شورا بشود همه کاره و نتیجه‌اش شد این کثافتی که زدند. کجای دنیای شورای عالی سینما زیر نظر یک رئیس جمهور را باطل می‌کنند که بزرگترین روابط را در قالب یک صنف دیگر بتوانند  بوجود بیاورند. برای اینکه از ابتدا دنبال چنین ماجرایی بودند که این شورای عالی را بهم بریزند، شورای خصوصی، نه دولتی درست کنند.

  شب برنامه می‌ریزند، صبح می‌آیند در شورای صنفی تصمیم می‌گیرند

  آقای منوچهر محمدی باید جوابگو باشد. آقای موسوی(غلامرضا) نمی‌دانم در این مملکت چکاره است! این وضعیت باید روشن بشود. وضعیت دفاتر اینها باید روشن بشود. باید رسیدگی و تحقیق عملی و قانونی راجع به دفاتر اینها بشود. تا کی باید سکوت کنیم. از یک سال پیش تا حالا دارند فیلم « من یک ایرانی هستم» را می‌دوانند و ما هی سکوت کردیم، هی سکوت کردیم و دیدیم امثال من خیلی زیاد هستند. شنیدم یک عده‌ای می‌روند در شورای صنفی نمایش گریه می‌کنند، همه در سینما می‌دانند، شب برنامه می‌ریزند، صبح می‌آیند در شورای صنفی تصمیم می‌گیرند. اصلا در جلسات شورا شرکت نمی‌کنند، هم این آقای اسعدیان و هم این آقای موسوی. به چه دلیل سینما به این وضعیت رسیده که فیلمنامه را می‌فرستند دفاتر پخش‌کننده‌ها بخوانند و تایید کنند. شرط تعیین می‌کنند اگر که تو فلان قصه را ساختی، پخش می‌کنیم یا پخش نمی‌کنیم.

  به چه دلیل سینما به این وضعیت رسیده که فیلمنامه را می‌فرستند دفاتر پخش‌کننده‌ها بخوانند و تایید کنند. شرط تعیین می‌کنند اگر که تو فلان قصه را ساختی، پخش می‌کنیم یا پخش نمی‌کنیم.

  وای بر ما که در این سینما هستیم... ، وای بر ما وزیر ارشاد که نمی‌داند با چه کسانی روبرو است، وای بر ما که آقایان می‌فرمایند سینما را دادیم دست بخش خصوصی... . آقای وزیر لطف بفرمائید این را به من نگوئید.آقای علی مطهری! نماینده محترم مجلس! پنج ماه پیش نیامدم از این ظلم به شما شکایت کردم. پنج ماه پیش شما زنگ نزدید به آقای وزیر که چه خبر است ؟ چرا فیلم نجفی اکران نمی‌شود؟ فیلم ملی، هویت ملی، چون پرچم هوا کردم و شما نکبت به مردم نشان می‌دهید. آقای علی مطهری یادتان است دوبار آمدم توی مجلس. یادتان هست از این ظلم شکایت کردم. آقایان کمیسیون فرهنگی مجلس ! حتی دعوتتان کردم که بیایید فیلم را ببینید در ترافیک گیر کردید. آقا ببیند و بگویید چرا این فیلم اکران نمی‌شود؟

  آقای فرجی مدیر کل! شما از پارسال اسفندماه خبر از این فیلم نداشتید برای اکران؟ شما نگفتید در عید نگذارید اذیت می‌کنند گفتم کی بگذارم، گفتید فلان موقع. این هست بعد از عید شما؟! شما در آن سازمان اگر هیچکاره هستید چرا می‌روید و شرکت می‌کنید و ارشاد را بدنام می‌کنید. این گروه‌های فاسد که دفاترشان معلوم نیست چگونه بوجود آمده سینماها را  که گرفته‌اند. چگونه این سینماها را بدست آوردند؟

  من از نظام و سازمان بازرسی کل کشور درخواست می‌کنم، رسما به عنوان فرد حقیقی و زحمت‌کش سینما، وضعیت این سینماهای شهرداری و چگونگی رسیدن به این آقایان را بررسی کنند.

  من از نظام و سازمان بازرسی کل کشور درخواست می‌کنم، رسما به عنوان فرد حقیقی و زحمت‌کش سینما، وضعیت این سینماهای شهرداری و چگونگی رسیدن به این آقایان را بررسی کنند.

  چگونه به آقای منوچهر محمدی و غیر رسیده؟ پیگیری فایده ندارد، همه می‌خواهند پیگیری کنند، پیگیری چی بکنند؟ یه پرونده است، پیدا کنید چه کسانی در مناقصه شرکت کردند و  کیا نبودند و چرا ایشان در آن مناقصه فقط برنده شده است؟

  بروید شکایت کنید، من هم دارم شکایت رسمی می‌کنم. این حق و حقوق ما کجاست؟ روی چه حسابی این اتفاقات در سینما می‌افتد؟ منوچهر محمدی مدیر کل بوده به مدت یکسال، الان باید سلطان بی تاج و تخت در سینما بشود؟   می‌گوید فیلم مرا در سینمایش نمی‌گذارد. تو کی هستی که اجازه داری بر خلاف قوانین ، بر خلاف تحولات داخلی فیلم مرا اکران نکنی؟ با من بدی ؟ بد باش. سیف الله(داد) از دست تو عاجز شد. خیال می‌کنی نمی‌دانم؟ بس کنید.

  منبع: تسینم

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.