ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش اوریگامی
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

ماجرای قارچ هایی با طعم مرگ

 • نویسنده: محدثه نجف نژاد
 • دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397
 • ماجرای قارچ هایی با طعم مرگ

  در هیاهو‌های برجام، مچ گیری‌های سیاسی و فیلترینگ تلگرام، کمتر کسی حواسش هست که از هفته گذشته موج عجیبی به واسطه قارچ‌های سمی ایجاد شده و در حدود ۷۰۰ نفر از هموطنانمان در کرمانشاه، لرستان، کردستان، آذربایجان غربی، کهگیلویه و بویراحمد، زنجان و قزوین با این پدیده عجیب و غریب دست و پنجه نرم می‌کنند و فعلا نیز مشخص نیست ریشه این اتفاق عجیب چیست.

  افزایش رشد قارچ خودرو امسال به‌دلیل وجود شرایط مساعد طبیعی منجر به افزایش میزان مصرف در بین مردم شده که به‌دلیل سمی بودن بیشتر قارچ‌ها مسمومیت صدها نفر در استان کرمانشاه رقم خورده است که در این بین چند نفر از هم‌وطنان جان باخته‌اند.

  اهمیت موضوع برای مسؤولان به‌صورتی بود که تیمی از سازمان پدافند غیرعامل وارد استان شدند تا با انجام اقدامات لازم، بررسی‌های لازم را انجام بدهند.

  نمونه‌گیری از خاک، قارچ‌های روییده‌شده در طبیعت و حتی کبد افراد مسموم در استان کرمانشاه برای بررسی هر چه بیشتر توسط تیم اعزامی انجام گرفته است و مسؤولان مربوطه به‌صورت مستمر از طریق رسانه‌های مختلف اقدام به اطلاع‌رسانی کرده‌اند.

  معمای قارچ‌های خودرو

  مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس کشور می‌گوید: مسمومیت به دلیل قارچ‌های سمی امسال بسیار متفاوت از سال‌های گذشته است. در سال‌های پیش نیز این مسمومیت‌ها رخ می‌داد، اما عوارض آن مانند مسمومیت‌های غذایی ساده بود که با چند مرحله درمان برطرف می‌شد. امسال، اما مسمومیت‌ها کاملا متفاوت است و در برخی موارد به ضعف، کما و مرگ رسیده است. قارچ‌های طبیعی که در کوه‌ها و مناطق آزاد رشد می‌کنند دارای این مسمومیت هستند و افراد محلی که از آن استفاده می‌کنند دچار مسمومیت شده اند.

  سم‌های این قارچ‌ها به گونه‌ای است که حتی از راه تماس با دست نیز به بدن منتقل می‌شود و فرد را دچار مسمومیت شدیدی می‌کند.

  این قراچ ها هیچگونه پادزهری ندارد

  قارچ های سمی هیچ پادزهری ندارند و تنها راه نجات در مراحل حاد مسمومیت پیوند کبد است. این تازه‌ترین خبر درباره اپیدمی است که براساس آخرین آمار اعلام‌شده، تاکنون ٧٢١نفر را در استان‌های غربی کشور مسموم کرده و جان ٩نفر را هم گرفته است. افزایش بارندگی‌های بهاری، گرمای هوا و شرایط جوی مناسب و در نتیجه رشد بیش از حد قارچ‌های خودرو، تنها دلیلی است که تاکنون از سوی مسئولان در توجیه این مسمومیت‌های عجیب عنوان شده است، اما در مقابل مسموم‌شدگان معتقدند که آنها همان قارچ‌های همیشگی و هرساله مصرف کرده‌اند و دلیل مسموم‌شدنشان را نمی‌دانند.

  همان قارچ های همیشگی!

  البته آسترکی به برخی موارد مشکوک در گرفتن شرح حال بیماران مسموم‌شده با قارچ‌های سمی در استان لرستان هم اشاره می‌کند و در این‌باره می‌گوید: «همانطور که گفتم، برخی بیماران مدعی بودند که همان قارچ‌های قبلی را مصرف کرده‌اند. به‌طور کلی در مناطق غربی کشور در این فصل از‌ سال، مصرف قارچ‌های وحشی امر رایجی است و هرسال هم مردم این قارچ‌ها را مصرف می‌کنند. هرچند امسال به دلیل بارندگی‌های بهاری قارچ بسیار زیادی رشد کرده است، اما این حد از مسمومیت برای من هم جای تعجب دارد، به همین دلیل لازم است متخصصان ژنتیک هم به این موضوع ورود کنند و قارچ‌های خودرو در این مناطق را مورد آزمایش قرار دهند.»

  منابع: الف فارس نیوزفرادید آفتاب - نمناک

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.