ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش اوریگامی
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

از 13 آبان یک میلیون نفر بیکار می شوند!

 • نویسنده: سیمین اکبری
 • شنبه, 05 آبان 1397
 • از 13 آبان یک میلیون نفر بیکار می شوند!

  حسین کمالی، فعال اصلاح‌طلب و دبیر حزب اسلامی کار به تازگی در مصاحبهایبا اشاره به معرفی محمد شریعتمداری بعنوان وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته است: بررسی‌های گسترده‌ای درمورد اقدامات وی در وزارت صنعت انجام داده ایم و پی بردیم بسیاری از مسائل این وزارتخانه مربوط به مدیریت نیست.

  او همچنین با اشاره به بحث اشتغال گفته است:

  «در ماه‌های آتی با "بیکاری‌های ناشی از تحریم‌ها" روبرو شده و در واقع با حجم بیشتری از جویای کار مواجه می‌شویم. به همین دلیل فردی باید مسئولیت این وزارتخانه گسترده را عهده‌دار شود که بتواند وضعیت اشتغال را به نحو احسن به انجام برساند و فکر می‌کنم شریعتمداری نسبت به سایر گزینه‌ها از موقعیت بهتری برخوردار است!»

  در ادامه این تقلا برای پر اثر نشان دادن تحریم‌ها، فرشاد مؤمنی، از اقتصاددان‌های نزدیک به دولت و اصلاح‌طلبان نیز در اظهاراتی گفته است: از این موج جدید تحریم‌ها، ما یک تجربه سال ۹۰-۹۱ هم داریم که باید با معیار‌های علمی مورد توجه قرار گیرد. عنصر گوهرین موج قبلی تحریم‌ها ماشین صنعتی مدرن را در ایران از کار انداخت.

  از 13 آبان یک میلیون نفر بیکار می شوند!

  او همچنین می‌افزاید:

  به گواه مطالعه‌ای که به مناسبت تحریم‌ها در وزارت کار انجام شد، پیش بینی شده که اگر آمریکا بتواند تمام تحریم‌های خود را اجرایی کند، حداقل یک میلیون و ۱۰۰ هزار شغل از بین می‌رود! ما از آقای کمالی می‌خواهیم یک برگ از «بررسی‌های گسترده» که مدعی هستند برای کارنامه شریعتمداری در وزارت صمت انجام داده‌اند را منتشر کنند!

  غیر از این، ادعای کمالی و مؤمنی مبنی بر «بیکاری ناشی از تحریم‌ها» نیز یک تقلای خواسته یا ناخواسته برای پر اثر نشان دادن تحریم‌های ترامپ علیه جمهوری اسلامی بیشتر نیست.

  چه اینکه اولاً اثر تحریم‌ها بر اقتصاد کشور، هرگز بیش از ۳۰ درصد نیست و ثانیاً آمار‌ها می‌گوید نرخ بیکاری ۱۲ درصدی فعلی ایران نسبت به ۸ سال گذشته کاهش یافته یا اینکه در یک تحلیل آماری دیگر، ثابت مانده است.

  آمار جهانی نیز اگرچه به تازگی گزارش داد که نرخ بیکاری در ایران افزایش یافته و عده‌ای نیز سرآسیمه به انعکاس این خبر پرداختند، اما کمتر کسی در متن خبر منتشره دقت کرد که نرخ بیکاری افزایش یافته ایران، نسبت به ۲ سال قبل همچنان با کاهش مواجه است. در بحث اشتغال این نکته هم بایستی مد نظر باشد که ایران هم‌اکنون به هیچ وجه با معضل «بحران بیکاری» مواجه نیست بلکه آنچه در رقم ۱۲ درصدی فعلی گستردگی دارد، بحث «بیکاری شیک» است.

  عبارتی که وزیر سابق کار به آن اشاره و تصریح داشت که ده‌ها هزار شغل پیشنهادی به کارجویان مورد قبول واقع نمی‌شود، زیرا کارجویان ترجیح دارند که در بحث شغل دارای انتخاب باشند. جدای از این مسائل، جای بسی تأمل و تعجب است که چگونه رئیس‌جمهور روحانی دائماً از این می‌گوید که ترامپ نمی‌تواند کاری بکند و پس از ۱۳ آبان قرار نیست اتفاق جدیدی رخ دهد، اما همزمان خبرگزاری دولت از بروز «بیکاری ناشی از تحریم» خبر می‌دهد و یک اقتصاددان نزدیک به دولت هم مدعی می‌شود که در یک پژوهش انجام شده در وزارت کار؛ مشخص شده که بیش از ۱ میلیون نفر پس از تحریم‌های جدید ترامپ بیکار می‌شوند؟

  به سخن دیگر اینکه قاعدتاً در یک سمت این ماجرا، شیطنتی بزرگ در حال انجام است!

  گفتنیست، کمالی همان فردی است که که در سال ۹۴ و در شب انتخابات مجلس دهم نیز اینطور به مردم وعده داد که پس از پیروزی اصلاح‌طلبان در مجلس، سربازی لغو و مقرری بیکاری به همه پرداخت خواهد شد.

  او، اما به تازگی از این گفته است که مسئولیت ناتوانی شورای شهر و مجلس با «شورای نگهبان» است!

  برخی معتقدند سیاه‌نمایی از اقتصاد کشور و پر اثر نشان دادن تحریم‌های آمریکا بخشی از پازل طراحی شده از سوی جریان سیاسی خاص برای ناراضی کردن مردم و ایجاد «فتنه اقتصادی» در کف خیابان‌هاست.

  منبع: فردا

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.