ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش اوریگامی
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

جمله زشت یک نماینده که صدایش در فضای مجازی انتشار یافت

 • نویسنده: محدثه نجف نژاد
 • پنج شنبه, 30 فروردين 1397
 • جمله زشت یک نماینده که صدایش در فضای مجازی انتشار یافت

  روزنامه اعتماد نوشت:اتفاق ناگواری صبح سه‌شنبه افتاد اما شبیه به اتفاق‌های مشابه، چند ساعتی لازم بود که موضوع آهسته‌آهسته، اخبار سیاسی و غیرسیاسی را کنار بزند و به اصطلاح امروزی‌ها در فضای مجازی، «ترند» شود.

  هنگامي كه جهانبخش محبي‌نيا، نايب‌رييس كميسيون بودجه روز سه‌شنبه در جايگاه ناطق ايستاده، از گرفتاري‌هاي اقتصاد مملكت مي‌گفت، احتمالا به خواب هم نمي‌ديد كه جمله كليدي نطقش مبني بر اينكه «اقتصاد متاسفانه در گروي مداخله‌هاي غيررسمي است كه حيات را از اقتصاد ايران گرفته است» تا اين حد شنيده شده و بارها و بارها درفضاي مجازي دست شود. اما ميكروفون روشن يكي از همكاران محبي‌نيا در مجلس بيش از هر بلندگو و رسانه‌اي صداي اين نماينده را منعكس كرد و البته همزمان با اين لطف بزرگ به محبي‌نيا و احتمالا اقتصاد ايران، ظلمي نابخشودني به فرهنگ و جامعه ايراني، به‌ويژه به جامعه زنان و جايگاه و شأن مجلس!

  اتفاق ناگوار از این قرار بود که هنوز کلام محبی‌نیا منعقد نشده، صدایی مردانه از یکی از میکروفون‌های مجلس بیرون آمد و کلامی شنیع و در اهانت به شأن زنان در فضای صحن علنی مجلس پیچید که باوجود تکرار مکرر آن در رسانه‌های رسمی و غیررسمی، ما قطعا تکرارش نخواهیم کرد.

  جمله‌ای که به‌گفته چند نماینده مجلس از جانب یکی از نمایندگان مرد به زبان آمده و آنچنان که پروانه سلحشوری، رییس فراکسیون زنان مجلس نیز مورد تاکید قرار داد، مصداقی است، آشکار از نگاه جنسیتی و ضد زن در بخش‌هایی از جامعه که حتی نمونه آن در عصر جاهلیت هم یافت نمی‌شود.

  جمله‌اي كه به‌گفته چند نماينده مجلس از جانب يكي از نمايندگان مرد به زبان آمده و آنچنان كه پروانه سلحشوري، رييس فراكسيون زنان مجلس نيز مورد تاكيد قرار داد، مصداقي است، آشكار از نگاه جنسيتي و ضد زن در بخش‌هايي از جامعه كه حتي نمونه آن در عصر جاهليت هم يافت نمي‌شود.

  سلحشوري در آخرين دقايق جلسه علني ديروز فرصت را غنيمت شمارد و با استناد به اصول۲۰ و ۲۱ و اصل ٣ بند ۹ قانون اساسي درمورد لزوم حفظ كرامت و شأن زنان اخطار داد: از تشبيه حجاب زنان به پوست شكلات يا روكش ماشين كه نگاه ابزاري به زنان را مي‌رساند و توهين به زنان محجبه است تا اينكه زنان را به گوسفنداني تشبيه مي‌كنند كه بايد توسط چوپان اداره شوند، توهين مسلم به شأن زنان است.

  سلحشوري درنهايت به مورد اخير اشاره كرد و گفت: متاسفانه تنها در شبكه‌هاي مجازي اين اتفاق نمي‌افتد؛ بلكه از مجلس نيز باز همان نگاه زشت و ابزاري به زنان ديده مي‌شود. در حالي كه نطق تاثيرگذار آقاي محبي‌نيا در حال ايراد بوده است، يك نماينده با چنان سخنان سخيفي شأن و منزلت زنان و مجلس را به چالش كشيد.

  البته اين تنها رييس فراكسيون زنان نبود كه به اهانت آشكار آقاي نماينده واكنش نشان داد و به‌جز اين اخطار، ٨٠ نماينده مجلس از طيف‌هاي سياسي مختلف نيز آنچنان كه ايلنا به‌نقل از عليرضا رحيمي، نماينده تهران گزارش داد، در نامه‌اي خطاب به رييس مجلس خواستار رسيدگي هيات نظارت بر رفتارنمايندگان شدند.

  اين نماينده اصلاح‌طلب عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي در توضيحاتي درمورد روند رسيدگي قانوني به اهانت صورت گرفته اما به «اعتماد» گفت: هيات رييسه مجلس از دو طريق مي‌تواند موضوع را پيگيري كند. اول اينكه موضوع را به هيات نظارت به رفتار نمايندگان ارجاع دهد و دوم اينكه يكي از نمايندگان را براي رسيدگي به اين پرونده مامور كند. رحيمي تاكيد كرد: هفته آينده موضوع را ازطريق همين نامه پيگيري خواهيم كرد و اميدواريم بتوانيم به نتيجه برسيم كه لااقل اين فرد عذرخواهي كند.

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.