ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش اوریگامی
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

پیشنهاد افزایش ۱۹ درصدی قیمت خودرو

 • نویسنده: محدثه نجف نژاد
 • دوشنبه, 27 فروردين 1397
 • پیشنهاد افزایش ۱۹ درصدی قیمت خودرو

  برخی خودروسازان که همواره از عدم تناسب قیمت فروش باقیمت تمام شده تولید گلایه داشته اند به محض بروز کوچک ترین نوسان در نرخ ارز، با ادعای افزایش هزینه های تولید و قیمت مواد اولیه وارداتی اقدام به گران کردن خودروهای داخلی می کنند.

  دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازان با بیان اینکه به‌صورت میانگین قطعه‌سازان با افزایش ۳۰درصدی قیمت نهاده‌های تولید روبه‌رو هستند، گفت: اگر ظرف چند ماه آینده فکری به حال صنعت قطعه‌سازی نشود موج تعطیلی در این بخش شروع می‌شود.

  طی چند سال اخیر واحدهای تولیدی هر روز با مشکلات متعددی در کسب و کار خود روبه رو هستند که همین موضوعات عاملی شده تا امکان توسعه فعالیت‌ها از آنها گرفته شود و حضور پررنگی در بازار نداشته باشند. از آن طرف سهم فروش کالاهای وارداتی که از مبادی رسمی و قاچاق وارد کشور شده‌اند افزایش یافته سودآوری آنها از بازار کشور بیشتر می‌شود.

  این واقعیت که نوسانات نرخ ارز بر صنعت خودرو به ویژه قطعه سازی کشور که بخشی از مواد اولیه تولید را از خارج تأمین می کند تأثیر خواهد گذاشت را نمی توان نادیده گرفت، اما موضوعی که همواره مورد غفلت واقع می شود این است که درصد قطعات و مواد وارداتی استفاده شده در هر خودرو نسبت به نرخ گران شدن محصول نهایی هیچ تناسب و تعادلی ندارد. به طور مثال برای تأمین مواد اولیه موردنیاز قطعه سازان، ارز مبادله ای اختصاص می یافت اما همچنان نوسانات نرخ ارز روی قیمت قطعات و درنهایت تولید خودرو تأثیر مثبت داشت.

  در این میان قطعه سازان از آینده فعالیت خود در بازار نگران هستند و هر روز مطالبات خود را به طروق مختلف از دولت مطرح می‌کنند اما متأسفانه هنوز گره کار آنها باز نشده است.

  براساس آمار تا پایان سال ۹۶ بیش از ۱.۸ میلیارد دلار قطعه برای مونتاژ خودرو با درصد ساخت داخل زیر ۳۰ درصد وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱۳۰ درصدی داشته است. این آمار نشان از آن می‌دهد که واردات قطعات خودرو در صدر فهرست واردات کشور قرار گرفته است.

  محبی نژاد دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازان با بیان اینکه به صورت میانگین قطعه سازان با افزایش ۳۰ درصدی قیمت نهاده‌های تولید روبه رو هستند، افزود: با توجه به این افزایش قیمت‌ها به نظر می‌رسد قیمت خودرو باید به صورت میانگین رشد ۱۹.۵ درصدی داشته باشد تا امکان افزایش قیمت محصولات برای قطعه سازان به وجود آید.

  دبیر انجمن صنایع همگن قطعه سازان تصریح کرد: اگر ظرف چند ماه آینده فکری به حال صنعت قطعه سازی نشود موج تعطیلی در این بخش افزایش خواهد یافت.

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.