ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش اوریگامی
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

پرونده رضا ضراب: درخواست ۲۰ سال زندان برای بانکدار ترکیه

 • نویسنده: محدثه نجف نژاد
 • پنج شنبه, 16 فروردين 1397
 • پرونده رضا ضراب: درخواست ۲۰ سال زندان برای بانکدار ترکیه

  داستان رضا ضراب، تاجر ایرانی-ترکیه‌ای، نمونه‌ای از تلاش‌های گسترده و پرهزینه ایران در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد برای دور زدن تحریم‌های فلج‌کننده بین‌المللی بود که شاهرگ اقتصاد کشور یعنی صادرات نفت را هدف گرفته بودند.

  موفقیت این تلاش‌ها تا حدی به عملکرد واسطه‌هایی مانند رضا ضراب و بابک زنجانی بستگی داشت و تا حدی نیز مبتنی بر میزان همکاری و ریسک‌پذیری کشورهای نزدیک به ایران مانند ترکیه، هند و چین در دوران تحریم ها بود. دادستان‌های پرونده دورزدن تحریم‌های ایران در بانک‌های ترکیه از قاضی فدرال درخواست کرده‌اند که مهمت هاکان آتیلا، بانک‌دار سابق ترکیه را دست کم به تحمل ۲۰ سال زندان محکوم کند.

  پرونده رضا ضراب: درخواست ۲۰ سال زندان برای بانکدار ترکیه

  مهمت هاکان آتیلا، مدیرعامل سابق بانک دولتی هاکان ترکیه در ماه ژانویه گذشته در دادگاهی در نیویورک گناهکار شناخته شد؛ تصمیمی که به بالاگرفتن تنش میان آنکارا و واشنگتن انجامید.

  قرار است قاضی حکم نهایی خود درباره آقای آتیلا را هفته آینده (یازدهم آوریل) اعلام کند و آن طور که رسانه‌های آمریکا گزارش کرده‌اند دادستان‌ها از قاضی ریچارد برمن خواسته‌اند که با توجه به افعال غیرقانونی مطرح شده در پرونده آقای آتیلا حکم او نباید کمتر از پانزده سال و هشت ماه باشد.

  پرونده رضا ضراب: درخواست ۲۰ سال زندان برای بانکدار ترکیه

  وکلای این بانک‌دار سابق هنوز به این درخواست دادستان‌ها واکنش نشان نداده‌اند. رسیدگی به این پرونده که در آمریکا به دادگاه ضراب شهرت یافته، پس از آن آغاز شد که دادستان‌ها رضا ضراب تاجر ایرانی-ترکیه‌ای و مهمت هاکان آتیلا، مدیرعامل سابق بانک هاکان را به اتهام تلاش برای دور زدن تحریم‌های بانکی ایران بازداشت کردند.

  روز چهارشنبه دادستان‌ها با اشاره به آیین‌نامه های قضایی فدرال از قاضی دادگاه منهتن خواستند که با توجه به رویه احکام قضایی مشابه برای مهمت هاکان آتیلا دست کم ۲۰ سال زندان تعیین کند.

  آنها حتی مدعی شدند که بنا بر آیین‌نامه‌های قضایی فدرال میزان حبس آقای آتیلا حداقل ۱۵ سال و هشت ماه و حداکثر ۱۰۵ سال است؛ که این دومی در حقیقت همان حکم حبس ابد تلقی خواهد شد.

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.