ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش اوریگامی
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

امکان تعیین سن مقتول با خون کشف‌شده در صحنه جرم

 • نویسنده: ندا یدی
 • شنبه, 02 تیر 1397
 • امکان تعیین سن مقتول با خون کشف‌شده در صحنه جرم

  محققان دانشگاه "آلبانی" در حال توسعه آزمایش خون جدیدی هستند که سن مقتول را در عرض یک ساعت تعیین می‌کند.

  تجزیه و تحلیل خون همیشه یکی از ابزار ها و روش مفید برای به دست آوردن اطلاعات در پزشکی قانونی محسوب شده است.

  اخیرا یک آزمایش خون جدید توسط محققان دانشگاه ایالتی نیویورک در "آلبانی" کشف شده است که در عرض یک ساعت، سن مقتول یا فرد مشکوک به قتل را از طریق نمونه خون وی در صحنه جرم تعیین می‌کند.

  با توجه به اینکه هر فرد تقریبا ۴.۷ تا ۵.۵ لیتر خون در بدن دارد، در صحنه‌های وقوع جرم معمولا خون در همه‌جا پراکنده می‌شود.

  از طریق این روش با آزمایش خونی که در صحنه جرم وجود داشته است، علت مرگ مقتول مشخص می‌شود. علاوه بر آن، این آزمایشات این امکان را به پزشک قانونی می‌دهد که تشخیص دهد آیا خون متعلق به انسان بوده است یا خیر؟

  علاوه بر این نژاد، جنسیت، سلامت عمومی، مصرف یا عدم مصرف مواد مخدر و وضعیت مسمومیت قربانی از طریق این آزمایشات تعیین می‌شود.

  این در حالی است که متاسفانه تاکنون سن قربانی از طریق این آزمایشات مقدماتی، تعیین نشده است و بهترین تکنیک برای تشخیص سن قربانی استفاده از دندان یا استخوان وی بوده است.

  در این راستا، "ایگور لدنو" از محققان دانشگاه آلبانی" به همراه همکارش، آزمایش خون جدیدی را کشف کردند که در زمانی کوتاه می‌تواند به شناسایی سن قربانی کمک کند.این محققان معتقدند: "هموگلوبین" خون هر فرد، با افزایش سن وی تغییر می‌یابد.اساس کار این محققان بر اساس "طیف‌سنجی رامان" بوده است که در این روش، پرتو لیزر به نمونه خون فرد تابیده می‌شود و موجب می‌شود سلول‌های خونی به حالات مختلفی از انرژی تبدیل شوند.بنابراین از این طریق این امکان فراهم می‌شود که ترکیب و ساختار مولکول‌های خونی تعیین شوند.

  در این پروژه، محققان نمونه‌های خون سه گروه سنی مختلف از قبیل نوزادان، نوجوانان و بزرگسالان را آزمایش کردند.

  از مزایای این روش این بود که علاوه بر اینکه سریع بود، غیر مخرب نیز بود و علاوه برآن، هیچ‌ گونه آماده‌سازی اولیه نیز در این روش نیاز نبود.

  منابع: برترینها آفتاب ایسنا

  نظر (1)

  • علی

   15 فروردين 1397 در 07:31 |
   سلام ممنون از اطلاعات خوبتان آقا فقط یک سوال دارم ممکنه فردی بخاطر با ویروسی کم تا سه سال ونیم بدون دارو رها شود آیا اصلا چنین موضوعی صحت ندارد لطفا جواب دهید با تشکر

   پاسخ

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.