ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
آموزش اوریگامی
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

استیضاح/ روحانی نتوانست نمایندگان را قانع کند+ویدئو

 • نویسنده: سیمین اکبری
 • سه شنبه, 06 شهریور 1397
 • استیضاح/ روحانی نتوانست نمایندگان را قانع کند+ویدئو

  رییس‌جمهور برای پاسخگویی به سوالات پنجگانه نمایندگان مجلس شورای اسلامی صبح روز سه‌شنبه در صحن علنی این نهاد قانونگذاری حاضر شد و به سوالات آنها پاسخ داد اما نهایتا نمایندگان تنها نسبت به یکی از پاسخ های وی قانع شدند.

  82 سوال نماینده از رییس جمهور درباره‌ی عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت در خصوص کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چندین ساله و افزایش شتابان نرخ ارزهای خارجی و کاهش خرید ارزش پول ملی بود که دهم مرداد با ۸۰ امضا در مجلس اعلام وصول شد و در دستور کار جلسه علنی صبح امروز(سه‌شنبه) مجلس قرار گرفت.

  علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در آغاز جلسه علنی امروز ضمن تبریک عید سعید قربان و عید سعید غدیر، بیان کرد: اینکه در قانون اساسی طبق اصل ۸۸ آمده است که حداقل یک چهارم کل نمایندگان می توانند از وظایف رییس جمهور سوال کنند نشانگر عمیق بودن تفکر دموکراتیک در نظام جمهوری اسلامی است که بالاترین مقام اجرایی کشور خود را پاسخگوی ملت می‌داند و این ارزش بزرگی برای ملت ما است که همه مسئولین حتی در بالاترین سطوح خود را خادم ملت و پاسخگو در برابر ملت و نمایندگان ملت می‌دانند.

  سوال کنندگان از رییس‌جمهور

  رییس‌جمهور کسانی که به کشور خسارت وارد کرده‌اند را معرفی کند.

  محمد دهقان نایب رییس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که رییس جمهور باید بگوید چه کسانی به کشور خسارت وارد کرده‌اند، گفت: در ماه‌های اخیر ده‌ها میلیارد دلار ارز از کشور بدون برنامه برای واردات کالاهای لوکس و غیرضروری اختصاص داده شده است.

  آقای رییس‌جمهور رکود تورمی در دولت شما به اوج رسید.

  محمدحسین فرهنگی عضو فراکسیون ولایی مجلس گفت: آقای رییس‌جمهور در دولت شما به دلیل فقدان مدیریت کارآمد تورم تشدید شد و به اوج رسید و رکود تورمی ایجاد شد. وی گفت: در اصل ۱۳۴ قانون اساسی آمده که رییس جمهور مسوول اقدامات هیات وزیران است. جناب آقای رییس‌جمهور در ابتدای شروع دولت، شما تصویر موفقی از  مدیریت آتی خود در اقتصاد ترسیم کردید هر چند که رکود مسئله نیست که در دولت شما ایجاد شده باشد اما در دولت شما به دلیل فقدان مدیریت کارآمد، تشدید شد و به اوج رسید و به رکود تورمی مبدل شد.

  آقای رییس جمهور اختلاف سیاسی داریم اما ما در کنار شما ایستاده‌ایم.

  همچنین سیدحسن نقوی حسینی سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: همه می‌دانند ام‌الفساد کشور، بیکاری است. آقای رییس جمهور خانواده‌هایی را در نظر بگیرد که ۲ تا ۵ فرزند با سنین ۲۰ تا ۴۰ سال بیکار دارند که به دلیل نداشتن شغل به خانه پدری می‌روند؛ به خانه‌ای که خودِ پدر یا بیکار است یا با دستمزد پایین برای این جوانان سفره پهن می‌کند. آقای رییس‌جمهور بیکاران کشور چند نفر هستند؟ ۲، ۳ یا ۵ میلیون نفر؟

  استیضاح/ روحانی نتوانست نمایندگان را قانع کند+ویدئو

  چطور با داعش مبارزه می‌کنیم اما نمی‌توانیم با قاچاق مبارزه کنیم؟

  یکی دیگر از متقاضیان سوال از رئیس جمهورگفت، چطور می‌توانیم با داعش مبارزه کنیم اما نمی‌توانیم با قاچاق مبارزه کنیم؟ کوروش کرم‌پور حقیقی نماینده مردم فیروزآباد در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد:‌ دولت و مجلس در خدمت به مردم باید به درستی انجام وظیفه کنند. من نماینده‌ای هستم که به شهادت مردم و شخص شما همواره حامی دولت بوده وهستم و معتقدم حضور رئیس جمهور محترم در مجلس برگ زرینی از پاسخگویی مسئولین نظام به مردم است.

  بیش از نیمی از احکام قانون بهبود محیط کسب و کار اجرا نشده است.

  حمیدرضا فولادگر نماینده مردم اصفهان درمجلس نیز از عدم اجرای احکام قانون بهبود محیط کسب و کار و همچنین قانون رفع موانع تولید انتقاد کرد. وی اظهار کرد: چرا رییس جمهور به برنامه‌های اقتصادی خود پایبند نبوده است. متاسفانه شرایط کشور به سمتی رفته که هم معیشت مردم در تنگنا قرار گرفته و هم فعالان اقتصادی بیشترین مشکلات را از ناحیه تصمیمات دولت بر دوش خود حس می‌کند و ما شاهد رکود پروژه‌های صنعتی و عمرانی هستیم.

  دولت برای خروج آمریکا از برجام سناریو نداشت.

  در ادامه جلسه سوال از رییس جمهور، حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: بعد از خروج آمریکا از برجام دولت برنامه‌ای برای ادامه راه نداشت چون کاخ آرزوهایی به نام برجام ساخته شده که با خروج ترامپ آن کاخ خراب شد. وی افزود: بعد از خروج آمریکا از برجام دولت برنامه‌ای برای ادامه راه نداشت.

  در ابتدای پاسخ به پرسش‌های نمایندگان، رییس جمهور که در صحن علنی مجلس حضور یافته بود، گفت: امروز را روز مبارکی برای دموکراسی، کشور و مردم سالاری دینی می‌بینم و هیچ کس فکر نکند که پاسخگو بودن به عنوان یک نقطه ضعف است.   حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانیگفت: امیدوارم سخنان امروز من در چارچوب آیه شریفه «و قل لعبادی یقولوا التی هی احسن» (همه باید به بهترین کلام و سخن و نیکوترین جملات نسبت به هم به کار ببریم) باشد. همچنین امیدوارم که بتوانم نقاط مورد نظر مقام معظم رهبری را که در توصیه‌هایی که نسبت به جلسه امروز به من فرمودند، دقیقا مراعات کنیم.

  روحانی در بخش دوم سخنرانی خود در مجلس با بیان این‌که تاریخ تغییر شرایط کشور ۵ دی ۹۶ بود، گفت: در این زمان مردم دچار حیرت شدند، درست است که بعد از آن مردم در راهپیمایی‌های خود پاسخ قاطع به این شعارها دادند، اما در عین حال این حادثه یک حادثه کم‌نظیری بود و در سال‌های گذشته ما چنین حادثه‌ای نداشتیم. حادثه دی‌ماه آقای ترامپ را به طمع انداخت تا که او در اواخر دی‌ماه اعلام کند من در برجام نمی‌مانم مگر آنکه اروپا و دیگران با من راجع به منطقه و مساله‌ی موشک همراه شوند و اگر همراه نشوند یکجانبه از برجام خارج می‌شوم.

  در پایان نشست سوال از رییس جمهور با رای نمایندگان، مجلس با انجام رای‌گیری علنی و با ورقه مخالفت کرد.

  پس از رای‌گیری درباره پنج سوال از رییس‌جمهور نمایندگان تنها از یک پاسخ روحانی درباره استمرار تحریم‌های بانکی قانع شدند.

  استیضاح/ روحانی نتوانست نمایندگان را قانع کند+ویدئو

  مهم ترین گفته های حسن روحانی در جلسه استیضاح

  - ما چطور توانستیم از ۲۵میلیارد دلار برسیم به ۱۲ میلیارد دلار در عرض ۴ سال؟ این تحول بزرگ چطور ایجاد شد. ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز فراقوه ای است و نمایندگان مجلس، قوه قضاییه و نیروهای مسلح و ... در آن ستاد حضور دارند. مبارزه با قاچاق تنها کار دستگاه اجرایی نیست. آمار و ارقامی که این ستاد به کمک دانشگاه تهیه کرد می گفت قاچاق کالا و ارز ۲۵میلیارد دلار است تا بالاخره به ۱۲ میلیارد دلار رسید.

  - با حدود ۲۸۷ بانک رابطه کارگزاری داریم و هزاران حواله و گشایش اعتباری از طریق بانک های خارجی انجام دادیم.حدود ۷۰ میلیارد دلار پول از طریق سیتیم بانکی تبادل شده است.

  - قطعنامه گذشته شورای امنیت سازمان ملل این است که ایران صلح و امنیت را تهدید می کند. بعد از برجام قطعنامه این است که ایران حق دارد فعالیت هسته ای داشته باشد و از دنیا هم می خواهد به ایران کمک کند. این یعنی برجام.

  - اولین دولتی بعد از جنگ بودیم که وقتی روی کار آمدیم  رشد اقتصادی منفی بود.سال ۹۳ رشد مثبت داشتیم . ۹۴ وضعمان خوب نبود چون قیمت نفت کاهش داشت. رشد اقتصادی سال ۹۵ ما ۵/۱۲ درصد بوده که کم نظیر است.

  - حادثه دی ماه، آقای ترامپ را به طمع انداخت تا اواخر دی ماه اعلام کند من در برجام نمی مانم مگر این که اروپا و دیگران در مورد منطقه و مساله موشک ها همراه شوند. بعد از این تهدید و ناآرامی های داخلی مردم نگران شدند.

  - محضر ملت ایران و ونمایندگان عرض کنم در دنیای امروز آنچه من قول دادم در انتخابات ۹۲ و ۹۶ قول دادم راه من راه اعتدال است. باز هم می گویم. ملت ایران با تندروی به جایی نمی رسیم. تندروی از راست یا چپ باشد فرقی ندارد. راهی جز اعتدال و دوستی و برادری و وحدت نداریم.

  - اشکال ندارد مخالف دولت باشید اما برای منافع ملی کنار هم باشیم.

  - مردم!مشکلات اقتصادی اجتماعی ما قابل حل است. همه توانمان را به کار گرفتیم تا کالاهای ضروری شما با قیمت مناسب در اختیار شما قرار بگیرد. تولید به مسیر خود ادامه دهد. محصولات داخلی با قیمت متناسب در اختیار مردم قرار گیرد. بسیاری از قیمت های که مربوط به دولت بوده دست نزدیم تا مردم در شرایط بهتر باشند.

  منابع: ایسنا - خبرآنلاین

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.