ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
زندگینامه بزرگان دینی
آموزش مسائل جنسی
زندگینامه سید محمد خاتمی
احادیث و سخن بزرگان
شفا و درمان با قرآن
نکات علمی قرآن

تفسیر آیات 35 تا 38 سوره ی نور

 • نویسنده: محدثه نجف نژاد
 • سه شنبه, 04 ارديبهشت 1397
 • تفسیر آیات 35 تا 38 سوره ی نور

  نامیدن این سوره به نور به این دلیل است که کلمه «نور» هفت بار در این سوره آمده و آیه نور در آن قرار دارد. آیه نور با کلمه الله شروع می‌شود و کلمه نور پنج بار در آن به کار رفته است.

  در فضیلت سوره نور از پیامبر گرامی اسلام روایت شده: هر كه سوره نور را قرائت نماید خداوند به تعداد تمام مردان و زنان مؤمن در گذشته و در آینده به او ده حسنه عنایت می كند. با هم آیات 35 تا 38 این سوره را بررسی میکنیم.

  اللّه نور السموات و الارض مثل نوره كمشكوة فيها مصباح المصباح فى زجاجة الزجاجة كانها كوكب درى يوقد من شجرة مبركه زيتونة لا شرقية و لا غربية يكاد زيتها يضى ء و لو لم تمسسه نار نور على نور يهدى الله لنوره من يشاء و يضرب الله الامثال للناس و اللّه بكل شى ء عليم (35)

   فى بيوت اذن الله ان ترفع و يذكر فيها اسمه يسبح له فيها بالغدو و الاصال (36)

   رجال لا تلهيهم تجارة و لا بيع عن ذكر اللّه و اقام الصلوة و ايتاء الزكوة يخافون يوما تتقلب فيه القلوب و الابصار(37)

   ليجزيهم الله احسن ما عملوا و يزيدهم من فضله و اللّه يرزق من يشاء بغير حساب (38)

  ترجمه

  35- خداوند نور آسمانها و زمین است ، مثل نور خداوند همانند چراغدانى است كه در آن چراغى ( پر فروغ ) باشد ، آن چراغ در حبابى قرار گیرد ، حبابى شفاف و درخشنده همچون یك ستاره فروزان ، این چراغ با روغنى افروخته میشود كه از درخت پر بركت زیتونى گرفته شده كه نه شرقى است و نه غربى ( آنچنان روغنش صاف و خالص است كه ) نزدیك است بدون تماس با آتش شعله‏ور شود ، نورى است بر فراز نور ، و خدا هر كس را بخواهد به نور خود هدایت مى‏كند و خداوند به هر چیزى آگاه است.

  36- (این چراغ پر فروغ ) در خانه‏هائى قرار دارد كه خداوند اذن فرموده دیوارهاى آنرا بالا برند ( تا از دستبرد شیاطین و هوسبازان در امان باشد ) خانه‏هائى كه نام خدا در آن بردهشود و صبح و شام در آن تسبیح گویند.

  37- مردانى كه نه تجارت و نه معامله ، آنها را از یاد خدا و بر پا داشتن نماز و اداى زكات غافل نمى‏كند ، آنها از روزى مى‏ترسند كه دلها و چشمها در آن زیر و رو مى‏شود!

  38- هدف این است كه خداوند آنها را به بهترین اعمالى كه انجام داده‏اند پاداش دهد و از فضلش بر پاداش آنها بیفزاید ، و خداوند هركس را بخواهد بى حساب روزى مى‏دهد ( و از مواهب بى انتهاى خویش بهره‏مند مى‏سازد).

  معنا و مفادى كه آيات : (الله نور السموات و الارض...) متضمن آن است

  اين آيات متضمن مقايسه مؤمنين به حقيقت ايمان با كفار است، مؤمنين را به داشتن اين امتيازات معرفى مى كند كه به وسيله اعمال صالح هدايت يافته، و به نورى از ناحيه پروردگارشان راه يافته اند كه ثمره اش معرفت خداى سبحان، و سلوك و راهيابى به بهترين پاداش، و نيز به فضل خداى تعالى است، در روزى كه پرده از روى دلها و ديده هايشان كنار مى رود. به خلاف كفار كه اعمالشان ايشان را جز به سرايى بدون حقيقت راه نمى نمايد، و در ظلماتى چند طبقه و بعضى روى بعض قرار دارند، و خدا براى آنان نورى قرار نداده، نور ديگرى هم نيست كه با آن روشن شوند.

  اين حقيقت را به اين بيان ارائه داده كه خداى تعالى داراى نورى است عمومى، كه با آن آسمان و زمين نورانى شده، و در نتيجه به وسيله آن نور، در عالم وجود، حقايقى ظهور نموده كه ظاهر نبود. و بايد هم اين چنين باشد، چون ظهور هر چيز اگر به وسيله چيز ديگرى باشد بايد آن وسيله خودش به خودى خود ظاهر باشد، تا ديگران را ظهور دهد، و تنها چيزى كه در عالم به ذات خود ظاهر و براى غير خود مظهر باشد همان نور است.

  تفسیر آیه نور

  تفسیر آیات 35 تا 38 سوره ی نور

  در تفسیر آيات فوق سخن بسيار گفته شده است ، و مفسران و فلاسفه و عرفاى اسلامى هر كدام بحثهاى فراوانى دارند ، پیوند ارتباط این آیات با آیات گذشته از این نظر است كه در آیات پیشین سخن از مساله عفت و مبارزه با فحشاء با استفاده از طرق و وسائل گوناگون بود ، و از آنجا كه ضامن اجراى همه احكام الهى ، مخصوصا كنترل كردن غرائز سركش ، بخصوص غریزه جنسى كه نیرومندترین آنها است.

  پیام ها

  1- جهان هستى، فيض خداوند و پرتوى از نور اوست، قوام و بقاى آن از اوست. "اللَّهُ نُورُ السَّماواتِ‌ ..."

  2- نور خدا هم گسترده است و هم ثابت. (نور درون حباب، هم گسترده است و هم از خاموش شدن محفوظ.) «الْمِصْباحُ فِي زُجاجَةٍ»

  3- زيتون، درخت مباركى است. «شَجَرَةٍ مُبارَكَةٍ زَيْتُونَةٍ»

  4- نور خدا از ذات اوست نه از عوامل بيرونى. «يَكادُ زَيْتُها يُضِي‌ءُ وَ لَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نارٌ»

  5- گرچه خداوند نور آسمان‌ها و زمين و مايه خلقت و هدايت همه هستى است، اما جايگاه او در زمين، دل‌هاى پاك و شفّاف افراد مؤمن است كه با نور ايمان برافروخته مى‌گردد و هرچه خلوص ايمان بيشتر باشد، تلألؤ بيشترى دارد. يَهْدِي اللَّهُ لِنُورِهِ مَنْ يَشاءُ ...

  خواص آیه و سوره نور چیست؟

  قرآن کتاب عمل است و تلاوت آن سرآغازی است برای تفکر و ایمان، و آن نیز وسیله ای است برای عمل به محتوای آن، و این همه پاداش های عظیم نیز از همین جا با همین شرایط تحقق می یابد. قرائت تمام سوره ها آثار دنیوی و اخروی دارد و فضائل هر یک از سوره ها از سوی امامان معصوم (ع) بیان شده است. از جمله سورۀ مبارکۀ نور و آیه نور که در این سوره ( آیه 35) است که در روایات خواص و آثار مختلفی برای آن ذکر شده است.

  در مورد ختم آیات و اذکار، عدد نقش بسیار مهمی دارد و باید آن آیه یا ذکر را به عدد معین گفت تا اثر خاص خود را بگذارد. اما اگر کسی این آیه شریفه را بر طبق عدد معین ختم کند و نتیجه ای برایش حاصل نشود مانعی در شرایط و مقدمات آن پیش آمده است که باید آن مانع را برطرف کند تا ختم آیه یا ذکر اثربخش باشد؛ یعنی آنچه بیان شده است تنها علت معدّ محسوب می گردند.

  1- راهی برای جلوگیری از احتلام. از پیامبر اكرم صلی الله علیه وآله نقل شده است: اگر فردی سوره نور را نوشته و در تشک خواب كه بر روی آن می خوابد، قرار دهد تا وقتی كه این نوشته در آن وجود دارد، دچار احتلام نمی شود و اگر آن را نوشته و با آب زمزم شسته و بنوشد، قدرت جماع از او زایل می شود.

  2- درمان حیوان بیمار. مرحوم كفعمی در مصباح خود آورده است: اگر سوره نور را در طشت بنویسند و آن را با آب بشویند و حیوان بیمار از آن بنوشد و كمی از آن آب بر حیوان بپاشند بهبود می یابد.

  3- بازگشت فراری. برای بازگشت شخص فراری آیه 40 این سوره را بخواند.

  4- درمان ضعف چشم. اگر آیه 35 سوره نور را بنویسند و بشویند و از آن آب در چشم كشند تاریكی و ضعف او از بین برود.

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - احکام دینی

  مطالب جذاب - زندگینامه بزرگان دینی