ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
زندگینامه بزرگان دینی
آموزش مسائل جنسی
زندگینامه سید محمد خاتمی
احادیث و سخن بزرگان
شفا و درمان با قرآن
نکات علمی قرآن

دعا و اعمال مخصوص ماه مبارک رمضان

 • نویسنده: محدثه نجف نژاد
 • یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397
 • دعا و اعمال مخصوص ماه مبارک رمضان

  ماه مبارک رمضان فرصتی است تا از برکت سفره الهی بهره‌مند شویم، برکتی که بندگان هر روزه می‌توانند با خواندن ادعیه‌های مناسب هر روز بهره ببرند.

  به همین مناسبت، همراه با شما دعای ماه مبارک رمضان، مناسب روز اول را میخوانیم.

  دعاي روز اول ماه مبارک رمضان

  « اللهمَّ اجعل صِیامی فیهِ صِیامَ الصائِمین، وَ قِیامی فیهِ قِیامَ القائِمین، وَ نَبِّهنی فیهِ عَن نَومَةِ الغافِلین، وَ هَب لی جُرمی فیهِ یا اِلهَ العالَمین، وَاعفُ عَنّی یا عافِیاً عَنِ المُجرِمین. »

  خدایا روزه مرا در این روز مانند روزه داران حقیقی که مقبول توست قرار بده ، واقامه نمازم را مانند نمازگزاران واقعی مقرر فرما ، ومرا از خواب غافلان "از یاد تو " هوشیار وبیدار ساز و هم در این روز جرم و گناهم را ببخش ای خدای عالمیان و از زشتی هایم عفو فرما ای عفو کننده از گنهکاران.

  اعمال روز اول ماه رمضان در مفاتیح الجنان

  اعمال روز اول ماه رمضان شامل غسل، استعمال گلاب و نماز ها و دعاهایی است که در مفاتیح گفته شده است. اعمال روز اول ماه رمضان ثواب زیادی دارد.

  غسل روز اول ماه رمضان

  در روز اول ماه رمضان در آب جارى غسل کنید و 30 كف دست آب بر سر خود بریزید تا در تمام طول سال از همه دردها و بيماريها ایمن شوید.

  استعمال گلاب در روز اول ماه رمضان

  به اندازه یک كف دست گلاب به روى خودتان بزنید، تا از خوارى و پريشانی نجات يابید. مقداری از آن گلاب را به سر خود بمالید، تا در آن سال از سرسام [در برخى نسخه ها: برسام، به معنى بيمارى سينه] ايمن گردید.

  انجام اعمال مخصوص اول ماه

  1- دو ركعت نماز اول هر ماه را بجای آورید و صدقه بدهید.

  2- در نماز اول هر ماه در ركعت اول پس از سوره حمد 30 مرتبه سوره توحيد و در ركعت دوم بعد از سوره حمد 30 مرتبه سوره قدر را بخوانید و پس از نماز صدقه بدهید. اگر چنين كنید، سلامتى تان را در آن ماه از خدا خريده اید. از بعضى روايات استفاده می شود كه پس از نماز این دعا را بخوانید:

  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ وَ مَا مِنْ دَابَّةٍ فِي الْأَرْضِ إِلا عَلَى اللَّهِ رِزْقُهَا وَ يَعْلَمُ مُسْتَقَرَّهَا وَ مُسْتَوْدَعَهَا كُلٌّ فِي كِتَابٍ مُبِينٍ

  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ وَ إِنْ يَمْسَسْكَ اللَّهُ بِضُرٍّ فَلا كَاشِفَ لَهُ إِلا هُوَ وَ إِنْ يُرِدْكَ بِخَيْرٍ فَلا رَادَّ لِفَضْلِهِ يُصِيبُ بِهِ مَنْ يَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ وَ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ.

  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ سَيَجْعَلُ اللَّهُ بَعْدَ عُسْرٍ يُسْرا مَا شَاءَ اللَّهُ لا قُوَّةَ إِلا بِاللَّهِ حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَكِيلُ وَ أُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِيرٌ بِالْعِبَادِ لا إِلَهَ إِلا أَنْتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ رَبِّ إِنِّي لِمَا أَنْزَلْتَ إِلَيَّ مِنْ خَيْرٍ فَقِيرٌ رَبِّ لا تَذَرْنِي فَرْدا وَ أَنْتَ خَيْرُ الْوَارِثِينَ.

  نماز روز اول ماه رمضان

  از جمله اعمال روز اول ماه رمضان دو ركعت نماز است؛ در ركعت اول سوره هاى «حمد» و «انّا فتحنا» و در ركعت دوم سوره «حمد» و هر سوره ديگرى را كه خواستید بخوانید، تا حق تعالى در آن سال بدي ها را از او شما دور سازد و تا سال آينده در پناه خدا باشید.

  منابع: اهل البیت -ستاره

  نظر (1)

  • hadiseh

   23 ارديبهشت 1397 در 08:09 |
   سلام لطفا هر روز اعمال مربوط به همون روز رو بزارید با تشکر

   پاسخ

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - احکام دینی

  مطالب جذاب - زندگینامه بزرگان دینی