ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
معروفترین ورزشکاران زن ایران را بشناسید
چگونه قد خود را بعد از بلوغ افزایش دهیم
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح

انواع تیپ های بدنی و ویژگی آنها

 • نویسنده: علی اصغر قره داغی
 • یکشنبه, 12 شهریور 1396
 • انواع تیپ های بدنی و ویژگی آنها

  هر کس که زمانی را در کنار دریا ، استخر یا رختکن باشگاه صرف کرده باشد متوجه شده است که هر فرد با بدنی متفاوت به دنیا آمده است بعضی ها با قدی بلند یا قدی کوتاه هستند و یا سفید پوست یا سیاه پوست هستند بعضی شانه عریض و یا باریک دارند، استقامت طبیعی بیشتر یا کمتر ، نوع مختلف سلول های عضله ای و یا تعداد سلول های بیشتر یا کمتر هستند...

  روش سوماتوتایپ، بدن را به سه قسمت تقسیم میکند

  تیپ بدنی خود را بشناسید

  الف- اکتومورف

  به بدن هایی گفته میشود که قسمت بالا تنه کوتاه دستها و پاها بلند ، کف دست ها و انگشتان و کف پاها و انگشتان پا باریک و چربی بدن خیلی کم ، ناحیه سینه و شانه باریک و معمولا عضلات باریک و دراز دارند.

  ب- مزومرف

  به بدن هایی گفته می شود که سینه پهن و بزرگ ، بالا تنه بلند ، ساختمان عضلانی محکم و نیروی زیادی دارند.

  ج- اندومورف

  ساختمان عضلانی نرم , صورت گرد , گردن کوتاه , باسن پهن و چربی زیاد دارند.

  تمرینات مناسب برای تیپ بدنی شما چیست؟

  اگر چه اصول تمرینات بدنسازی برای همه سوماتوتایپ ها بکار میرود، اما هر کس پاسخ متفاوتی به تمرینات می دهد و تمرینی که برای یک نوع بدن موثر است ممکن است برای نوع دیگر مفید نباشد. هر نوع بدنی می تواند با تمرینات مناسب و تغذیه صحیح رشد کند.اما هر کس باید با روشی تمرین کند که مناسب بدنش باشد. در نهایت برای رسیدن به یک هدف مشترک است.

  متابولیسم و ساختن عضله

  یکی از عوامل که کمک به ساختن انواع مختلف بدن می کند متابولیسم است. بعضیها بطور طبیعی کالری بیشتری نسبت به دیگران می سوزانند. بعضی از بدن ها بطور طبیعی طوری ساخته شده اند که انرژی غذایی را تبدیل به عضله می کنند در  صورتی که بعضی دیگر آنرا تبدیل به سوخت برای تمرینات می کنند . به هر حال همانطور که بدن شما تغییر می کند.اگر چربی بدن شما فوق العاده کم است یا وزن بدنتان خیلی زیاد است باید مواظب عملکرد تیرویید خود باشید و توسط پزشکتان بررسی و معاینه شوید. غده های تیرویید نقش اصلی در تنظیم متابولیسم دارند، وقتی تیرویید ها کم کار کند سوزاندن چربی اضافی بدن خیلی مشکل می شود و وقتی که بیشتر از حد معمول کار کند اضافه کردن وزن بدن تقریبا غیر ممکن است.

  اکتومورف ها

  تیپ بدنی خود را بشناسید

  به طور معمول به افراد لاغر اندام اکتومورف می‌گویند.این افراد دارای ساختاری سبک با مفاصل و عضلاتی کوچک هستند.معمولا اکتومورف‌ها دارای دست و پاهای کشیده و لاغر و عضلاتی رشته مانند دارند.

  صفات معمول در اکتومورف ها

  دارای ساختار و استخوان بندی ظریف و باریک

  به سختی وزن اضافه میکنند

  سینه های صاف و تخت

  شانه هائی کوچک

  لاغر اندام

  حجم عضلانی خالص

  متابولیسم بالا

  اکتومورف‌ها به سختی میتوانند وزن اضافه کنند.متابولیسم بالای آنها باعث سوزاندن سریع کالری‌ها میشود.این افراد برای اضافه وزن پیدا کردن باید مقدار زیادی کالری مصرف کنند.تمرینات آنها باید متمرکز روی عضلات بزرگ و با شدت و کوتاه صورت گیرد.استفاده از مکملها نیز قطعاً توصیه میشود.اکتومورفها باید قبل از خواب نیز برای جلوگیری از فرایند کاتابولیسم در خواب یک وعده غذایی مصرف نمایند.در کّل این افراد به راحتی‌ میتوانند وزن کم کنند به همین خاطر کات عضلانی در این افراد بسیار خوب می‌باشد.

  مزومورف ها

  تیپ بدنی خود را بشناسید

  این افراد دارای استخوان‌ها و عضلاتی بزرگ هستند و به طور ذاتی هیکل آنها ورزشکاری می‌باشد.مزومورف بهترین نوع تیپ بدنی برای بدن سازی می‌باشد.آنها به راحتی‌ هم میتوانند اضافه وزن و کاهش وزن پیدا کنند.آنها به طور ذاتی قدرتمند و ساختار آنها بسیار مناسب برای بدن سازی می‌باشد.

  صفات معمول در مزومورف ها

  ورزشکار گونه

  به طور کلی‌ دارای بدنی سخت و محکم

  کات عضلانی مناسب

  فرم بدنی مستطیلی شکل

  قدرتمند

  عضله‌ سازی آسان

  نسبت به اکتومورف‌ها آسان‌تر چربی‌ به دست آو‌ردند

  تیپ بدنی مزومورف بهترین واکنش را نسبت به تمرینات نشان میدهد.افزایش حجم به سرعت در آنها دیده میشود مخصوصا در افراد مبتدی،نکته منفی‌ در مورد آنها این است که نسبت به اکتومورف‌ها سریعتر چربی‌ به دست میاورند.این امر به این معنی‌ است که باید این افراد بر میزان کالری دریافتی خود نظارت داشته باشند.گاهی اوقات ترکیب تمرینات با وزنه و هوازی میتواند بهترین نتیجه را برای این افراد به ارمغان آورد.

  اندومورف ها

  تیپ بدنی خود را بشناسید

  این افراد معمولا دارای بدنی قوی و نرم میباشند.بسیار آسان چربی‌ به دست می او‌ردند.اندومورف‌ها اغلب دارای قدی کوتاه با دست و پاهایی کلفت میباشند.عضلات آنها مخصوصا در قسمت ران‌ها بسیار قدرتمند است.این افراد در انجام حرکات پا نظیر اسکات قدرتمند عمل میکنند.

  صفات معمول در اندومورف ها

  بدنی نرم و گرد مانند

  بسیار آسان عضله‌ و چربی‌ به دست آو‌ردند

  عموما کوتاه قد هستند

  ساختاری قدرتمند دارند

  چربی‌ سوزی سخت

  متابولیسم کند

  تفکیک عضلات به خوبی‌ مشخص نیست

  وقتی‌ که بحث تمرین این افراد مطرح میشود می‌دانیم که آنها به راحتی‌ میتوانند اضافه وزن پیدا کنند.متأسفانه بخش اعظمی از این افزایش وزن به صورت چربی‌ است نه عضله.این افراد باید هم به تمرینات هوازی و هم به تمرینات با وزنه برای نگاه داشتن بدن خود در حالت کم چرب بپردازند.معمولا نیازی به مصرف مکمل تا وقتی‌ که به میزان کافی‌ از رژیم غذایی خود دریافت میکنند ندارند. 

  ترکیب تیپ‌های بدنی

  تیپ بدنی خود را بشناسید

  اکثر افراد معمولا دارای ترکیبی‌ از این تیپ‌های بدنی هستند.این ترکیب ممکن است به صورت اکتومورف/مزومورف یا به صورت مزومورف/اندومورف باشد.غیر معمول نیست اگر یک مزومورف را ببینیم که مانند یک اندومورف اضافه وزن پیدا کند.

  منبع:ماسکل-ادکوان-آلامتو

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - درمان با ورزش