ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
معروفترین ورزشکاران زن ایران را بشناسید
چگونه قد خود را بعد از بلوغ افزایش دهیم
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح

چگونه با ورزش بیماری سرطان خود را درمان کنیم

 • نویسنده: ندا یدی
 • دوشنبه, 16 اسفند 1395
 • چگونه با ورزش بیماری سرطان خود را درمان کنیم

  اطلاعات عمومی و مهم در مورد سرطان

  1. کاربرد روشهای رایج (جراحی، پرتو درمانی، شیمی درمانی و درمانهای بیولوژیک) موجب علاج قطعی بیش از 50 درصد بیماران مبتلا به سرطان می‌شود با این وجود بیماران تشخیص سرطان را از دردناکترین و منقلب کننده ترین رخدادهای زندگی خود می‌دانند.
  2. سن مهمترین عامل خطرساز در ابتلا به سرطان است .
  3. گروه درمانی سرطان شامل : پزشک مراقبت های اولیه - متخصص انکولوژی - جراح انکولوژی - متخصص پرتوتابی - پرستار انکولوژی - داروساز- مددکار اجتماعی - متخصص بازتوانی و مشاوران آنها هستند.
  4. اگر سرطان در غربالگری تشخیص داده شود(این کار در مراکز بهداشتی درمانی سراسر کشور برای بعضی از سرطان‌ها انجام می‌شود) هر چه تشخیص در مراحل اولیه و زودرس باشد نتیجه درمان بهتر است، ولی اکثر سرطان‌ها بعد از ظهور علائم تشخیص داده می‌شوند(این علائم به خاطر اثر توده‌ای یا فشاری تومور و یا تغییرات ناشی از تولید سایتوکین‌ها و هورمون‌های تولیدی تومور است).
  5. در مردان سرطان پروستات و در زنان سرطان سینه شایعترین سرطان می‌باشد.
  6. سرطان دومین عامل مرگ و میر در کشورهای توسعه یافته و سومین در کشورهای در حال توسعه و ایران و البته در کشور ایران اولین عامل مرگ و میر بیماری‌های قلبی،عروقی و در مقام دوم تصادفات قرار دارد.
  7. سرطان سومین عامل مرگ و میر در ایران است سالانه 30 هزار نفر می‌میرند و 70 هزار مورد جدید اضافه می‌شوند پیش بینی می‌شود عدد درست سرطان در ایران 100 هزار نفر در سال باشد.
  8. اجتناب از نور خورشید: استفاده از کرم‌های ضد آفتاب خطر سرطان سلول سنگفرشی را کم می‌کند ولی خط ملانوم را ممکن است افزایش دهد البته باید توجه کرد کسانی که از کرم‌های ضد آفتاب استفاده می‌کنند معمولاً مدت بیشتری در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرند که این می‌تواند خطرناک باشد.
  مردی که روزی 2 بسته سیگار به مدت بیست سال می‌کشد نسبت به یک غیر سیگاری 60 تا 70 بار بیشتر مبتلا به سرطان می‌شود.

  اطلاعات عمومی و مهم در مورد سرطان
  9. سه تاریخ مهم زندگی هر زن که اثر عمده ای بر میزان بروز سرطان پستان دارد:
  1. اولین قاعدگی : خطر در زنانیکه اولین بار در سن 16 سالگی قاعده شوند فقط 50 تا 60 درصد زنانی است که در سن 12 سالگی قاعده شده‌اند (قاعدگی زودرس خطر سرطان را افزایش می‌دهد)
  2. اولین حاملگی فول ترم : زنانی که اولین حاملگی فول ترم را تا سن 18 سالگی تجربه کنند 30 تا 40درصد کمتر از زنانی که اولین حاملگی خود را در سنین بالاتر تجربه می‌کنند به سرطان مبتلا می‌شوند.
  3. سن یائسگی : یائسگی زود هنگام خطر سرطان را 35 درصد کمتر می‌کند.
  4. مدت زمان شیردهی : ریسک سرطان سینه را به مقدار زیادی کاهش می‌دهد در مطالعات ثابت شده زنانی که مجموعاً به مدت 40 ماه به فرزندان خود شیر داده‌اند، ریسک سرطان را در خودشان بسیار کاهش داده‌اند.
  10. سه شعار مهم آموزشی در مورد سرطان :
  آموزش و شناخت عوامل خطرساز سرطان ، راهی برای تندرستی است.
  اکثر سرطانها قابل درمان هستند.
  در اثر آموزش و بالا بردن سطح اطلاعات مردم زمان و سیکل درمان هم کوتاهتر می‌شود


  بهترین ورزش ها برای درمان سرطان
  پیاده روی تند ورزش های هوازی مانند پیاده روی سریع، دوچرخه سواری، دویدن و شنا از جمله ورزش هایی هستند که ضربان قلب را تنظیم کرده و آن را قوی تر می سازد تا بتواند سموم و مواد مضر را بهتر از بدن دفع نماید.

  فعالیت های هوازی

  با بهبود خلق و خو به وسیله اندورفین آزادشده سبب ایجاد حس رضایت در فرد شده و همچنین وزن را کنترل می کند. مطالعات نشان می دهد که افزایش وزن پس از درمان، به عود مجدد سرطان منجر خواهد شد.

  ورزش های هوازی، خستگی ها و افسردگی ها در طول درمان را نیز کاهش می دهد. پیشنهاد می شود ۳۰ دقیقه ورزش هوازی به مدت ۵ روز در هفته و یا بیشتر را در برنامه ی خود بگنجانید.

  بهترین ورزش ها برای درمان سرطان

  یوگا و درمان سرطان

   یوگا ترکیبی از ورزش جسم و ذهن است و خستگی ناشی از درمان را کاهش می دهد. بررسی ها نشان داده است که زنان مبتلا به سرطان سینه که در دوران بیماری تمرینات یوگا را انجام می دهند، در بدن شان سطوح کمتری از هورمون کورتیزول را دارند و استرس شان به مراتب کمتر از افراد دیگر است.
  تای چی و درمان سرطان

  تای چی یک نوع ورزش باستانی چینی است که ترکیبی از حرکات ملایم و تنفس هماهنگ است. این ورزش در حفظ تعادل بدن و بهبود کیفیت خواب بسیار موثر می باشد. در افراد مبتلا به بیماری های سرطانی که این ورزش را به طور منظم انجام می دهند، التهاب درونی بدن به شدت کاهش می یابد و احتمال عود بیماری را کم می کند.

  ۱۵ تا ۲۰ دقیقه انجام ورزش تای چی در صبح ها یکی از روش های پیشنهادی برای مبارزه با سرطان است.

  تمرین های عضلانی

  بلند کردن وزنه، بدن سازی و ورزش های دیگر این چنینی در حفظ و قدرتمند سازی عضلات بسیار موثر اند. گاهی سرطان منجر به از دست رفتن توده ی عضلانی و خستگی و کاهش قدرت می شود. بازسازی این عضلات انرژی تان را افزایش داده و سبب کاهش فشار خون و انعطاف پذیری بیشتر بدن می شود.

  به هیچ وجه انجام ورزش را به تأخیر نیندازید و قبل از شروع نوع خاصی از ورزش، حتما با پزشک تان مشورت کنید تا دچار اشتباه نشوید.

  منابع : بیتوته - نوآورد

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - درمان با ورزش