ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
معروفترین ورزشکاران زن ایران را بشناسید
چگونه قد خود را بعد از بلوغ افزایش دهیم
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح

تاریخچه والیبال ایران

 • نویسنده: ندا یدی
 • شنبه, 14 اسفند 1395
 • تاریخچه والیبال ایران

  گسترش والیبال در جهان
  با توجه به این اهداف و تحت توجهات مسئولان انجمن جوانان مسیحی آمریکا والیبال به سرعت در تمام ایالات آمریکا متداول گردید. کانادا اولین کشور خارجی بود که در سال 1900 میلادی والیبال را پذیرفت.
  الوود.اس.بران با افزایش تعداد بازیکنان به 16 نفر این بازی را به فیلیپین برد تا تعداد بیشتری بتوانند در بازی شرکت کنند.
  در سال 1908 هینزو اوموری که تحصیل خود را در اسپرینگ فیلد به پایان رسانده بود و فرانک اچ براون مدیر تربیت بدنی (YMCA) در توکیو این ورزش را به ژاپن برد.
  جی.کراکر آن را در چین رواج داد و جی.اچ.گری والیبال را به برمه و هند برد. در سال 1913 وایبال در برنامه بازی های آسیایی خاور دور گنجانده شد و بر طبق قوانین تدوین شده توسط آقای براون اولین دوره آن در مانیل برگزار شد و تیم فیلیپین قهرمان گردید.


  پیدایش فدراسیون بین المللی والیبال (F.I.V.B )

  پیدایش فدراسیون بین المللی والیبال (F.I.V.B )
  به طور کلّی تغییرات و پیشرفت والیبال را میتوان به سه دوره تقسیم نمود، دوره اوّل ازسال آغاز تا سال ۱۹۱۸، دوره دوّم ازسال ۱۹۱۹ تا سال ۱۹۴۶ و دوره سوّم از سال ۱۹۴۷ به بعد که تغییرات و پیشرفت اساسی والیبال در دوره سوم صورت پذیرفته است.
  در سال 1945 هارولد.تی.فراید مود از کشور آمریکا به عضویت انجمن (YMCA) درآمد وی به سرعت کوشش کرد تا به نوعی روابط بین المللی در والیبال برقرار کند. به همین علت سفرهای زیادی انجام داد و نوشته های زیادی را منتشر و توزیع نمود.در 27 آگوست 1946 در شهر پراگ تیم چکسلواکی سابق با تیم فرانسه در حضور 5000 تماشاچی مسابقه ای دادند که در آن مسابقه چک ها برنده شدند. در شب مسابقه رهبران تیم های چکسلواکی، فرانسه و لهستان در قهوه خانه سمیکو جلسه ای تشکیل دادند. کشورهای بلژیک، رومانی، یوگسلاوی هم کتبا نظر خود را بیان داشتند و بدین ترتیب "FIVB" پایه گذاری گردید و سرانجام در تاریخ 20 آوریل ۱۹۴۷ کنگره ای با شرکت نمایندگان چهارده کشور از سراسر جهان در پاریس برگزار و موافقت شد فدراسیون بین المللی والیبال (F.I.V.B ) تأسیس گردد که این فدراسیون در پاریس تشکیل شد و آقای پل لیبود از کشور فرانسه به عنوان اولین رئیس فدراسیون بین المللی والیبال انتخاب شد. به زودی کشورهای زیادی درخواست عضویت خود را برای پیوستن به فدراسیون بین المللی اعلام نمودند که امروز این فدراسیون حدود ۲۱۷ کشور عضو دارد سال ۲۰۰۰ و بیش از ۲۰۰ میلیون نفر از مردم جهان والیبال بازی می کنند. اولین رئیس انتخابی فدراسیون بین المللی والیبال آقای پل لیبود از کشور فرانسه تا سال ۱۹۸۴ (یعنی ۳۷ سال تمام) ریاست فدراسیون بین المللی را با قدرت برعهده داشت و توانست با کمک سایر اعضاء این فدراسیون را در ردیف فعال ترین فدراسیون ها، و والیبال را در زمره بزرگ ترین ورزش های جهانی درآورد.
  پس از تأسیس فدراسیون بین المللی، کمیته های مختلفی در داخل آن به وجود آمد و برنامه مسابقات رسمی بین المللی تنظیم و آغاز شد.
  امروزه فدراسیون بین المللی والیبال با سازمانی مرکب از یک رئیس و دو نائب رئیس، پنج کنفدراسیون والیبال قاره ها، یک مدیر فنی، یک خزانه دار، و سیزده عضو می باشد و کمیته هایی تحت عناوین مسابقات، مربیان، داوری، قوانین، پزشکی، شناسایی بازیکن، اطلاعات حقوقی، تشریفات، والیبال ساحلی، والیبال نشسته و لیگ جهانی دارد.
  مقر این سازمان در شهر لوزان سوئیس میباشد و 217 کشور جهان در آن عضویت دارند.


  تاریخچه والیبال در ایران
  والیبال در ایران برای اولین بار در حدود سال ۱۲۹۹ شمسی توسط آقای میر مهـدی ورزنده به ایران آورده شد و در دارالمعلمین تعلیم داده شد.
  در ابتدا برای اجرای آن قواعد و قوانینی در نظر گرفته نشده بود و بازی در زمینی به ابعاد 20×10 متر انجام می شد و در هر طرف زمین 9 تا 11 نفر بازی می کردند تا اینکه در سال 1302 شمسی با ترجمه مجلات خارجی از مقررات خاص آن در ایران نیز پیروی شد.
  در سال 1304، سه تیم والیبال در ایران شکل گرفت که عبارت بودند از: تیم دارالمعلمین ورزش، تیم باشگاه شایسته (اجتماعیون) و تیم کالج البرز.
  تاریخچه والیبال در ایران رقابت میان این سه تیم با استقبال مردم و دوستداران ورزش همراه بود و هیجان بسیاری به راه می انداخت.شمس الدین شایسته، مربی تیم باشگاه شایسته، در راه شکوفایی ورزش والیبال در ایران تلاش بسیاری کرد و خدمات ارزنده ای انجام داد.
  از بازیکنان سرشناس سالهای اول والیبال در ایران میتوان به ناصر رفیعا، بدیع الله مجذوب، علی کنی، نصرالله مقدم، صادق ریاحی و حسن گوشه اشاره نمود.
  اولین مسابقه والیبال در ایران در سال 1304 بین دو تیم دارالمعلمین ورزش و کلوپ شایسته انجام شد و والیبال رفته رفته در ایران به مدارس کشیده شد و پیشرفت چشمگیری نمود اصفهان اولین شهری بود که بعد از تهران در امر توسعه این ورزش نقش بارزی داشت اولین مسابقه شهرستانهای ایران بین دو تیم والیبال کالج اصفهان و کالج البرز تهران برگزار شد. تهیه توپ والیبال یکی از مشکلات آن زمان بود و برای بازی والیبال اکثراً از توپ فوتبال استفاده می شد سرانجام اولین توپ والیبال توسط شخصی به نام قمشه ساخته شد.
  در سال 1314 یک دوره مسابقه باشگاهی در تهران برگزار گردید که تیم باشگاه دربند به مقام قهرمانی و جام دست یافت در همین سال نیز چند مسابقه دوستانه و تشویقی بین تیم های بانوان تهران انجام شد. در سال 1318 اولین دوره مسابقات قهرمانی ایران برگزار شد و تیم تهران مقام اول را کسب نمود.
  در سال 1324 یک فدراسیون مشترک برای بسکتبال و والیبال به وجود آمد که این دو ورزش را با هم اداره میکرد. اما در سال 1336 توسط کمیته ملی المپیک ایران یک فدراسیون مستقل برای والیبال ایجاد شد تا با اختیارات و آزادی عمل بیشتری به توسعه این ورزش در سطح کشور بپردازد.
  والیبال ورزش مورد علاقه سربازها در جنگ جهانی دوم بود. اشغال ایران توسط نیروهای متفقین در جنگ جهانی دوم ارتباط ورزشی کشور ما به ویژه تیم های والیبال را با سربازان این نیروها به همراه داشت و راهی برای آشنا شدن با والیبال خارج از کشور بود. مسافرت ورزشکاران این رشته به خارج از کشور و مشاهده مسابقات والیبال خارجی نیز تاثیر فراوانی را برای والیبال ایران به همراه داشته است پاس قوسی بلند و آبشارزدن با روش پرش جفت پا از زمین از ثمره این مسافرت ها بود.
  در سال 1337 تیم ملی والیبال مردان پاکستان به عنوان اولین تیم خارجی به تهران دعوت شد و چند مسابقه دوستانه با تیم های ملی و باشگاهی انجام داد که در چهار مسابقه پیاپی با تیم ملی و دیگر تیم های کشورمان با نتیجه 3 بر صفر به پیروزی رسید ولی در مسابقه آخر با تیم ارتش کشورمان که در هوای آزاد انجام شد شکست خورد امیرعباس امین نخستین رئیس فدراسیون والیبال ایران بود که سرپرستی و هدایت تیم ملی والیبال ایران در بازی های آسیایی توکیو (سال 1958) را نیز به عهده داشت. بازی های آسیایی توکیو اولین حضور بین المللی والیبال ایران بود که تیم ایران با مربیگری فریدون شریف زاده به مقام نایب قهرمانی آسیا رسید.
  والیبال ایران در سال های 1970 و 1998 در رقابت های قهرمانی جهان و در سال 1991 در مسابقات جام جهانی والیبال حضور داشته است. مهمترین موفقیت والیبال ایران کسب مدال نقره بازی های آسیایی 2002 بوسان و کسب مدال برنز مسابقات قهرمانی آسیا در سال 2003 بوده است.
  لیگ برتر والیبال ایران به همت استاد ابراهیم نعمتی اولین داور جهانی والیبال ایران در سال 1354 تحت عنوان جام پاسارگاد و باشرکت 12 تیم در یک گروه آغاز گردید و تیم دخانیات تهران در این سال به مقام قهرمانی دست یافت.
  در سال 1357 با اوج گیری انقلاب اسلامی ایران تشکیلات ورزش و والیبال دستخوش تغییراتی شد و لیگ برتر در دستور کار قرار نگرفت تا اینکه در اواخر سال 1368 با انتصاب محمدرضا یزدانی خرم به سمت ریاست فدراسیون والیبال تحولات اساسی در ساختار والیبال کشورمان به وجود آمد و لیگ برتر والیبال نیز از نو راه اندازی شد. در سال 1368 اولین دوره جام حذفی باشگاه های والیبال ایران نیز انجام گرفت که تیم استقلال با غلبه بر تیم گنبد قهرمان شد. از سال 1369 لیگ برتر والیبال با شرکت 10 تیم تحت عنوان جام فجر شروع شد و تا سال 1377 با این نام انجام می شد. از سال 1377 به بعد تعداد تیم هلی شرکت کننده در مسابقات از نظم خاصی برخوردار نبود تا اینکه در سال 1383 مسابقات با حضور 18 تیم و تحت عنوان جام ولایت انجام شد. و تیم صنام تهران به قهرمانی رسید. هم اکنون نیز همه ساله لیگ برتر والیبال با شرکت تعدادی از تیم های مطرح کشور برگزار می گردد.

   

  پس ازپیروزی انقلاب ایران

  در سال های اولیه پیروزی انقلاب اسلامی، تحت تاثیر شرایط جنگ تحمیلی علیه ایران و به علت تعویض های پیاپی روسای فدراسیون و تغییرات وسیع در کادر هیات رئیسه، برنامه های والیبال شکل پایداری نداشت و بیشتر کوشش می شد در زمینه ورزش عمومی و همگانی برنامه ریزی شود؛ لذا به جای رقابت های باشگاهی، برنامه ریزی برای برگزاری همه ساله مسابقات قهرمانی کشور انجام شد که این رقابت ها همچنان نیز برگزار می شوند.

  رفته رفته با پایان جنگ تحمیلی و سامان یافتن مدیریت و برنامه ریزی در ورزش کشور، برنامه ها و مسابقات والیبال نیز در سراسر کشور به لحاظ اجرا، کمیت و کیفیت شکل بهتری به خود گرفت. دوباره اعزام تیم ها به خارج از کشور و دعوت از تیم های خارجی از سر گرفته شد و والیبال پا در راه شروعی دوباره نهاد. شومان آلمانی اولین مدرس اروپایی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود. ایوان بوگانیکوف که اسم درست او ایوان بوگانیکوفس بود تحول نوینی در والیبال ایران ایجاد کرد و نسلی از بازیکنان و مربیان را برای والیبال ایران ساخت.

  مسابقات والیبال بین المللی دهه فجر که از سال 1365 تا سال 1379 برگزار شد. از جمله رویدادهای ارزنده در تاریخ والیبال ایران که به پیشرفت والیبال کشورمان سرعت بخشید و زمینه ای شد برای توجه باشگاه ها و تیمداری در والیبال داخلی. تا جایی که لیگ های برتر و دسته اول باشگاه های کشور به شکل نوین خود یعنی آن طور که در دنیا معمول بود، پی ریزی شد و سال به سال رونق یافت و لیگ به پیشرفت تیم ملی کمک کرد. در این دوره از تیم ملی مربیان خارجی زیادی به ایران آمدند و والیبال پایه ایران رشد کرد.

   

  والیبال ایران از کجا به اینجا رسید؟
  پیشرفت از 2010 تا 2013

  از سال 2010 با وجود زیرساخت ها، والیبال ایران پیشرفت و شگفتی قابل توجهی نسبت به والیبال سنتی قبل خود پیدا کرد و رو به والیبال مدرن آورد. فدراسیون والیبال ایران درصدد جذب مربی مطرح جهانی بود و در بین چهار گزینه خود خولیو ولاسکو، زوران گائیچ، آندره آ آناستازی و سیلوانو پراندی، خولیو ولاسکو مربی مطرح آرژانتینی را جذب کرد. ولاسکو به ایران آمد و فدراسیون دارای برنامه بلندمدت 6 ساله شد. از کارهای اولیه ولاسکو، جذب بازیکنان جوان تر و تمرینات مدرن و جذب دستیاران جدید بود. ایران با ولاسکو در سال 2011 در اولین تورنمنت مهم خود پس از 32 سال قهرمان والیبال آسیا شد. پس از این قهرمانی بازیکنان ایران در 3پست به عنوان بهترین بازیکن این دوره از مسابقات انتخاب شدند. آرش کمالوند، باارزش ترین بازیکن، امیر حسین، بهترین پاسور و فرهاد ظریف هم به عنوان بهترین لیبرو انتخاب شدند.

  در پی کسب جام قهرمانی آسیا تیم ملی والیبال ایران به جام جهانی والیبال مردان 2011 صعود کرد و در اولین شگفتی خود تیم ملی لهستان و صربستان را شکست داد و در مجموع به مقام نهم دست یافت. علیرضا نادی به عنوان دومین دفاع روی تور این دوره جام جهانی لقب گرفت. ایران برای این که بخت خود را برای صعود به المپیک 2012 امتحان کند در مسابقات انتخاب المپیک لندن در توکیوی ژاپن شرکت کرد و در مجموع با 5 امتیاز و فقط با یک امتیاز کمتر از استرالیا ناباورانه از صعود به المپیک لندن باز ماند. فرهاد ظریف به عنوان بهترین لیبرو و سعید معروف به عنوان بهترین پاسور معرفی شدند. ایران در گام بعدی در مسابقات انتخابی لیگ جهانی والیبال 2013 موفق شد در 4 دیدار خود پیروز شود. تیم ملی کشورمان جواز حضور در لیگ جهانی 2013 را کسب کرد و برای اولین بار در تاریخ به لیگ جهانی رفت. نقطه اوج تیم ملی ایران با ستارگان در اوج همراه با خولیو ولاسکو در لیگ جهانی 2013 بود. ایران در گام اول به تیم ملی روسیه باخت و در دومین گام در دیدار اول مقابل صربستان، قهرمان اروپا شکست را پذیرفت، اما در دومین دیدار که یکی از طولانی ترین ماراتن های لیگ جهانی بود، قهرمان اروپا را 3 بر 2 شکست داد تا نخستین پیروزی خود را در این تورنمنت جشن بگیرد.

  اما حماسه ایران در مودنا ایتالیا آغاز شد. تیم ملی ایران کاری کرد کارستان. این تیم بزرگ ترین شگفتی را در لیگ جهانی به وجود آورد و با نتیجه 3-1 تیم ملی والیبال ایتالیا دومین تیم پرافتخار لیگ جهانی و از برترین تیم های جهان را با حضور پرشور تماشاگران ایرانی درهم کوبید تا نقل هر رسانه معتبر شود. این پیروزی بازتاب بسیار گسترده ای در جهان داشت. در بازی دوم که ایتالیایی ها همه توان خود را گذاشتند تا ایران را ببرند، دو ست اول را بردند و در آستانه یک پیروزی مقتدرانه بودند اما ایران به خود آمد و دو ست را از ایتالیا گرفت تا نتیجه 2-2 شود. در سمت سوم این ایتالیا بود که بازی را برد اما در مجموع دو بازی، ایران با نتیجه 4-2 ایتالیا را شکست داد و افتخار و حماسه بزرگی را در کارنامه ورزش ایران ثبت کرد.
  در بازی بعد ایران به کوبا رفت و باز هم شاهکاری دیگر به نمایش گذاشت. ایران در هاوانا دو بار تیم ملی والیبال کوبا را شکست داد. در ادامه کشورمان میزبان تیم ملی والیبال آلمان شد و با حضور هزاران ایرانی در سالن آزادی 3 بر صفر آلمان را در هم کوبید و سایت جهانی والیبال هم تماشاگران ایرانی را نقطه اوج ایران در این مسابقه دانست. ایران در ادامه در بازی برگشت مقابل آلمان و در آخرین گام، شکست خانگی را پذیرفت. تیم ملی والیبال ایران که برای نخستین بار در رقابت های لیگ جهانی شرکت کرده بود در حالی این مسابقات را به پایان رساند که با درخشش بازیکنان و مربیان و مغلوب کردن بزرگانی چون ایتالیا و کوبا عنوان پدیده را به خود اختصاص داد و در پایان این رقابت ها محمد موسوی از ایران به عنوان بهترین مدافع روی تور لیگ جهانی والیبال 2013 انتخاب شد. در ادامه تیم ملی والیبال ایران مورد تقدیر رئیس جمهور وقت ایران و رهبر معظم و ارگان های دولتی و خصوصی قرار گرفت.

  ایران در گام بعدی در مسابقات والیبال انتخابی جهان 2013 با حضور پاکستان، اندونزی و بحرین با 3 پیروزی مقابل تمامی تیم ها به جام قهرمانی جهان راه یافت. تیم ملی کشورمان هفدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی مردان آسیا را در دبی پیش رو داشت. ایران در این مسابقات با شکست لبنان به مرحله نیمه نهایی صعود کرد و در نهایت با پیروزی 3 بر صفر در بازی فینال مقابل تیم ملی کره جنوبی با درخشش بازیکنان خود برای دومین بار با اقتدار و فقط با یک ست باخت قهرمان آسیا شد. برای نخستین بار در رده بندی جهانی به عنوان بهترین تیم آسیا دست یافتیم. در ادامه باز هم پیام هایی از سوی بزرگان ورزش و سیاست به سوی تیم ملی ایران روانه شد و ایران با این قهرمانی جواز حضور در مسابقات جام بزرگ قهرمانان جهان 2013 را به دست آورد و در پایان مسابقات قهرمانی والیبال مردان آسیا 2013 چهار بازیکن از ایران توانستند پنج عنوان برتر این دوره از رقابت ها را از آن خود کنند. امیر غفور به عنوان بهترین اسپکر، محمد موسوی به عنوان بهترین دفاع روی تور، فرهاد ظریف بهترین لیبرو و سعید معروف کاپیتان تیم ملی والیبال ایران هم به عنوان بهترین پاسور و باارزش ترین بازیکن آسیا در سال 2013 معرف شدند.

  ایران بعد از این مسابقات به جام بزرگ والیبال قهرمانان جهان 2013 رفت. در اولین دیدار مقابل برزیل 3-1 مغلوب شد، در دومین دیدار مقابل ایتالیا دوباره با نتیجه 3-2 پیروز شد و در سومین دیدار مقابل روسیه 3 بر صفر تن به شکست داد. حریف بعدی ایران تیم ملی والیبال ایالات متحده آمریکا بود. بازیکنان تیم ملی ایران با درخشش خود در این بازی حساس به علت مسائل بین این دو کشور، 3-2 مقابل آمریکا به پیروزی تاریخی دست یافتند. ایران در آخرین دیدار این مسابقات مقابل ژاپن به برتری قاطعانه 3 بر صفر دست یافت و در پایان رقابت ها به مقام چهارم رسید. فرهاد ظریف از ستاره های این دوره از مسابقات، به عنوان بهترین لیبروی این دوره انتخاب شد و پس از پایان این رقابت ها از تیم ملی ایران خداحافظی کرد.

  بعداز این دوره مسابقات، مربیان و رسانه های معتبر روسیه، برزیل، لهستان و ایتالیا، ایران را به عنوان قدرت نوظهور والیبال ایران ورزش اول رسانه ها شد. بعد از پیشرفت تیم ملی ایران شایعه جدایی ولاسکو بعد از مسابقات جام بزرگ قهرمانان جهان قوت گرفت تا روزی که رئیس فدراسیون آرژانتین در پی نتایج بد تیم ملی والیبال آرژانتین، با اصرار رئیس جمهوری آرژانتین و مردم آرژانتین از فدراسیون والیبال ایران خواستار بازگشت او به وطن و ثبت قرارداد سه ساله شدند. در پی انتشار این خبر ایرانیان در صفحه های اجتماعی دست به ساخت کمپین حمایت از ولاسکو به نام «ما از ولاسکو می خواهیم تا سرمربی ایران باقی بماند» زدند و این صفحه در سایت ها و رسانه های معتبر جهان بازتاب فراوانی داشت. روز بعد خبر جدایی ولاسکو در رسانه ها رسمی شد. دراین خبر آمده بود ولاسکو میل زیادی به رفتن دارد، او تحت تاثیر سیل عظیم درخواست های مردم و رئیس جمهور آرژانتین قرار گرفته و عشق به وطن کم کم راهش را از والیبال ایران دور می کند.

  فدراسیون والیبال ایران در خبری گفت جدایی توافقی حاصل شد و ولاسکو سرمربی آرژانتین می شود. پس از جدایی خولیو ولاسکو مسئولان فدراسیون والیبال ایران برای انتخاب جایگزین خولیو ولاسکو دست به کار شدند و از میان 8 گزینه مطرح یعنی آندره آ آناستازی، سیلوانو پراندی، لورنزو برناردی، هیومک کاچن، رائول لوزانو، دانیل کاستلانی، ولادیمیر آلکنو و اسلوبودان کواچ برای هدایت تیم ملی ایران، اسلوبودان کواچ را به عنوان گزینه نهایی سرمربیگری تیم ملی والیبال ایران انتخاب کردند. کواچ در ماه مارس 2014 قراردادی سه ساله را با فدراسیون والیبال ایران به امضا رساند و سرمربی تیم ملی والیبال کشورمان شد.

  والیبال ایران از کجا به اینجا رسید

  المپیک

  تیم ملی والیبال ایران حدود سی سال پیش برای اولین بار در رقابت های انتخابی المپیک شرکت کرد که از صعود به المپیک باز ماند. برای دومین مرتبه در سال 2004 به سرمربیگری پارک کی وون برای راهیابی به المپیک آتن تلاش کرد و آخرین بار نیز در سال 2008 با زوران گائیچ از حضور در المپیک پکن باز ماند. در سال 2012 با مربی آرژانتینی خود خولیو ولاسکو باز هم از المپیک بازماند و به لندن نرسید.

  لیگ جهانی 2013

  نقطه اوج تیم ملی والیبال ایران در این مسابقات آغاز شد. ایران در انتخابی لیگ جهانی ابتدا به مصاف مصر در کشور مصر رفت و در دو بازی با نتایج 3 بر صفر و 3 بر یک پیروز شد. سپس در تهران پذیرای ژاپن شده و با دو نتیجه قاطع 3 بر صفر پیروز شد و برای اولین بار در تاریخ، به لیگ جهانی راه یافت. تیم ملی والیبال ایران در شهریور سال 1391 با کامیابی در دور انتخابی لیگ جهانی برای نخستین بار به این رقابت ها رسید. تیم ملی کشورمان که در دور پیشین مسابقات قهرمانی والیبال آسیا 2011 قهرمان شده بود، به عنوان نماینده این قاره در مرحله گزینش لیگ جهانی والیبال برابر تیم مصر، قهرمان آفریقا صف آرایی کرد و در دور بازی پیاپی این تیم را در قاهره شکست داد. ایران در دور بعد با دو پیروزی برابر تیم ملی والیبال ژاپن در تهران، جواز حضور در بیست و چهارمین دوره لیگ جهانی والیبال 2013 را به دست آورد. مربیگری تیم والیبال ایران در این مسابقات را خولیو ولاسکو بر عهده داشت.
  لیگ جهانی 2014

  تیم ملی والیبال ایران در سال 2014 برای دومین بار در لیگ جهانی شرکت کرد و در گروه A با تیم های ملی ایتالیا، برزیل، لهستان همگروه شد. ایران در دور بازی دور رفت خود مقابل ایتالیا 3 بر صفر شکست خورد و به مصاف برزیل رفت. در دیدار اول با برزیل با نتیجه 3 بر 2 شکست خورد اما یک امتیاز گرفت. ایران در دیدار دوم خود توانست در یک دیدار حساس مقابل برزیل 3 بر صفر پیروز میدان شود. در دیدار برگشت در اولین بازی در آزادی مقابل برزیل توانست باز هم برزیل را 3 بر 2 شکست دهد و این بار رسانه های جهانی این برد را پیروزی تاریخی والیبال ایران نامیدند. ایران در دومین دیدار دور برگشت در مقابل برزیل با همین نتیجه شکست را پذیرفت.

  ایتالیا حریف بعدی ایران در دیدار اول دور برگشت شکست 3 بر صفر را در آزادی پذیرفت. در دیدار دوم دور برگشت نیز ایران توانست ایتالیا را با نتیجه 3-1 شکست دهد. این پیروزی ها در مقابل لهستان هم در تهران تکرار شد و ایران در دیدار اول دور رفت با نتیجه 3-1و در دیدار دوم دور رفت با نتیجه 3 بر صفر پیروز شد و در مقابل لهستان صعود خود را به مرحله بعد قطعی کرد. ایران در دیدار بعدی مقابل لهستان 1-3 شکست خورد. بازی آخر ایران مقابل لهستان در تاریخ 5 ژوئیه 2014 برگزار شد که ایران با نتیجه 3 بر صفر برای بار دوم شکست را پذیرفت. ایران با پیروزی خود در مقابل لهستان در تهران که صعود خود را قطعی کرده بود در مرحله نهایی با برزیل و روسیه همگروه شد.

  نخستین بازی ایران مقابل روسیه برگزار و در این بازی ایران با نتیجه 2-3 مغلوب روسیه شد. ایران در بازی بعد مقابل برزیل این تیم را 3-1 شکست داد تا بار دیگر قدرت خود را به رخ جهانیان بکشد. تیم کشورمان توانست با نتیجه عالی به عنوان سرگروه و تیم نخست راهی مرحله بعد شود، روسیه قهرمان دوره قبل را ناباورانه حذف کند و برای اولین بار در تاریخ والیبال ایران در لیگ جهانی، به جمع 4 تیم برتر این رقابت ها راه یابد. در مرحله بعد ایران با آمریکا رو به رو شد که بازی را با نتیجه 3 بر صفر به آمریکا واگذار کرد. ایران در بازی رده بندی، حریف ایتالیا شد و در این بازی نیز با عملکردی ضعیف شکست خورد و مقام چهارم لیگ جهانی 2014 را کسب کرد.
  قهرمانی جهان 2010

  ایران در سال 2010 برای چهارمین بار به رقابت های قهرمانی والیبال جهان صعود کرد و با تیم های ملی ایتالیا، ژاپن و مصر همگروه شد. در دیدار اول مقابل ژاپن به پیروزی رسید. در مقابل ایتالیا با نمایش خوبی شکست خورد و در مقابل مصر نیز تن به شکست داد. ایران در حالی که وضعیت مشابهی با مصر و ژاپن از نظر امتیازی داشت به دلیل ست شماری نتوانست از گروه خود صعود کند. اما با این وجود به همراه پنج تیم دیگر مشترکا در مقام نوزدهم قرار گرفت.

  قهرمانی جهان 2014

  ایران در انتخابی قهرمانی جهان با شکست دادن اندونزی، پاکستان و بحرین برای پنجمین بار در سال 2014 جواز حضور در مسابقات قهرمانی جهان را کسب کرد. تیم ملی والیبال ایران در گروه چهارم با تیم های ملی ایتالیا، آمریکا، فرانسه، پرتوریکو و بلژیک همگروه شد. در اولین دیدار خود در مقابل ایتالیا با نتیجه 3 بر 1 به پیروزی دست یافت و در دیدار دوم مقابل آمریکا نیز در یک بازی حساس در سالن کراکوف آرنا به برتری 3 بر 2 دست یافت تا با اقتدار بازی های مرحله گروهی را ادامه دهد. فرانسه سومین حریف ایران بود که توانست ایران را 3 بر یک شکست دهد. ایران در دو دیدار آخر خود مقابل بلژیک و پورتوریکو توانست به ترتیب با نتایج 3 بر یک و 3 بر صفر به پیروزی برسد و برای اولین بار به مرحله بعد قهرمانی جهان صعود کند. صعود تاریخی ایران مود توجه رسانه های ورزشی دنیا قرار گرفت. ایران در دور دوم در گروه تیم های ایتالیا، فرانسه، لهستان، صربستان، آرژانتین و استرالیا قرار گرفت. در دیدار اول استرالیا حریف آسیایی خود را با نتیجه 3-1 از پیش رو برداشت.
  در گام دوم ایران توانست در یک دیدار حساس مقابل آرژانتین با اقتدار و با نتیجه 3 بر صفر پیروز شود. در دیدار بعدی مقابل لهستان در یک مسابقه نفسگیر در سالن اطلس آرنا با نتیجه 3-2 شکست خورد تا با یک امتیاز گرفته شده به مصاف صربستان برود. ایران این دیدار را با نتیجه 3 بر یک پیروز شد و برای اولین بار به جمع شش تیم برتر قهرمانی جهان صعود کرد. در مرحله نیمه نهایی مقابل آلمان و فرانسه به ترتیب با نتایج 3 بر صفر و 3-2 شکست خورد و از صعود به جمع چهار تیم بازماند و راهی دیدار رده بندی شد.
  تیم ملی کشورمان در نهایت با شکست 3 بر صفر مقابل روسیه به مقام ششمی رسید. ایران که به بهترین مقام خود در قهرمانی جهان رسیده بود باعث شگفتی رسانه های خارجی شد. این نتیجه یکی از بهترین نتیجه های تاریخ ورزش ایران شد و روزنامه لاگاتزتا دلواسپورت ایران را تیم افسانه ای جام هجدهم نامید.

   

  روساي فدراسيون واليبال از اواخر سال 1336 تاکنون

  روساي فدراسيون واليبال از اواخر سال 1336 تاکنون

  آقايان :
  1. امير عباس امين از سال 1336 الي 1342
  2. کاظم رهبري از اواخر سال 1342 الي 1346
  3. علي اکبر مير فخرائي حدود 8 ماه سال 1347
  4. کمال خانلي 1347 الي 1348
  5. فريدون فرخ نيا از 1349 تا 1351
  6. تيمسار سرلشگر مهدي خزائي 1351 تا 1353
  7. فرهاد مسعودي از 1353 تا 1356
  8. سرکار سرهنگ منوچهر شاپوري از اواخر سال 1356 الي 1357
  9. محمود عدل سال 1358
  10. غلامرضا جباري از اواخر سال 1358 تا 1360
  11. جابر خلف زاده از 1360 تا اول سال 1361
  12. حسين عليرضائي تهراني از نيمه اول سال 1361 تا 1363
  13. غلامرضا جباري از نيمه دوم سال 1363 تا 1365
  14. پرويز خاکي از حدود پايان سال 1365 تا 1368
  15. محمدرضا يزداني خرم از اواخر سال 1368 تاکنون کنون طولاني ترين زمان رياست.
  16. محمدرضا داورزني از 20 آبانماه سال 1385

  منابع : پورتال ایمن - والیبال ایران - vom.ir

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - درمان با ورزش