ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
معروفترین ورزشکاران زن ایران را بشناسید
چگونه قد خود را بعد از بلوغ افزایش دهیم
شخصیت شناسی از روی گروه خونی افراد
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح

تاریخچه بوکس ایران

 • نویسنده: رامین پنجه ء
 • یکشنبه, 15 اسفند 1395
 • تاریخچه بوکس ایران

  بوکس 

  مسابقه ورزش بوکس بطور رسمی در ششصد و هفتاد و هفت سال قبل از مسیح در بیست و سومین بازی المپیک در هاین که اولین نبرد این ورزش است شروع شده و «ابراستوس» اهل سمیرنا در این مسابقه فاتح و قهرمان شناخته شد. این‌که قدیمیترین نبرد بوکس به چه نوع صورت گرفت و چگونه با یکدیگر می‌جنگیدند معلوم نیست. چنانکه در تواریخ روم ذکر شده است که طرفین مشت‌های خود را به چرم‌های خامی محکم بسته و سعی می‌کردند که با ضربات محکمی از این مشت‌های سخت و سنگین حریف را از پای در آورند. البته این مسابقات بدون رعایت وزن بدن انجام می‌شد.ملائکوماس که پدرش نیز چهل و پنج سال بعد از مسیح فاتح بوکس و قهرمان المپیک گردیده بود عموم رقیبهای خود را تنها با فن (نه با زور و قدرت) مغلوب می‌ساخت. مسابقه‌هایی که بدین صورت وقوع می‌یافت بدون انقطاع بود و دائماًّ در میدان‌های مسابقه یک ورزشکار با قهرمانان آماده بنبرد بوده و هرکس که از بین تماشاچیان داوطلب مسابقه بود دست خود را بلند می‌کرد. ملائکوماس قهرمان رومی که در اکثر نبردها ورزشی بدین نوع فاتح می‌گردید بالاخره در یک مسابقه که حریف او کشته شد اشتهاری بسزا یافت. در این مسابقه‌ها قهرمانان دوره امپراتوری روم دستهای خود را باآلتی شبیه به دستکش که روی آن میخهای محکم فولادی کوفته شده بود مجهز می‌کردند و نیز یک نوع دستکش مخصوص دیگر که از چرمهای سخت و محکم در دست می‌گرفتند و مسابقه را شروع می‌کردند. با استفاده این دستکشها در هر مسابقه یکی از دو طرف حتماً سخت مجروح یا مقتول می‌شد سبب شد که مسابقه‌های بوکس بدین شکل ترک شود. در واقع بازی بوکس با از بین رفتن مسابقه‌های المپیک توأم گردیده و در سال ۴۰۰ بعد از میلاد قهرمانان ورزشهای مختلف بوکس را به کلی فراموش کردند. در همان عصر یا چند قرن بعد ورزش کشتی گیری که مخاطرات ان کمتر از اینگونه بوکس‌ها نبود متداول شد و از ورزشهای عمومی گردید.

  تاریخچه بوکس در ایران

  بوکس

  ورزش بوکس با آغاز جنگ جهانی دوم در ایران مورد استقبال قرار گرفت. در اسکله های جنوبی کشور، کارکنان کشتی های خارجی این ورزش را انجام می دادند و بدینسان جوانان ایرانی با مشاهد بوکس به آن علاقه مند شدند...

   توسط سازمان پیشاهنگی ایران‏، مرحوم عبدا... نادری را در سال 1321 به عنوان بنیانگذار اصلی بوکس ایران معرفی شد و وی در سال 1322 از طرف دستگاه تربیت بدنی و ورزش ایران ، مدیریت بوکس را عهده دار شد و اولین مسابقات داخلی بوکس در سال 1324 ، اولین مسابقات رسمی قهرمانی کشور در سال 1325 که در 6 وزن +8-81-72-67-62-58-54-51 کیلوگرم انجام شد . مرحوم نادری در سال 1333 جای خود را به فتح ا... امیر علایی داد و بعد از او در سال 1341 علی عبده رئیس فدراسیون شد . در سال 1346 فدراسیون بوکس دچار تغییر و تحول شد و این بار مهندس آراداشس ساگینیان حدود 2 سال بر سرکار آمد و سپس در سال 1347 مهندس رضا قطبی جانشین وی شد اما چهار ماه بیشتر دوام نیاورد و مجددا آقای فتح ا... امیر علایی روی کار آمد و بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند 1357 با نظارت کمیته ملی المپیک در تاریخ 30/05/58 شورای فدراسیون بوکس را تشکیل داد .

  بوکس ایران در پی یک مصاحبه تلویزیونی که از جانب گروه ورزش شبکه اول تلویزیون با یکی از روحانیون ترتیب داده شده بود تعطیل شد و چند سالی پیشکسوتان مربیان و قهرمانان قادر به بازگشایی فدراسیون و احیای بوکس نشدند که بالاخره در سال 1368 ریاست جمهور و ریاست محترم مجلس‏ عده ای از پیشکسوتان مربیان و ورزشکاران بوکس را پذیرفتند و در اواخر سال 1368 با جلب موافقت مقام های ارشد مملکتی آقای « احمد ناطق نوری » نماینده مجلس شورای اسلامی را به عنوان رئیس فدراسیون بوکس جمهوری اسلامی ایران منصوب شد و احیای بوکس در دستور کار فدراسیون ، پیشکسوتان و دست اندرکاران ، مربیان، داوران و ورزشکاران ....... گرفت و در عرض حدود 3 سال کارنامه هایی از خود به جا نهادند که در این مقال نمی گنجد . اما از نکاتی که پس از انقلاب اسلامی و در زمان ریاست احمد ناطق نوری قابل بررسی است این است که پس از بازگشایی فدراسیون در سال 1368 بعد از 10 سال تعطیلی متاسفانه تاکنون ارگانها و نهادهایی مانند نیروهای انتظامی و ارتش، جامعه کارگران ، وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه ها هیچگونه فعالیتی در این رشته ورزشی نداشته و به تعبیری بوکس در نهادهای فوق تعطیل است . همچنین هنوز هم مسابقات بوکس در ابعاد داخلی و برون مرزی از سوی سیمای جمهوری اسلامی ایران پوشش تصویری نداشته و فقط به پخش اخبار اکتفا می شود .بوکس ایران قبل از انقلاب آنچنان موفقیت جهانی نداشته است اما در بازگشایی مجدد و با درایت مسوولین در سال 1998 و در رقابتهای جام جهانی که در کشور چین برگزار شد ابراهیم موسوی در وزن 75 کیلوگرم و کوروش مولایی در وزن 81 کیلوگرم موفق به دریافت مدال برنز شدند ، همایون امیری در سال1383 و در رقابتهای قهرمانی دانشجویان جهان در کشور ترکیه در وزن 75 کیلوگرم مدال برنز گرفت . در رقابتهای جام ستارگان جهان در سال 1387 و در کشور چین تایپه مرتضی سپهوند و علی مظاهری به مدال برنز دست یافتند .

  در المپیک 1996 آتلانتا بابک مقیمی در المپیک 2008 در چین .،مرتضی سپهوند و در رقابتهای المپیک 2012 لندن احسان روزبهای تا آستانه کسب مدال پیش رفتند و فقط با بدشانسی نتوانستند مدال بگیرند . قبل از بازیهای المپیک آتلانتا در مسابقاتی که به حضور شرکت کنندگان در این المپیک برگزار شد ، بابک مقیمی مدال نقره گرفت ضمن آنکه فدراسیون بوکس در تمامی ادوار المپیک های برگزار شده پس از انقلاب اسلامی به شایستگی توانسته است نمایندگانی را به این مسابقات اعزام نماید. فدراسیون بوکس  با قدمتی حدود 70 سال در قبل از انقلاب در مسابقات قهرمانی آسیا و بازیهای آسیایی تعداد 14 مدال طلا 14 مدال نقره و 28 مدال برنز کسب کرد که این تعداد پس از انقلاب به 15 مدال طلا 21 مدال نقره و 50 مدال برنز افزایش یافته مضاف بر اینکه حضور تعدادی از کشورهای تازه استقلال یافته شوروی سابق مانند ازبکستان ، قزاقستان ، قرقیزستان، ترکمنستان و... که در قاره آسیا قرار گرفته اند کسب مدال را هم اکنون بسیار مشکل نموده است . با این حال مدالهای بدست آمده در سالیان اخیر به لحاظ کمی و کیفی در زمان ریاست احمد ناطق نوری از رشد چشمگیری برخوردار بوده است که به لحاظ آماری قابل استناد است.

  وزن دستکش
  وزن دستکش تا متوسط وزن ۸ اونس؛ متوسط ۱۰ اونس و برای سنگین وزن ۱۲ اونس کمتر نباشد.
  محل بوکس
  محل مسابقه بوکس، سکوی مشت‌زنی یا رینگ نام دارد که محوطه‌ای چهارگوش، معمولاً حدود یک متر بالاتر از سطح زمین است که اطراف آن با سه یا چهار ردیف طناب موازی محصور است.
  این سکوها معمولاً از چهار طرف توسط چهار ردیف طناب با فاصله ۳۰، ۶۰، ۹۰ و ۱۲۰ سانتیمتر از زمین پوشیده شده‌اند. قطر طنابها یک اینچ و روی آن توسط پارچه نرمی یا لاستیک پوشانده می‌شود. اندازه استاندارد رینگ بوکس آن از داخل طناب‌ها ۶٫۱۰ × ۶٫۱۰ متر مساوی با ۲۰ ×۲۰ فوت و از خارج ۸ × ۸ متر مساوی با ۲۶ × ۲۶ فوت است.
  کف محوطه بوکس بایستی با تشک پوشانیده و روی تشک را نیز با برزنت محکم شده و توسط طناب به کف محوطه بسته شود.
  اوزان مسابقه
  مسابقات بوکس آماتور در یازده گروه وزنی و مسابقات بوکس حرفه‌ای در پانزده وزن بر‌گزار می‌شود.
  نکاتی در مورد امتیازات مسابقه
  ۱- تعداد ضربات – ضرباتی که مطابق قانون و بدون دفاع به هدف اصابت نماید ۲-. ۳- حمله و روش صحیح بوکس لازم است کاملاً مورد نظر باشد. ۴- ضربات خطا و غیر فنی حساب نمی‌شود ۵- در موقعی که داور وسط خطا را دیده و تذکر می‌دهد در صورتی که از سه بار بیشتر تکرار شود امتیاز کسر شود توسط داورها ضربات صحیح بایستی با مشت بسته و با سطح جلو چهار انگشت و یا چهار بند دست زده شود. محل صحیح ضربات جلوی صورت و طرفین آن، جلوی بدن بالاتر از کمربند و طرفین ضربه زده شود، روی ساعد و بازو و دستکش امتیاز نخواهد داشت. نسبت به اتفاقات آنی تصمیم داور وسط قطعی است و در غیر این صورت کمیته مسابقات تصمیم لازم را می‌گیرد.

   

  منابع : عصر ایران - فدراسیون بوکس-باشگاه خبر نگاران جوان

   

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - درمان با ورزش