ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
فرهنگ زندگی در آمریکا
مناطق دیدنی شیراز
مکان های دیدنی تهران
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

معرفی چشمه گل رامیان

 • نویسنده: علی اصغر قره داغی
 • یکشنبه, 22 مرداد 1396
 • معرفی چشمه گل رامیان

  دریاچه گل رامیان و چشمه گل رامیان در استان گلستان واقع است. این چشمه و دریاچه در جنوب شهر رامیان یکی از شهرهای تابع استان گلستان واقع شده است . این چشمه  در دامنه کوه “پنهان خانه” قرار گرفته است.  چشمه گل رامیان به صورت یک استخر طبیعی به طول 90 متر و به عرض   80 متر و به عمق 34  تا 44 متر و به روایتی به 80 متر است که در ارتفاع   320 متری از سطح دریا قرار دارد.

  معرفی

  معرفی چشمه گل رامیان

  این چشمه در حدود 6 کیلومتری جنوب شهر رامیان و در دامنه کوه پنهان خانه اعجاز آفرینش خداوند را در شرق استان گلستان به نمایش گذاشته است. چشمه گل رامیان به صورت یک استخر طبیعی به طول 90 متر و به عرض 80 متر و به عمق 34 تا 44 متر و به روایتی 80 متر است که در ارتفاع 320 متری از سطح دریا قرار دارد. درباره این چشمه، دانشنامه گلستان می نویسد: با توجه به این که گل رامیان از چشمه های آهکی است نمی توان برای آن عمق معین و مشخصی بیان کرد ولی مساحت تقریبی آن حدود 5 هزار و 658 مترمربع است. این چشمه که در ۵ کیلومتری جنوب شهرستان رامیان و در 85 کیلومتری مرکز استان (گرگان) قرار دارد، از 3 طرف به جنگل و از یک طرف به زمین های زراعی متصل است. آب چشمه از کف زمین می جوشد. رنگ این چشمه به دلیل عمق زیاد به صورت سبز تیره بسیار خوشرنگ و جالب است.

  از نظر مطالعات زمین شناسی و جغرافیایی طبیعی، چشمه گل رامیان از جمله چاله های بیضی شکل است که نیمرخ آن شبیه یک تشت است و در نتیجه یک نقطه فرونشسته در سطح تشکیلات آهکی به وجود آمده است.

  بر اساس تحقیقات انجام شده این چشمه، از چشمه های آهکی است و آب آن از بخش داخلی جوشش دارد و سرریز این منبع آبی به رودخانه قره چای رامیان که یکی از شاخه های گرگانرود است، وارد می شود.

  در گل رامیان گونه های ماهیان شامل ماهی سفید رودخانه ای، سیاه ماهی و ماهی آبر نوئیدز وجود دارد. عمده ماهیان گل، ماهی سفید رودخانه ای است و تغذیه این ماهی بیشتر از حشرات آبزی و نرم تنان است این گونه ماهی در این منطقه دارای ارزش صید ورزشی با قلاب است. پوشش گیاهی اطراف آن را درختان پهن برگ، بلوط، درختچه های ولیک پوشانده است و در نزدیکی این مجموعه دلپذیر و با اهمیت ذخیره گاه جنگلی «زربین» واقع شده است.

  پنهان خانه اعجاز آفرينش

  تصاویر چشمه گل رامیان

  به هر صورت مردم اينجاگويي آشنايي خوبي با مقوله گردشگري دارند و با روي باز پذيراي رهگذران ومسافرانند. اما بايد دانست که رعايت حريم شخصي نه در اين منطقه بلکه در هر منطقه اي حرف نخست را براي خوشگذراني بيشتر مي زند. راه سخت است اما ديدن اين چشمه زيبا وآرميدن درميان طبيعت سرسبز آن آدمي را به شوق مي آورد.

  اين چشمه درحدود 6 کيلومتري جنوب شهر راميان و در دامنه کوه «پنهان خانه» اعجاز آفرينش خداوند را در شرق استان گلستان به نمايش گذاشته است . چشم گل را ميان به صورت يک استخر طبيعي بيضي شکل به طول 90 متر و به عرض 80 متر است که در ارتفاع 320 متري از سطح دريا قرار دارد. اين چشمه در جنوب شهرستان راميان ودر 85 کيلومتري مرکز استان (گرگان) قرار دارد. از سه طرف به جنگل و از يک طرف به زمينهاي زراعي متصل است . آب چشمه از کف زمين مي جوشد.

  آب آن ازمحل خروج مانند آب استخر صاف و زلال و قابل استفاده کشاورزي است. متاسفانه با کشيدن يک راه تا لب چشمه و به لحاظ آسيب پذير بودن خاک اطراف آن، آثار ريزش هايي در اطراف چشمه مشاهده مي شود به گونه اي که ريشه برخي درختان کاملا بيرون زده است.

  براساس تحقيقات انجام شده اين چشمه از چشمه هاي آهکي است و آب آن از بخش داخلي جوشش دارد و سرريز اين منبع آبي به رودخانه «قره چاي» راميان که يکي از شاخه هاي «گرگان رود» است ،وارد مي شود. درگل راميان گونه هايي از ماهيان شامل ماهي سفيد رودخانه اي ، سياه ماهي و ماهي «آبر نوئيدز» يافت مي شود.

  عمده ماهيان گل، ماهي سفيد رودخانه اي است و تغذيه اين ماهي بيشتر از حشرات آبزي و نرم تنان است. اين گونه ماهي در اين منطقه داراي ارزش صيد ورزشي با قلاب است. پوشش گياهي اطراف آن را درختان پهن برگ، بلوط و درختچه هاي وليک پوشانده است ودر نزديکي اين مجموعه دلپذير و با اهميت ذخيره گاه جنگلي «زربين» واقع شده است.

  تفرجگاهي بکر براي همه

  تصاویر چشمه گل رامیان

  چشمه گل راميان با اندک توجه و به کارگيري امکانات خدماتي، رفاهي و آماده سازي مسير مي تواند به عنوان مرکزي براي جذب توريست در نظر گرفته شد. رنگ اين چشمه به دليل عمق زياد سبز تيره بسيار خوشرنگ و جالب است . اين چشمه از قديم يکي از مراکز تفرجگاهي شهرستان هاي اطراف مانند گنبد کاووس، راميان، آزاد شهر و شهرهاي خان ببين و علي آباد کتول و روستاهاي منطقه است . حتي گردشگران و مسافريني از نقاط دور دست و در فصول گرم از اين چشمه استفاده مي کنند. اين پديده مهم مي تواند به عنوان يک اثر طبيعي ملي به ثبت برسد و با داير کردن امکانات لازم، تمام ملاحظات زيست محيطي را در آن رعايت وآن را تبديل به يکي از مراکز جذب توريست کرد.

  دلیل نامگذاری

  تصاویر چشمه گل رامیان

  کلمه گل در زبان ترکی به منطقه ای گود و عمیق که آب در آن جمع می شود گفته می شود. گل، کلمه ای آرامی و به معنای چشمه جوشان است. گل ها یا دریاچه ها در حوزه های آسیای مرکزی و ایران در جغرافیای طبیعی با نام های آلماگل، آلاگل و در جغرافیای انسانی به عنوان نشان و نماد اقوام شمالی ایران بزرگ دریافته ها و نقوش اشیای آنان با عناوین ماری گل، آینه گل و … به عنوان عناصر هویت فرهنگی ایران و آسیای مرکزی وارد مباحث تاریخی و قوم نگاری شده است.

   تصاویر چشمه گل رامیان

  گل رامیان به عنوان عنصر نمادین جایگاه مقدس نیایش آب در فرهنگ و آداب و هنر سرزمین آرامیان جایگاه ویژه ای داشته است. ویژگی گل رامیان، با موجودیت باستانی و تاریخی و طبیعی یگانه آن در ادوار مختلف هاله ای از اسطوره و واقعیت را بر آن روا داشته و بدین گونه این نگین سبز (کبود استر) دره بیژن با حوادث تاریخی و طبیعی که در کرانه آن حادث شده بسان دروازه و دالان بهشت راهی به درون واقعیت تاریخ و جغرافیای شگفت سرزمین مقدس رامیان (آرمیان) گشوده تا کلید حل معمای خاستگاه زمینی انسان در آرام هی تی (زمین جاودانه مقدس) در مباحث فرهنگ جهانی سازمان یونسکو و در طرح بازشناسی خاستگاه نخستین -انسان و زیست کره- مطرح بوده باشد!

  دلیل نامگذاری این منطقه به گل رامیان به فرهنگ و زبان مردم بومی این ناحیه مربوط است و گفته می شود از نظر تاریخی جمعیت غالب منطقه از نژاد ترک و تیره ای از ایل گرایلی هستند.چشمه گل رامیان با اندک توجه و به کارگیری امکانات خدماتی، رفاهی و آماده سازی مسیر می تواند به عنوان مرکزی برای جذب توریسم عمل کند.

   این چشمه از قدیم یکی از مراکز تفرجگاهی شهرستان های اطراف مانند گنبد کاووس، رامیان، آزاد شهر و شهرهای خان ببین و علی آباد کتول و روستاهای منطقه است. حتی گردشگران و مسافران از نقاط دوردست و در فصول گرم از این چشمه استفاده می کنند. این پدیده مهم می تواند به عنوان یک اثر طبیعی ملی به ثبت برسد و با دایر کردن امکانات لازم تمام ملاحظات زیست محیطی را در آن رعایت و آن را تبدیل به یکی از مراکز جذب توریست کرد.این چشمه یک کیلومتر از جاده اصلی تهران به مشهد و مسیر زائران امام هشتم علیه السلام فاصله دارد و مکانی دیدنی برای رفع خستگی سفر است.

  چشمه گل رامیان بر روی نقشه

  تصاویر چشمه گل رامیان

  تصاویر چشمه گل رامیان

  تصاویر چشمه گل رامیان

  تصاویر چشمه گل رامیان

  تصاویر چشمه گل رامیان

  تصاویر چشمه گل رامیان

  برای عضویت در خبرنامه مشروح کلیک کنید

  منبع:سیتی پدیا-همگردی-راسخون

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - مکانهای تفریحی ايران