ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
فرهنگ زندگی در آمریکا
مناطق دیدنی شیراز
مکان های دیدنی تهران
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

در سفر به اصفهان از چه مکان هایی دیدن کنیم؟

 • نویسنده: ندا یدی
 • دوشنبه, 23 اسفند 1395
 • در سفر به اصفهان از چه مکان هایی دیدن کنیم؟

  اصفهان، شهری است مملو از زیبایی‌ها و جاذبه‌های منحصربه‌فرد تاریخی، فرهنگی و مذهبی که بسیاری از آن‌ها با پیشینه‌ای به قدمت تاریخ، نظر گردشگران سراسر ایران و جهان را به خود جلب ساخته است.
  بازدید از این شهر، به دلیل حضور مجموعه‌ها‌یی از آثار ایران کهن، آرزوی هر انسانی است که تجربه‌ی لحظاتی هیجان‌انگیز در سفر به زمان را در ذهن خود می‌پروراند. سرزمینی که به واسطه‌ی یادگارهای باقی‌مانده از گذشتگانی دور، امروزه لقب نصف جهان را به خود اختصاص داده و یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری ایران محسوب می‌شود.

   

  1.  سی و سه پل

   سی و سه پل از مکان های دیدنی اصفهان

  قطعا یکی از شاخص‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر اصفهان، سی‌وسه پل از آثار تاریخی متعلق به دوران سلطنت شاه عباس صفوی است که در اوایل قرن ۱۱ هجری قمری و در سال ۱۰۰۸ قمری حداث شد.

  پل الله‌وری خان، نام دیگر این اثر ایران کهن است که روی رودخانه‌ی زاینده‌رود قرار دارد. در دوران حکومت صفویان، در این بنای زیبا مرسم جشن آب‌پاشان و خاج‌شویان ارامنه‌ی ساکن اصفهان برگزار می‌شد. اثری که می‌توان آن را شاهکار معماری ایرانی در آن دوران نامید.

   

  ۲. میدان نقش جهان (میدان امام خمینی)
  میدان نقش جهان (میدان امام خمینی) از مکان های دیدنی اصفهان

  در شمال شهر اصفهان و در مجموعه‌ی دولتخانه‌ی این شهر، میدانی زیبا و قدیمی به نام نقش جهان قرار دارد که قدمت آن به دوران حکومت تیموریان بازمی‌گردد. شاه عباس اول پس از به سلطنت رسیدن آن را وسعت بخشید. از جمله ویژگی‌های منحصربه‌فرد این اثر تاریخی حضور مجموعه‌ای از آثار ارزشمند ایران کهن قرار دارد که می‌توان به مسجد امام، مسجد شیخ‌لطف‌الله، عمارت عالی‌قاپو و سردر قیصریه اشاره کرد.

   

  ۳. عمارت عالی قاپو

  عمارت عالی قاپو از مکان های دیدنی اصفهان

  یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری در شهر اصفهان، عمارت زیبای عالی‌قاپوی این شهر است که در دوران حکومت صفویان احداث شد. این بنای تاریخی تا مدت‌ها لقب رفیع‌ترین ساختمان عهد صفویه را به خود اختصاص داده بود که استادکاران سازنده‌ی آن، با ایجاد تزئینات مینیاتوری زیبا در کنار هنر آکوستیک و طراحی کم‌نظیر و چشم‌نواز، شاهکاری منحصربه‌فرد را برای آیندگان به یادگار گذاشته‌‌اند. این اثر در اطراف میدان نقش جهان قرار دارد و یکی از پرطرفدارترین دیدنی‌های اصفهان محسوب می‌شود.

   

  ۴. بازار قیصریه

  بازار قیصریه از مکان های دیدنی اصفهان

  بازار قیصریه‌ی اصفهان، یکی از مشهورترین و محبوب‌ترین بازارهای تاریخی ایران در این شهر است که به نام بازار شاهی نیز شناخته می‌شود. قدمت این مکان تاریخی که به دلیل صنایع دستی در بین گردشگران به شهرت رسیده است، به دوران حکومت صفویان بازمی‌گردد که در آن بسیار مجلل و پررونق بوده است. این مجموعه‌ی تاریخی، معماری زیبا و خیره‌کننده‌ای صورت گرفته است که باعث تحسین بسیاری از گردشگران و کارشناسان معماری شده است.

   

  ۵. مسجد شیخ لطف الله

   مسجد شیخ لطف الله از مکان های دیدنی اصفهانعمارتی مذهبی و کهن، متعلق به دوران حکومت شاه عباس اول، در قرن ۱۱ هجری قمری، در میدان نقش جهان اصفهان و به هنرمندی معمار معروف محمدرضا اصفهانی احداث شده است، یکی از زیباترین شاهکارهای هنر معماری ایرانی است که به مسجد شیخ لطف‌الله شهرت دارد. پروسه‌ی ساخت این بنای ارزشمند تاریخی ۱۶ سال به طول انجامید که با کاشی‌کاری‌های هنرمندانه و تزئینات انجام شده توسط استادکاران وقت، باعث حیرت و تحسین بازدیدکنندگان می‌شود.

   

  ۶. چهل ستون
  چهل ستون از مکان های دیدنی اصفهان

  باغی به وسعت ۶۷ هزار متر مربع، که در زمان حکومت شاه عباس صفوی احداث شد، در شهر اصفهان و در میدان امام حسین این شهر قرار دارد که به باغ چهل ستون شهرت یافته است. این محوطه‌ی تاریخی در گذشته به باغ جهان‌نما نیز شناخته می‌شد که نخستین بنای آن به دستور شاه عباس و به شکل کلاه‌فرنگی ساخته شد. جالب است بدانید که این عمارت تنها ۲۰ ستون دارد اما با انعکاس آن‌ها درون آب و مشاهده شدن ۴۰ ستون، به چهل ستون شهرت یافته است. تزئینات زیبای به کار رفته در این بنای کهن که آیینه‌کاری، نقاشی‌، ستون‌های چوبی، پنجره‌های منبت‌کاری شده و ... را شامل می‌شود، این ساختمان تاریخی را بسیار زیبا ساخته است.

   

  ۷. منار جنبان

  منار جنبان از مکان های دیدنی اصفهان

  منار جنبان اصفهان، یکی از جاذبه‌های جالب و شگفت‌انگیز ایران کهن، دارای معماری دیدنی و منحصر‌‌به‌فردی است که توجه بسیاری از گردشگران و بازدیدکنندگان را به خود جلب ساخته است.

  وجه تسمیه این بنای کهن به دلیل تکان خوردن مناره‌ی آن است که اثری تاریخی و متعلق به دوران حکومت ایلخانیان که در دوران حکومت «محمد خدابنده اولجایتو» احداث شده و به نظر می‌رسد که مقبره‌ی «عبدالله بن محمود صقلابی» در آن قرار دارد. در حقیقت تنها چیزی که باعث شهرت و محبوبیت جهانی این اثر تاریخی شده است، لرزش مناره‌ی دیگر و کل ساختمان، پس از تکان خوردن یکی از مناره‌ها است.

   

  ۸. کلیسای وانک (آمنا پرکیچ)
  کلیسای وانک (آمنا پرکیچ) از مکان های دیدنی اصفهان

  حضور ارامنه‌ی ناحیه‌ی جلفای اصفهان (ناحیه‌ی جلفا منطقه‌ای است که ساکنان آن ارامنه‌‌ی اصفهان هستند که در اوایل قرن ۱۷ میلادی توسط شاه عباس صفوی به ایران منتقل شدند)، باعث شده است که در این منطقه آثار تاریخی و مذهبی ارزشمندی احداث شود که کلیسای وانک اصفهان یکی از آن عمارات است. یادگاری گران‌بها با معماری و تزئینات زیبا و چشم‌نواز که نخستین کلیسای مذهبی ساخته شده توسط ارامنه‌ی منطقه‌ی جلفا است.

   

  ۹. پل خواجو

  پل خواجو از مکان های دیدنی اصفهان

  یکی دیگر از یادگاری‌های ارزنده‌ی دوران حکومت تیموریان در شهر اصفهان، پل خواجو نام دارد که به همت شاه عباس دوم و در اوایل قرن ۱۱ هجری قمری به صورت امروزی احداث شده است.

  این پل که به نام‌های پل شاهی، پل بابا رکن‌الدین، پل شیراز و پل حسن‌آباد نیز شهرت دارد، یکی از شاهکارهای پل‌سازی سراسر جهان بوده است که معماری و تزئینات انجام شده در آن بسیار زیبا و چشم‌نواز است. در مرکز این پل زیبا، عمارتی به نام «بیگربیکی» وجود دارد که از آن به عنوان سکونتگاه موقتی شاه صفوی و خانواده‌اش استفاده می‌شد. وجه تسمیه این پل به مناسب لقب بزرگان و خواجه‌های دوران صفوی است که بر آن نهاده‌اند.

   

  ۱۰. مدرسه چهار باغ

   مدرسه چهار باغ از مکان های دیدنی اصفهان

  مدرسه‌ی چهارباغ، یکی از مدارس تاریخی در اصفهان است که به نام‌های دیگری همچون مدرسه‌ی سلطانی و مدرسه‌ی مادرشاه نیز نامیده می‌شود. چرا که در زمان «شاه سلطان‌حسین» ساخته شده است. از آنجایی که این مدرسه در خیابان چهارباغ قرار دارد به آن مدرسه‌ی چهارباغ نیز گفته می شود و چون مادر شاه سلطان‌حسین چند کاروانسرا و بازار و نهاد اقتصادی را وقف این مدرسه کرده است، این مدرسه با نام مدرسه‌ی مادر شاه نیز شناخته می‌شود.

  درواقع این عمارت، به احتمال بسیار آخرین ساختمان تاریخی در دوران صفویان و حکومت شاه سلطان‌حسین است که برای تدریس و تربیت طلبه‌های علوم دینی مورد استفاده قرار می‌گرفت. پروسه‌ی ساخت این عمارت به مدت ۱۰ سال به طول انجامید که در ضلع شرقی خیابان چهارباغ قرار گرفته است. کاشی‌کاری‌ها و تزئینات صورت گرفته با طلا و نقره، بر بخش‌هایی از این عمارت کهن، یکی از زیباترین معماری‌های دوران صفوی را رقم زده است.

   

  ۱۱. باغ پرندگان

  باغ پرندگان از مکان های دیدنی اصفهان

  یکی از پرطرفدارترین مکان‌های گردشگری در شهر اصفهان، باغ پرندگان این شهر است که در بخشی از پارک جنگلی ناژوان و رودخانه‌ی زاینده‌رود قرار دارد. در این باغ می‌توان بیش از ۱۳۰ گونه از انواع پرندگان را مشاهده کرد که تماشای آن‌ها در نوع خود جالب و هیجان‌انگیز است. در این باغ واحد‌های آموزشی علمی و تحقیقاتی تخصصی مانند واحد تکثیر، تغذیه، کلینیک و بهداشت، قرنطینه و تاکسدرمی که همگی مختص پرندگان است، وجود دارد. همچنین با توجه به گونه‌های متفاوت پرندگان نگهداری شده و شرایط زندگی آن‌ها، مسئولان این باغ، پنج زیستگاه متفاوت را برای آن‌ها ایجاد کرده‌اند که برکه‌ها، صخره‌ها، قفس‌های شیشه‌ای، قفس‌های آهنی و فضای سبز جنگلی را شامل می‌شود.

  از دیگر جاذبه‌های اصفهان می‌توان به عمارت هشت‌بهشت، باغ گل‌ها، پارک صفه، چهار باغ عباسی، آتشگاه، سردر بازار قیصریه، قلعه‌ی سارویه، محله‌ جلفای اصفهان، زاینده‌رود، مسجد جامع اصفهان، مسجد حکیم، کاروانسرای عباسی اشاره کرد.

  منابع : کجارو

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - مکانهای تفریحی ايران