ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
فرهنگ زندگی در آمریکا
مناطق دیدنی شیراز
مکان های دیدنی تهران
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

دریاچه گَهَر بهشتی در لرستان!

 • نویسنده: سیمین اکبری
 • دوشنبه, 19 شهریور 1397
 • دریاچه گَهَر بهشتی در لرستان!

  "گَهَر" در زبان محلی لرستان به معنای آبی است که در جایی جمع شده است و احتمالا عمیق است.

  پیش از آنکه شرح بیشتری از این دریاچه زیبا برایتان بگوییم، بدانید که قرار است از "نگین زاگرس" صحبت کنیم.

  دریاچه گهر کجاست؟

  دریاچه گَهَر بهشتی در لرستان!

  دریاچه گهر در ۳۵ کیلومتری دورود لرستان قرار گرفته. دورود با لرستان ۸۷ کیلومتر فاصله و با تهران ۴۱۶ کیلومتر فاصله دارد.

  گهر از دو بخش تشکیل شده است که شامل گهر بزرگ (کله گهر) و گهر کوچک (کره گهر) می‌شود. گهر بزرگ حدود ۱۷۰۰ طول، بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ متر (حدود ۸۵ هکتار وسعت) است و عمق آن در ژرف‌ترین نقطه به ۳۰ متر هم می‌رسد.

  آب دریاچه بزرگ به وسیله‌ی چشمه‌های کوهستانی تامین می‌شود. سرچشمه‌ی آب دریاچه‌ی کوچک نیز از رودخانه‌ی تاپله نشات می‌گیرد. دریاچه آب شیرین و دائمی گهر در سمت غربی رشته اشترانکوه و در جنوب تنگه تاپاله و گردنه پنبه کال و جناح شمال شرقی کوه سرسبز، در یک منطقه عمومی حفاظت شده واقع شده‌اند.

  گَهَر زیستگاهی غنی دارد

  دریاچه گَهَر بهشتی در لرستان!

  این دریاچه همچنین زیستگاهی متنوع  دارد که شامل انواع مارماهی، لاک پشت، قورباغه و ماهی قزل آلای رنگین کمان و خال قرمز می‌شود. طبیعت کوهستانی منطقه حفاظت شده‌ی اشترانکوه نیز مثال زدنی است و شامل حیوانات متنوع از جمله بز، قوچ، آهو، کل، پلنگ، گرگ، گراز، خرس قهوه‌ای،کفتار، روباه، شغال، خرگوش و انواع پرندگان مانند عقاب، کبک، شاهین و تیهو می‌شود.

  چه جوری بریم دریاچه گَهَر؟

  دریاچه گَهَر بهشتی در لرستان!

  برای دیدن این منطقه زیبا باید ب استان لرستان سفر کنید. این دریاچه در منطقه حفاظت شده‌ی اشترانکوه، بین دورود، الیگودرز و ازنا قرار دارد. برای رسیدن به دریاچه گهر بزرگ می‌توانید از میان مسیر جذاب دره نی‌گاه کوه‌پیمایی فوق‌العاده‌ای را تجربه کنید. پس از رسیدن به دریاچه، خستگی تمام راه به یکباره از تن‌تان در خواهد رفت.

  در سال ۱۸۹۰ میلادی، زنی انگلیسی به نام ایزابلالوسی بیشوپ به مدت ۳ ماه در این نواحی به تحقیق پرداخت و حدود ۱۰۰۰ کیلومتر پیاده‌روی کرد. وی گهر را به نام دریاچه‌ی ایران معرفی کرد.

  کی به دریاچه گَهَر برویم؟

  دریاچه گَهَر بهشتی در لرستان!

  دریاچه گهر از اواخر بهار تا پایان تابستان هوای دلپذیری دارد و طبیعت سبز و دلربای آن شما را مجذوب خود می‌کند. در فصول سرد نیز آب دریاچه یخ می‌زند و تصاویری رویایی بر سطح آن نقش می‌بندد اما سرمای هوا به قدری خواهد بود که امکان کمپ زدن وجود ندارد و در مسیر کوه‌پیمایی آن اگر کوهنورد حرفه‌ای نباشید با مشکل مواجه خواهید شد.

  وسایل مورد نیاز برای سفر به گَهَر

  دریاچه گَهَر بهشتی در لرستان!

  کفش مناسب پیاده روی، لباس راحت، دمپایی، لباس گرم، ضد آفتاب و عینک آفتابی، کرم ضد حشره، چراغ قوه یا هدلایت، کیسه خواب، زیرانداز، چادر، پانچو، اجاق گاز، کبریت یا فندک، قابلمه و وسایل پخت و پز، وسایل بازی مثل بدمینتون و شطرنج. در یک طرف دریاچه پایگاه بسیج و سوپر برای خرید کردن هست که تقریبا همه چیز دارد.

  منابع: irantraveller - tripadvisor

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - مکانهای تفریحی ايران