ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
فرهنگ زندگی در آمریکا
مناطق دیدنی شیراز
مکان های دیدنی تهران
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

جاذبه های گردشگری کویر مرنجاب

 • نویسنده: محدثه نجف نژاد
 • پنج شنبه, 30 فروردين 1397
 • جاذبه های گردشگری کویر مرنجاب

  بدون شک کویر یکی از افسون کننده ترین آفریده های خداوند است که سهم بالایی در جذابیت طبیعت دارد.مرنجاب واقع در شهر کاشان و استان اصفهان میباشد که آرامش و سکوت عمیق و آسمان شب جادویی کویر، باعث شده تا به عنوان یکی از عجایب گردشگری ایران شناخته شود.

  مرنجاب در اصل نام کاروانسرا و قناتی بوده است که در زمان شاه عباس صفوی بنا نهاده شد و پس از آن مناطق پیرامونی آن به کویر مرنجاب شهرت یافته است. در اصل منطقه مرنجاب جزیی از بیابان بند ریگ است و در شمال آن واقع شده است.

  کویر مرنجاب از نظر پوشش گیاهی بسیار غنی است . عمده پوشش گیاهی منطقه شامل گیاهان شور پسند از جمله درختهای گز و تاق و بوته های قیچ  است . پوشش جانوری منطقه به دلیل وجود آب و غذای فراوان بسیار غنی است . از جمله حیوانات موجود می توان به گرگ , شغال , کفتار , روباه شنی , گربه شنی , بزمجه , آفتاب پرست , انواع مارمولک , مار , عقرب , تیهو , عقاب , شاهین و … اشاره کرد . در سال اخیر یک جفت پلنگ نیز در منطقه مرنجاب مشاهده شده است.

  جزیره ی سرگردان

  جاذبه های گردشگری کویر مرنجاب

  این دریاچه در اکثر روزهای سال خشک و پوشیده از رسوبات نمک است. در روزهایی که بارندگی نسبتاَ زیادی را در این منطقه داشته باشیم، ارتفاع آب دریاچه به حدود ۲ سانتی متر می رسد ولی پس از تابش خورشید به سرعت تبخیر می­ شود. با هر بار بارش و تبخیر آب در این دریاچه، رسوبات نمکی کرت­ بندی­ های زیبایی را به شکل چند ضلعی تشکیل می­ دهند که چشم­ انداز شگفت­ انگیزی را بوجود می ­آورد. عمق نمک این دریاچه نیز  بین ۵ تا ۵۴ متر متغییر است.

  جاذبه های گردشگری کویر مرنجاب

  با ورود به محدوده ی دریاچه ی نمک، کوه کم ارتفاعی در شمال شرقی می بینید که با قشر سفید نمکی احاطه شده است. این جزیره که بلندترین نقطه ی آن 808 متر بالاتر از سطح دریای آزاد است، از سنگ های متخلخل آتشفشانی تشکیل شده است. دریاچه ی نمک از فراز این جزیره بسیار زیباست. به این کوه، جزیره ی سرگردان می گویند چون وقتی از دور به این جزیره نگاه می کنید، دو انتهای جزیره در افق محو می شود و منظره ی کشتی سرگردانی در دریای بیکران کویر پدید می شود. این ناپدیدی به دلیل پدیده ی سراب و انعکاس نور و خطای دید است. در قدیم مردم می گفتند این جزیره دائماً در حال حرکت است و از جایی به جای دیگر نقل مکان می کند. یادتان باشد که زمین های باتلاقی اطراف این جزیره رطوبت بالایی دارند. پس هنگام حرکت به سمت جزیره مراقب باشید.

  کاروانسرای مرنجاب

  جاذبه های گردشگری کویر مرنجاب

  کاروانسرایی که شاه عباس با حضور نیروهای مسلح ساخت تا امنیت جاده ی تجاری ابریشم و اصفهان (پایتخت آن زمان) را حفظ کند. اتاق های کاروانسرا برای اسکان مسافران استفاده می شود. در کاروانسرا سفره خانه ی سنتی هم هست. کنار کاروانسرا حوضچه ی آبی به مساحت 45 در 15 متر وجود دارد که با درختان بید و کوره گز احاطه شده است. در شمال حوضچه 2 تنور قدیمی برای پخت نان است. محوطه ی آبگیر برای برپایی چادر، آجر فرش شده است.

  تپه­ های شنی

  جاذبه های گردشگری کویر مرنجاب

  جاذبه های گردشگری کویر مرنجاب

  افسون این تپه­ های شنی را تا زمانی که بر روی آن­ ها گام بر نداشته­ اید، نمی توانید درک کنید. تپه­ های شنی بلند و درختان تاقِ پایین این تپه­ ها جلوه زیبایی به این منطقه بخشیده است. لذت تماشای طلوع خورشید از فراز رمل­ ها را هم که قابل توصیف نیست.

  جزیره سرگردان

  این جزیره که در میان دریاچه نمک خودنمایی می­ کند تپه­ ای است که مرتفع ترین نقطه آن حدود ۸۰۸ متر از سطح آب­ های آزاد است و از سنگ­ های متخلخل آذرین تشکیل شده است. از دید پیشینیان این جزیره دائماَ در حال حرکت بوده است و به همین دلیل به آن جزیره سرگردان می­ گفتند. اما امروزی­ ها دریافته­ اند که محو شدن دو انتهای خط افق که منجر به نمایشی از سرگردانی این جزیره است، در اصل به دلیل گرمای شدید منطقه و در نتیجه خطای دید و شکست نور است. دیدن دریاچه نمک از بلندای این جزیره گردشگران بسیاری را  به سمت خود می­ کشد.

  دسترسی به کویر مرنجاب

  جاذبه های گردشگری کویر مرنجاب

  برای رسیدن به کویر مرنجاب و عبور از آن مسیرهای متفاوتی وجود دارد که هر کدام جذابیت‌هایی به همراه می‌آورد. با این وجود اگر قصد دارید با استفاده از خودروی سواری به این سفر تن دهید، توصیه می‌کنیم از مسیر اصلی (شهرستان آران و بیدگل) اقدام کنید. البته می‌توان از دیگر مسیرها هم سفر کرد، اما این کار نیاز به خودروهای دو دیفرانسیل و تجهیزات کامل و بعضا پرهزینه به علاوه‌ی یک راهنمای بسیار ماهر دارد.

  از جمله‌ی این مسیرها می‌توان به مسیر ۸۰ کیلومتری خالدآباد از توابع شهرستان ابوزید آباد در جنوب شرقی کاشان به سمت پشت ریگ و مرنجاب اشاره کرد. به هیچ وجه تنها با یک ماشین به دل کویر نزنید تا در صورتی خرابی یکی بتوانید با استفاده از دیگری خود را از خطرات احتمالی نجات دهید. توصیه‌ی مهم دیگر به همراه داشتن آب و غذای کافی (چند برابر حالت عادی) است. به هر حال قبل از سفر حتما در مورد نکات و توصیه‌های ایمنی هنگام سفر به کویر اطلاعات کافی کسب کنید و با آمادگی کامل و حتما با یک راهنما به دل کویر بزنید.

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - مکانهای تفریحی ايران