ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
فرهنگ زندگی در آمریکا
مناطق دیدنی شیراز
مکان های دیدنی تهران
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

چرا باید به قزوین سفر کنیم؟

 • نویسنده: سیمین اکبری
 • یکشنبه, 28 مرداد 1397
 • چرا باید به قزوین سفر کنیم؟

  برای توریست های خارجی این واقعیت تلخ غیر قابل باور است که قزوین ، شهری که نزدیک به 60 سال پایتخت ایران بوده است، آن طور که باید مقصد گردشگران ایرانی نیست.

  این استان با تعداد بسیار زیاد مکان های تاریخی، و فرهنگ غنی حتما ارزشش را دارد که در ایام تعطیل به عنوان مقصد گردشگری مسافرین سراسر کشور قرار بگیرد.

  در این مطلب به دلایلی که ثابت میکند هر کسی باید به قزوین سفر کند، پرداخته ایم.

  خاطرات یک توریست آمریکایی درباره سفر به ایران

  سردر عالی قاپو

  چرا باید به قزوین سفر کنیم؟

  اول از همه بگوییم که اسم های مشترکی برای بناهای تاریخی قزوین و اصفهان انتخاب شده است و علت مشترک بودن سازنده آنها یعنی سلسه صفویان است.

  سردر عالی قاپو یکی از آثار تاریخی و گردشگری دراستان قزوین است که در ابتدای خیابان سپه – نخستین خیابان ساخته شده در ایران، قرار دارد. این بنا سردر یکی از هفت در ورودی بهارگ سلطنتی صفویان بوده و در اصلی جنوبی است که به خیابان و میدان شاه باز می‌شده و تنها در از این مجموعه است که اکنون به یادگار مانده است.

  حمام قجر

  چرا باید به قزوین سفر کنیم؟

  حمام قجر یکی از کهن‌ترین و بزرگ‌ترین گرمابه‌های قزوین است که شامل تزئینات کاشی کاری و طاق‌های رسمی‌بندی شده است و کف آن با سنگ مرمر مفروش شده است. پشت بام این حمام نیز هم‌سطح خیابان است.

  این حمام در خیابان عبید زاکانی کنار بازارچه و مسجد آقا کبیر قرار دارد و قدیمی ترین حمام موجود در قزوین به شمار می‌آید که در سال ۱۰۵۷ هجری قمری به دستور شاه عباس دوم صفوی و توسط امیر گونه خان از سرداران و امرای وی ساخته شده است و به همین دلیل در ابتدا با نام «حمام شاهی» خوانده می‌شد.

  سرای سعدالسلطنه

  چرا باید به قزوین سفر کنیم؟

  این کاروانسرا چندین اسم دارد مثل سعدالسلطنه، سرای سعدیه، سرای سعادت و بازارچه سعدالسلطنه ،بنابریان حواستان باشد که در طی سفرتان به قزوین بدانید که همه این اسم ها یک کاروانسرا است.

  مجموعه تاریخی سعدالسلطنه یکی از ارزشمندترین آثار دوره قاجاریه و یکی از ۳۸ بنای منتخب توسط میراث فرهنگی کشور است. این مجموعه در هسته تاریخی شهر دوره صفویه و مرکز ثقل امروز شهر قزوین است. این اثر تاریخی بی‌نظیر یکی از بزرگ‌ترین بناهای عمومی و سراهای بازرگانی کشور در دوره قاجر بوده است که مشتمل بر تعدادی سراهای تو در تو و پیوسته، شامل ۶ حیاط به نام های سعدیه، سعدالسلطنه، نگارالسلطنه، قهرمانی، بهشتی و راسته وزیر است.

  این مجموعه‌ سراها از لحاظ معماری و شالوده ساخته شده از پوشش آجری و یکی از سرپاترین و نمونه عالی یک سرای بازگانی است. این مجموعه دارای ماهیتی درون گرا و بزرگ‌ترین بازار سرپوشیده در دوره قاجار در ایران است. این کاروانسرا دارای محوطه تاریخی بسیار زیبا است که در حال حاضر بزرگ‌ترین مجموعه کاروانسرایی شهری قزوین است که در عهد قاجار و در زمان ناصر الدین شاه توسط سعدالسلطنه، فرماندار وقت قزوین بنا شده است. کاروانسرای سعدالسلطنه بزرگ‌ترین کاروانسرای سر پوشیده جهان و بزرگ‌ترین کاروانسرای درون شهری ایران و یکی از معدود کاروانسراهای ایران است که دارای چندین حمام، سرا، تیمچه، شترخان، راسته، چهارسوق، مسجد، چایخانه و … است. این کاروانسرا در گذشته نقش یک سرای بازرگانی را داشته است

  کاروان سرای سعد السلطنه در مرکز شهر قزوین در خیابان امام خمینی (رشت سابق و پهلوی سابق‌تر) قرار دارد. ورودی اصلی کاروانسرای سعدالسلطنه از خیابان امام خمینی است که ۴ طاق‌نما در طرفین داشته و سقف آن نورگیر ندارد و به صورت عرقچین ساخته شده است و خیابان را به حیاط اصلی سرای سعدالسلطنه متصل می‌کند.

  قلعه تاریخی الموت و دریاچه اوان

  چرا باید به قزوین سفر کنیم؟

  چرا باید به قزوین سفر کنیم؟

  منطقه الموت قزوین، از زیباترین مناطق غرب کشور به شمار می رود. در الموت قلعه های تاریخی زیادی مربوط به اسماعیلیان وجود دارند که معروف ترین آن ها قلعه الموت است. این دژ تاریخی مه محل فرمانروایی حسن صباح بوده، در شمال شرقی روستای گازرخان و بر بلندای صخره ای به ارتفاع ۲۱۶۳ متر قرار گرفته است. در نزدیکی این قلعه، یکی از زیباترین دریاچه های طبیعی کشور قرار دارد. دریاچه اوان در ۷۵ کیلومتری قزوین و در ارتفاع ۱۸۵۰ از سطح دریا قرار گرفته است و سالیانه پذیرای خیل عظیمی از گردشگرانیست که به منطقه الموت قزوین سفر می کنند.

  بهترین زمان برای سفر به الموت، اردیبهشت و خرداد است. یعنی درست زمانی که زیبایی علفزارهای این منطق، چشم را نواش را نوازش میدهد.

  کاخ چهلستون قزوین

  چرا باید به قزوین سفر کنیم؟

  این مکان هم باز اسمی مشترک با یکی از بنا های تاریخی اصفهان دارد.

  کاخ چهل ستون یکی از زیباترین و ارزشمند‌ترین بناهای تاریخی شهر قزوین است که در دوره صفویه بنا شده است.

  این مجموعه از ۲۳ کاخ و ۷ سر در ورودی تشکیل شده بود. عمارت کلاه فرنگی به همراه سر در عالی قاپو تنها بناهای باقی مانده از باغ صفوی هستند. این باغ خیلی بزرگ بود طول آن از خیابان واقع در شمال سبزه میدان کنونی تا حیاط نادری و عرض آن نیز از جلوی اداره پست و تلگراف تا دیوار غربی شعبه بانک ملی امتداد داشت، ولی خیابان‌ها مقدار زیادی از این باغ را از بین برده و بخش بزرگی هم به نام سبزه میدان به گردشگاه عمومی اختصاص یافت. عمارت چهل ستون هشت گوش بوده که در دو طبقه به مساحت تقریبی ۵۰۰ متر مربع بنا شده است.

  شاه طهماسب صفوی در سال ۹۵۱ (ه.ق) به دلیل حملات ترکان عثمانی تصمیم به انتقال پایتخت از تبریز به قزوین گرفت. در همین سال بود که شاه اراضی موسوم به زنگی آباد را از میرزا اشرف جهان، یکی از بزرگان شهر، خریداری کرده و سپس معماران برگزیده کشور را فراخواند و فرمان داد تا باغی به شکل مربع بسازند و در میان آن عمارت‌های عالی، تالار، ایوان‌ها و حوض‌های زیبا بنا کنند.

  حسینیه امینی ها

  چرا باید به قزوین سفر کنیم؟

  حسینیه امینی ها در دوران قاجار خانه ثروتمندترین فرد قزوین یعنی حاج محمدرضا امینی بوده است. حاج محمد رضا امینی برای ساخت این خانه از بهترین معماران، منبت کاران، گچ کاران و آینه کاران استفاده کرده است. این خانه چند حیاط داشته که دو حیاط آن اتاق های ارسی را در بر گرفته است. جالب ترین بخش این خانه درهای ارسی آن است که در زمان ماه های رمضان یا مراسمات مذهبی کاملا از پاشنه جدا شده و تمام فضاها را با هم یکی می کند.

  فرش هایی که در این دو فضای ارسی خانه انداخته شده بودند همگی دستی و تنها برای این دو اتاق طراحی و بافته شده اند. این خانه هم اکنون متعلق به نوادگان حاج امینی بوده و مدام در دست مرمت قرار دارد.

  برای بازدید از این خانه باید به خیابان مولوی بروید و زنگ خانه را بزنید. اگر با تور به قزوین می روید مطمئناً یکی از مکان هایی که برای بازدید خواهید رفت این خانه است. در راهنمای سفر به قزوین می توانید بازدید از این بنا را بعد از بازدید از حمام قجر و در مسیر رفتن به سمت بازار برنامه ریزی کنید.

  غذاهای قزوین

  چرا باید به قزوین سفر کنیم؟

  قزوین به "قیمه نثار" معروف است، که در خوشمزگی آن حرف و شکی نیست. اما به جز آن میتوانید غذاهای دیگری مثل شویدپلو، شیرین پلو، شامی، کوفته قزوینی و بسیاری دیگر از غذاهای فوق العاده خوشمزه قزوین را امتحان کنید.

  چرا باید به قزوین سفر کنیم؟

  دُیماج (دگماژ) نوعی عصرانه سنتی قزوینی مخصوص فصول گرم است. این خوراکی از مخلوط کردن تکه‌های نان، پنیر، سبزی ، گردو، پیاز داغ، درست می‌شود. نوع اصلی دیماج که متداول‌تر است از مخلوط تکه‌های خرد شده نان لواش قزوینی (خشک) و سبزی خرد شده پنیر کهنه گردو وپیا ز داغ تهیه می‌شود.

  منابع: tripadvisor - eligasht

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - مکانهای تفریحی ايران