ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
فرهنگ زندگی در آمریکا
مناطق دیدنی شیراز
مکان های دیدنی تهران
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

اسکاندیناوی، سرزمین ماجراهای جذاب پلیسی

 • نویسنده: محدثه نجف نژاد
 • دوشنبه, 21 خرداد 1397
 • اسکاندیناوی، سرزمین ماجراهای جذاب پلیسی

  بیشتر افراد فقط می دانند این منطقه در قاره اروپا واقع شده است و کمتر کسی درباره فرهنگ و جغرافیای این بخش مهم از قاره اروپا اطلاعات کامل تری دارد.

  در واقع به خاطر پیوند عمیقی که بین کلمه اسکاندیناوی و کشور سوئد برقرار است تصمیم گرفتیم مختصری درباره این منطقه کنجکاوی کنیم وشما را نیز با یافته های خود شریک کنیم. اسکاندیناوی منطقه ای در شمال قاره سبز و بزرگترین شبه جزیره اروپاست و بخش بزرگی از تاریخ و فرهنگ شمال اروپا را در قلب خود جای داده است.

  امروزه اسکاندیناوی به طور مشخص به منطقه جغرافیایی سه کشور سوئد, دانمارک و نروژ گفته می شود و  البته گاهی کشورهای فنلاند, ایسلند, گرینلند و جزایر فارو نیز در زمره این کشورها نام برده می شوند.

  سرزمین وایکینگ ها

  اسکاندیناوی، سرزمین ماجراهای جذاب پلیسی

  زبان مردم این سرزمین‌ها از ریشه زبان آلمانی است. مردم اسکاندیناوی از نسل جنگجویان وایکینگ‌ هستند که در زمان‌های قدیم، با کشتی به سرزمین‌های مختلف حمله می‌کردند و مایملک آن‌ها را غارت می‌کردند. گنده بک‌های شمال اروپا بسیار خرافاتی بودند و خدایان وایکینگی نظیر ثور، اودین و گرگ غول آسا فنریر را ستایش می‌کردند. وایکینگ‌ها اعتقاد داشتند که اگر در جنگ کشته می‌شدند روح‌شان به والهالا (بهشت وایکینگ‌ها) وارد می‌شد و همراه با سایر جنگجویان افسانه‌ای بر سر یک میز بزرگ چوبی می‌نشستند و شراب ناب والهالایی می‌نوشیدند و می‌خندیدند.

  نوادگان‌شان اما، تفاوت‌های فاحشی با آن‌ها دارند. مردم اسکاندیناوی که به نوردیک‌ها معروف هستند به عنوان آدم‌هایی آرام و صلح طلب و در عین حال متفکر شناخته می‌شوند که نه تنها مثل وایکینگ‌‌ها نان کسی را از چنگش در نمی‌آورند، بلکه با تکیه بر نظام اقتصادی منحصر به فردشان کاری کرده‌اند که تمام اتباع آن‌ها بدون چشمداشت به مال بقیه، در رفاه کامل زندگی کنند.

  سیستم اداره کشور ها (سیستم رفاقتی)

  اسکاندیناوی، سرزمین ماجراهای جذاب پلیسی

  سیستمی که دولت‌های اسکاندیناوی برای اداره کشورهای‌شان به کار می‌برند چیزی است که به “مدل نوردیک” معروف است که خودشان از آن به عنوان ” سیستم رفاقتی ” نام می‌برند. بارزترین خصوصیتی که در این سیستم وجود دارد این است که نفع عمومی بر نفع فردی ترجیح داده می‌شود.

  بگذارید سیستم نوردیک را با سیستم سرمایه داری آمریکایی مقایسه کنیم. در آمریکا شما چه بیل گیتس باشید که مثلاً برجی ۱۰ میلیون دلار درآمد دارد و چه یکی از کارمندان بیل گیتس باشید که حقوقش ۱۰ هزار دلار است، اداره مالیات ۱۳ درصد از حقوق شما را به عنوان مالیات اخذ خواهد کرد تا برای منافع عمومی مورد استفاده قرار دهد. مطمئناً در چنین نظامی قشر ثروتمند روز به روز پولدارتر می‌شوند و قشر متوسط باید دائم دنبال پول بدوند.

  اما در کشورهایی مثل نروژ و سوئد و دانمارک، دولت ۴۰ درصد تا ۶۰ درصد از درآمد شما را مشمول مالیات می‌کند که البته مردم این کشورها بدون هیچ گونه کارشکنی و اعتراضی این مبلغ را دو دستی به دولت تقدیم می‌کنند، چون می‌دانند که اگر کارشان به بیمارستان کشید یا به دانشگاه رفتند نیازی نیست پول پرداخت کنند.

  امکانات مردم اسکاندیناوی

  اسکاندیناوی، سرزمین ماجراهای جذاب پلیسی

  اگر کودکی در این کشورها بدنیا بیاید قبل از ترخیص شدن از بیمارستان، خود به خود ۲ مرحله از مراحل هرم مازلو (معروف به هرم سعادت) را پشت سر گذاشته است.

  این را مقایسه کنید با کشورهایی که قدرت و ثروت در انحصار عده کمی قرار دارد و بقیه مردم از بخش زیادی از منافع ملی محروم هستند و هر چقدر هم که سخت کار کنند تا وارد چرخه قدرت و ثروت نشوند به رفاه و آرامش خاطر دست پیدا نمی‌کنند.

  کشورهای حوزه اسکاندیناوی

  اسکاندیناوی، سرزمین ماجراهای جذاب پلیسی

  در زیر  و به صورت خیلی خلاصه به توضیح کوتاهی درباره کشورهای این منطقه می پردازیم و بعد از آن چند نکته مهم در باب فرهنگ اسکاندیناوی را با هم  بررسی می کنیم.

  سوئد. بزرگترین کشور این منطقه است چه از لحاظ وسعت و چه از جهت جمعیت. آب و هوای  سوئد در هرقسمت از آن به شکلی متفاوت است. برندهای پوشاک سوئد بسیار معروف هستند.

  کمپانی پرآوازه  تولید خودرو ولوو در سوئد واقع شده است و پایتخت سوئد  شهر استکهلم است.

  دانمارک. جنوبی ترین کشور اسکاندیناوی است. دانمارک بیش از 400 جزیره دارد و جالب است بدانید بسیاری از این جزیره ها توسط پل به قلمرو این کشور اتصال داده شده اند.

  نروژ. که لقب آن ” سرزمین وایکینگ ها” است نه تنها شمالی ترین کشور اسکاندیناوی بلکه نزدیک ترین کشور اروپایی به منطقه قطبی است.

  جزیره ایسلند. که برخلاف تصور همگانی آب و هوای ملایمی دارد. جالب اینکه این جزیره کوچک از بهترین اقتصاد های اروپاست، نرخ بیکاری در ایسلند بسیار پایین است و از نظر سطح رفاه جز کشور های تراز اول دنیا قرار دارد

  فنلاند. در بسیاری از موارد فنلاند نیز به دلیل اشتراکات فرهنگی و زیست بومی در حوزه  کشورهای اسکاندیناوی به شمار می آید، شاید باورکردن آن سخت باشد ولی فنلاند پایین ترین نرخ مهاجرت را در بین کشورهای جهان دارد و زبان رسمی کشور فنلاند زبان سامی است.

  جاذبه های گردشگری اسکاندیناوی

  اسکاندیناوی، سرزمین ماجراهای جذاب پلیسی

  رودخانه راپا.  با اینکه این رودخانه فقط 75 کیلومتر طول دارد، در راه خود از منشا تا دریاچه جاکجایوره از مناطق زیبایی عبور می کند. معروف ترین قسمت رودخانه، دلتای لایتور در مدخل دریاچه است. با توجه به طبیعت دست نخورده و چشم انداز زیبا گاهی به این منطقه، آلاسکای قاره اروپا گفته می شود. به راستی در این منطقه، حیات وحش چشمگیری برای کشف وجود دارد. این منطقه در نزدیکی پارک ملی سارک کشور سوئد یافت می شود که کوهنوردان را به خود جذب می کند. با هواپیما یا هلیکوپتر به راحتی می توان به این دلتا رفت و بازدیدکنندگان می توانند برای دیدن جاذبه های گردشگری اسکاندیناوی، تور رزرو کنند.

  اسکاندیناوی، سرزمین ماجراهای جذاب پلیسی

  هتل برفی کرکنس نروژ. سازندگان از یک تکنیک خاص برای ساخت این هتل در نروژ استفاده کرده اند. آن ها تکه هایی یخ از دریاچه نزدیک آنجا آوردند که هرروز بزرگتر می شود. این هتل، یک گوزن شمالی دوست داشتنی دارد که وقتی مهمانان وارد می شوند، به آنها خوش آمد می گوید. هر اتاق این هتل، خاص و هنری بوده و بار یخ آن بسیار جالب است. اتاق های شگفت انگیز هتل دنج و راحت هستند. طبیعت دست نخورده اطراف فعالیت های مختلفی همچون ماهیگیری دارند.

  اسکاندیناوی، سرزمین ماجراهای جذاب پلیسی

  لپلند فنلاند. طبیعت این منطقه از اسکاندیناوی به دلیل موقعیت جغرافیایی آن بسیار متنوع است. بیشتر قسمت های فنلاند با درختچه های تایگا پوشیده شده است. شمالی ترین ناحیه آن به دایره قطب شمال می رسد. در زمستان، بازدید کنندگان در سفر به اسکاندیناوی، می توانند نورهای شمالی را در منطقه اریورا تحسین کنند. همچنین در دهکده روانیمی، خانه بابانوئل قرار دارد. این دهکده، بیشترین بازدیدکنندگان را از تمام دنیا دارد. در هوای آزاد فعالیت های گوناگون انجام دهید، نورهای شمالی را نگاه کنید، با بابانوئل آشنا شوید و در دهکده ایگلو اقامت کنید.

  اسکاندیناوی، سرزمین ماجراهای جذاب پلیسی

  آندویا، ساحل هوی ویکای نروژ. این ساحل زیبا در شمالی ترین جزیره مجمع الجزایر وسترالن و در منطقه اسکاندیناوی قرار دارد. سرتاسر این جزیره، ظاهری زیبا دارد، همراه با قله های بلند که به 705 متر (2313 فوت) می رسند و جزیره را احاطه کرده اند. از جزیره هوی ویکا و سواحل دیگر می توان در یک خط ساحلی از استاو تا بلیک دیدن کرد. این راه 9 کیلومتری (5.6 مایلی) در 5 ساعت طی می شود. این مسیر، چشم انداز های زیبایی از کوه ها، ساحل، تپه و خطوط ساحلی دارد. کسانی که پیاده روی می کنند، این فرصت را نیز دارند که به تماشای دسته های مرغ دریایی، مرغ نورورزی و پرنده قهوه ای بپردازند.

  اسکاندیناوی، سرزمین ماجراهای جذاب پلیسی

  استکهلم سوئد. این شهر زیبا جوی اسنکاندیناویایی دارد، همچون خانه های رنگارنگ زیبا، مردم صمیمی و آب و هوای سرد در زمستان. از موزه ها، رستوران ها، کافه ها، بارها و بوتیک ها دیدن کنید. در این بوتیک ها اجناس بی عیب و نقصی دیده می شود. برای هرکس موقعیت های گوناگونی برای بازدید از رویداد های فرهنگی، رستوران و مغازه ها دیده می شود.استکهلم شهری راحت و در عین حال، دنج و امروزی است.

  منابع: greenway suedi - blog.bamilo

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - مکانهای تفریحی ايران