ویدئو مشروح
تیپ شخصیتی خود را بشناسید
فرهنگ زندگی در آمریکا
مناطق دیدنی شیراز
مکان های دیدنی تهران
10 موزیک برتر در سایت مشروح
10 فیلم برتر در سایت مشروح
آموزش قدم به قدم و کامل مقدماتی عکاسی در 6 قسمت ؛ با مشروح عکاسی راساده بیاموزید..

تا تابستان تمام نشده به تنگه واشی بروید!

 • نویسنده: سیمین اکبری
 • دوشنبه, 05 شهریور 1397
 • تا تابستان تمام نشده به تنگه واشی بروید!

  در روزهای پایانی تابستان همه به دنبال مقصدی خنک برای سفری یکی دو روزه هستند. تقریبا بیشتر استان های کشور حداقل یک منطقه ییلاقی با فاصله 1 تا 2 ساعته در اطراف خود دارند.

  استان تهران نیز از این تعمت برخوردار است . یکی از این مناطق ییلاقی، منطقه "تنگه واشی" است.

  "تنگه واشی" دقیقا کجاست؟

  تنگه واشی در 17 کیلومتری شهر فیروز کوه قرار دارد. در حرکت از سمت تهران به دماوند 17 کیلومتر بعد از فیروزکوه ، خروجی به سمت چپ هست که به سوی تنگه واشی حرکت می کند.جاده تنگه واشی در جاده فیروزکوه و 2 کیلومتر قبل از آن قرار دارد.برای رفتن به جاده فیروزکوه باید از اتوبان شهید بابایی به سمت رودهن و دماوند و جاده فیروزکوه بروید. در حقیقت اگر از تهران به سمت فیروزکوه در حال حرکت هستید این جاده قبل از شهرستان فیروزکوه و در سمت چپ شما قرار می گیرد.

  مکان های دیدنی تهران

  چه جوری بریم "تنگه واشی"؟

  تا تابستان تمام نشده به تنگه واشی بروید!

  برای رفتن به تنگه واشی در کیلومتری 2 جاده فیروزکوه ـ تهران، پس از ورود به یک جاده فرعی و طی حدود 9 کیلومتر، روستای جلیزجند نمایان می گردد. این روستا در حاشیه یک دشت سرسبز با مزارع گندم و سیب زمینی و باغات مختلف بنا شده است. بعد از عبور از روستا و طی حدود 4 کیلومتر در جاده ای که میان دشت و در کنار جوی های پر از آب زلال، احداث شده، محل پیاده روی تنگه ساوشی شروع می شود.

  چگونه از " تنگه واشی" دیدن کنیم؟

  تا تابستان تمام نشده به تنگه واشی بروید!

  جدا از طبیعت بر و آب و هوای خنک این منطقه، تنگه واشی دارای آثار تاریخی بسیاری است که در ادامه به اختصار توضیح داده ایم.

  برای رفتن به واشی مسیر جاده فیروزکوه پیش روی شماست. پس از پیمودن جاده فرعی واشی، به پارکینگ تنگه می‌رسید. پارکینگ آخرین جایی است که می‌توانید با خودرو بروید. از پارکینگ حدود 800 متر تا ابتدای اولین تنگ پیاده می‌روید. با پیمودن این مسیر و قرار گرفتن در دهانه تنگ دیگر ناچارید به آب بزنید. برای عبور از تنگ بهترین پاپوش دمپایی‌های بندداری است که به آسانی از پا جدا نشوند. این دمپایی‌ها سبک هستند و مزیت‌شان نسبت به کفش این است که آب در آنها جمع نمی‌شود. از همان ابتدای روستای جلیزجند (که نزدیک ترین روستا به تنگه واشی است) تا پارکینگ، در مسیر خود فروشندگانی را می‌بینید که طرح‌های مختلفی از این دمپایی‌ها را با نرخ‌هایی بین 12 تا 25 هزار تومان می‌فروشند.

  تنگ اول، تنگ واشی

  مسیر تنگ اول که تنگ واشی نام دارد حدود 250 متر و به نسبت باریک است. آب ابتدا بسیار سرد به نظر می‌رسد و دقایقی طول می‌کشد تا پاهای‌تان به آن عادت کند؛ اما دیدن افرادی که به آب زده‌اند شما را هم راهی تنگ می‌کند. شما در این مسیر بر کف رودخانه ای پا می‌گذارید که پر از سنگ های ریز و درشت است و از میان جریان تند آب می‌گذرید. باید دقت کنید سنگ‌ها در جای خودشان محکم باشند. بهتر است اگر گروهی سفر می‌کنید دو به دو مسیر را طی کنید.

  تا تابستان تمام نشده به تنگه واشی بروید!

  کتیبه تاریخی قاجار در دل تنگ واشی

  در همان تنگ اول و با طی مسیری در حدود 150 متر به سنگ نگاره بزرگی برمی‌خورید که 185 سال از عمرش می‌گذرد و یادگار فتحعلی‌شاه، دومین شاه خاندان قاجار است. ابعاد کتیبه 6×7 مترمربع است و در ارتفاع قابل ملاحظه ای از سطح زمین در قسمتی از دیواره حک شده است که از آسیب باران و آب و آفتاب در امان باشد.

  تا تابستان تمام نشده به تنگه واشی بروید!

  کتیبه فتحعلی شاه

  این کتیبه به دستور فتحعلی شاه قاجار در این منطقه حک شده است و یکی از سه کتیبه مهم دوران قاجار به شمار می رود. در این کتیبه فتحعلی شاه و سه پسرش در حال شکار دیده می شوند. اگرچه این کتیبه به دلیل محل مناسب ساخته شدن از گزند باد و باران در امان است، اما متاسفانه گردشگران آسیب جدی به آن وارد کرده اند و بر روی آن با اسپری یادگاری هم نوشته اند!

  کتیبه واقع در تنگه ساواشی دارای ابعاد شش در هفت متر است که وقایع زمان فتحعلی شاه دور تا دور کتیبه روایت شده است این کتیبه که حدودا 185 ساله است به گونه ای در دل کوه حک شده است.

  تا تابستان تمام نشده به تنگه واشی بروید!

  تنگه دوم معروف به «سا»

  طی مسافتی در دشت با شیبی متوسط پس از نیم ساعت به تنگه دوم که معروف به «سا» است، می رسیم. عمق این تنگه کمی کمتر از تنگه اول و در حدود 400 تا 500 متر است. این تنگه، هم چشم نواز است و هم از دیواره های سنگی آن در نقاط مختلف، چشمه های آب زلال و خنک به سمت پایین روان است. در انتهای این تنگه نیز هیاهوی ریزش آب آبشاری زیبا با 15 متر ارتفاع، مسافران را به سمت خود می کشاند تا در زیر آبشار و در هوای گرم تابستانه تنی به آب بزنند.

  چند توصیه برای سفر به تنگه واشی

  تا تابستان تمام نشده به تنگه واشی بروید!

  1- چنانچه به دنبال آرامش و سکوت هستید روزهای وسط هفته را برای رفتن انتخاب کنید اگر به دنبال هیاهو هیجان و شادی بودن با جمع هستید روزهای جمعه را به شما پیشنهاد می کنم تنگه واشی جایی است که شلوغی شما را به هیجان می آورد و باعث آزار شما نخواهد شد

  2- از پوشیدن دم پایی جدا خودداری کنید؛ چون شما بیشتر مسیر را در آب راه می روید، سنگهای نوک تیز باعث ایجاد خراش و یا درد در پای شما می شوند و احتمال لیز خوردن و افتادن نیز با دمپایی بیشتر است. پوشیدن یک کفش ورزشی برای طی این مسیر راحت تر می باشد

  3- تنگه واشی مکان مناسبی برای به همراه بردن کودکان به خصوص زیر 7 سال نیست. مسیر طولانی است مجبور می شوید بیشتر راه کودک را در آغوش بگیرید و در نتیجه خودتان هم خسته می شوید.

  4- حتما یک یا دو شیشه کوچک آب معدنی به همراه داشته باشید

  5- توصیه می کنم حتما تنگه دوم را ببینید و مسیر را تا رسیدن به آبشار ادامه دهید. شما می توانید به پشت آبشار بروید ایستادن پشت آبشار هم تجربه زیبایی است.

  6- در پایان خواهش می کنم حتما هنگام رفتن به این مکان زیبا و بکر، کیسه ای جهت ریختن زباله و بطری های خالی به همراه داشته باشید.

  منابع: hiveminer - نمناک

  نظر دهید

  شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

  مطالب جذاب - مکانهای تفریحی ايران